H1

Középiskolai felvételi, népszerű képzések

2021.07.10 - 16:16

A képességvizsga véget ért, a végleges eredmények is megszülettek, a következő időszakban pedig a középiskolai felvételi következik. A felvételi menetrendje szerint egyébként július 16. és 22. között a diákok és a szülők osztályfőnökeik segítségével ki kell hogy töltsék a beiratkozási íveket, ezt követően július 24-én kerül sor a beiratkozott diákok számítógépes leosztására. Ugyanaznap közlik a felvételt nyert diákok listáját, illetve a szabadon maradt helyeket is. Július 25. és 28. között történik a beiratkozáshoz szükséges iratok leadása az iskolák titkárságán. A legtöbb diák már tudja, hol szeretne továbbtanulni, de azok, akik még bizonytalanok a hogyan továbbot illetően, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség honlapján megtalálják a megyeszerte meghirdetett kilencedik osztályokat profiljuk és oktatási nyelvük szerint. Természetesen sokan még mindig elméleti líceumba vágynak, hogy aztán majd egyetemen tanulhassanak tovább. Vannak azonban alternatív megoldások is, hiszen több megyénkbeli líceum elhivatottsági osztályokat is beindított, melyekbe előzetes felvételi vizsgát rendeztek június 16-án. Mindazoknak, akik jól teljesítettek a kizáró jellegű vizsgán, és sikerült a képességvizsgájuk is, tegnapig kellett bevinniük az oktatási intézménybe a szükséges iratokat, ez minősül a hely hivatalos elfoglalásának. A felvételi eredményeit július 15-én hozzák nyilvánosságra, így azok a gyerekek, akik nem jutottak be az elhivatottsági osztályokba, jelentkezhetnek más helyre, és részt vehetnek a számítógépes leosztásban.
Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatója elmondta, hogy a most induló, bölcsődei óvónőket képző osztályukba túljelentkezés van, túl vannak a képességfelmérőn, most kell bevigyék a dossziéjukat azok, akik beiratkoztak, és annak függvényében, hogy milyen a nyolcadikos és képességvizsgán elért átlaguk, alakul majd ki a végső felvételi sorrend. Azok, akiknek nem elégséges az átlaguk ebbe az osztályba, visszakapják dossziéjukat, és jelentkezhetnek más osztályba.
Ádámkó István, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója elmondta, hogy a vallásturizmus osztályban, ahol 24 helyet hirdettek meg, szükséges volt egy képességfelmérő. Júniusban már megvolt egy interjú formájában a képességfelmérő, melyre 34 diák jelentkezett. Most a metodológia szerint zajlik a beiratkozás ebbe az osztályba. „Aki beiratkozik a vallásturizmus osztályunkba az abszolváló vizsga, illetve az interjú alapján, kiveszik a számítógépes rendszerből, már nem fog részt venni a központi számítógépes leosztási rendszerben” — fogalmazott az intézményvezető.
Póti Eduárd, a Szatmárnémeti Református Gimnázium igazgatója elmondta, hogy esetükben egyetlen osztályban, a teológián van képességpróba, ezt a próbát június 16-án tartották. Most, a végleges képességvizsga-eredmények után van a beiratkozás. Akik ebbe az osztályba bejutnak, és elfoglalják a helyüket, a számítógépes elosztásban már nem fognak részt venni.
A tanfelügyelőség honlapján, a cutt.ly/xmWl0Te oldalon megtalálható a beiratkozási központok listája, míg a cutt.ly/gbKsUbz oldalon a felvételivel kapcsolatos információkat, a meghirdetett helyek számát tartalmazó brossúra érhető el. Szatmár megye oktatási rendszerében a következő tanévben 2288 kilencedikes diákkal számolnak, akik elméleti, elhivatottsági, technológiai líceumi és professzionális osztályokban kezdhetik el középiskolai tanulmányaikat.

Felvételi vagy képességvizsga

Jelenleg az a rendszer működik, hogy a nyolcadikosok képességvizsgáznak, és ennek eredményét, illetve az 5–8. osztály átlagát figyelembe véve zajlik a felvételi, egy központi, számítógépes leosztás alapján. Vannak olyan elhivatottsági osztályok, ahová szükséges egy előzetes vizsga, interjú, ám a legtöbb szakra csak jegyátlag alapján történik a felvételi. A központi hatóságok a Művelt Románia program kapcsán felvetették, hogy vissza kellene vezetni a felvételi vizsgát legalább azokban a középiskolákban, ahol túljelentkezés van egy-egy helyre. A téma kapcsán Gnándt Zoltán, a szatmárnémeti Rákóczi Ferenc Általános Iskola igazgatója elmondta: „A képességvizsga eredményét lehet pozitívnak értékelni, de lehet, hogy el kellene gondolkodni azon, hogy visszatérjenek a régi felvételis rendszerhez. Hatékonyabb lenne egyrészről, másrészt pedig átláthatóbb. Most a különböző típusú elhivatottsági iskolák, szakiskolák, szaklíceumok tekintetében különböző elvárások, követelmények vannak érvényben. A nyolcadikos diákok és a szülők, az iskolai titkárságok folyamatosan képben kell legyenek a határidőkkel, hogy a gyerek a képességvizsga után tényleg ki tudja használni a lehetőségeit, és ne maradjon ki a rendszerből. Ezt mind ki lehetne kerülni, ha az illető líceum, szaklíceum megszervezné a felvételit. Biztos vagyok benne, hogy nem csak eredményes lenne, hanem a bejutott diákok előmenetelén, eredményein is látszana az, hogy egy felvételit követően jutott be az említett iskolába. Eddig úgy nézett ki, hogy ez a rendszer nagyon sok kérdőjellel működik, de hatékonynak a felvételis rendszert tartanám.”


Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

13 vértanú, 13 fogalom, 26 diák

Vértanúkra emlékező ünnepi műsor, saját gondolatokkal a Kölcseyben
Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.