Vidék

Középkori templomok útján

2015.09.16 - 09:40

A szatmárnémeti Szent István Kör szeptember 12-én egy kirándulás keretében ismertette meg tagjaival és szimpatizánsaival az utóbbi évek során felújított műemléképületek egy részét.

Szombaton tanulságos kirándulást szervezett a szatmárnémeti Szent István Kör, tagjait és szimpatizánsait Szatmár megyében végigvitte a középkori templomok útján, hogy bemutassa azokat a templomokat, amelyeket az utóbbi években egy határon átívelő pályázat keretében, európai uniós források felhasználásával sikerült felújítani vagy éppen felújítás alatt állnak. Szőcs Péter, a Szent István Kör elnöke, aki a középkori templomokról írta doktori disszertációját, kalauzolta a kirándulókat és bemutatta a krasznacégényi, a berei, a csomaközi református templomokat, a nagykárolyi Kalazanci Szent József római katolikus templomot, a Károlyi-kastélyt, valamint a tasnádi és az ákosi templomokat. Nagykárolyban a két műemléképület bemutatásába bekapcsolódott Hágó Nándor régész, a tasnádi és az ákosi templomok bemutatásában pedig Bú Julianna, valamint Dobai Zoltán lelkipásztorok.

A Szent István Kör megalakulásától kezdve igyekszik történelmi előadásokon és évfordulós megemlékezéseken megismertetni a magyar történelem kiemelkedő eseményeit és személyiségeit neves hazai és magyarországi történészek bevonásával, ugyanakkor lehetőséget ad arra, hogy Szatmár megyei történészek ismertessék kutatásaik eredményeit. A szombati kiránduláson maguk a történészek is szereztek új ismereteket. Óriási eredménynek számít, hogy Szatmár megyében sikerült felújítani ezeket a műemlékeket és van remény arra, hogy a még felújításra váró épületek is restaurálásra kerüljenek. Kiemelendő az, hogy a felújításokat régészeti ásatások előzték meg, ezek során nagyon sok értékes tárgyra bukkantak, amelyek segítettek bizonyos történelmi események feltárásában, gazdagították a helytörténeti ismereteket. A kirándulás végén Muzsnay Árpád megjegyezte, hogy végigjárva a megye csupán egy részét, öröm és kétség hatja át. Öröm, hogy Szatmár megye ilyen értékes kincsekkel rendelkezik, amelyek egy gazdag történelmi múlt bizonyítékai, kétségei merülnek fel viszont abból a szempontból, hogy mindezeket nem-e akarják elvenni tőlünk. Az elsajátítástól való félelem abból fakad, hogy kisebbségbe kerültünk. Sokan azzal, hogy a jobb megélhetés reményében elhagyják szülőföldjüket és idegen kultúrákba olvadnak be, lemondanak arról, amit a magyar nemzet évszázadokon át megalkotott.

 

Elek György