Szatmárnémeti

Középiskolai börze virtuális térben

2021.03.10 - 17:30

Javában zajlik a második félév, s egyre több szó esik a továbbtanulásról minden korosztály körében. Amíg a kicsik szüleinek azt kell eldönteniük, hogy hol kezdjék el iskolai tanulmányaikat csemetéik, a nyolcadikosok a továbbtanuláson gondolkodnak, azon, hogy melyik iskolába, milyen szakra iratkozzanak majd be, hiszen az elkövetkező négy év meghatározza jövőjüket. A középiskolába történő felvétel procedúrája hivatalosan már május elején elkezdődik, ám a tényleges beiratkozásra július elején kerül sor, közli a tanügyminisztérium. Annak érdekében, hogy a kilencedikesek átfogó képet kaphassanak a középiskolák oktatási kínálatáról, rendszeresen szerveztek középiskola-választást segítő börzéket, melyeken az iskolák ajánlatainak bemutatása mellett munkaadók, vállalkozók is beszámoltak arról, kikre is lenne szükség valójában a munkaerőpiacon. A koronavírus-járvány miatti megszorító intézkedések következtében idén nincs lehetőség az oktatási börze fizikai megrendezésére, ezért a Szatmár Megyei Oktatásfelügyeleti Forrásközpont (CJRAE) március 8. és 12. között tartja meg a Szakmák hete elnevezésű programot, melynek keretében virtuális túrába kapcsolódhatnak be a nyolcadikosok, így kaphatnak betekintést a középiskolák életébe, oktatási ajánlataiba. A cutt.ly/mzkWqY6 oldalon harminc Szatmár megyei oktatási intézmény bemutatója látható, melyek által igyekszenek meggyőzni a leendő kilencedikeseket arról, miért épp ők a legjobb választás. A megyében működő elméleti líceumok és szakiskolák bemutatkozását érdemes megnézni, és alaposan mérlegelni, hogy hol is folytassa majd ősztől a gyerek a tanulmányait.
„A tanulók iskolai és szakmai orientációja feltétlenül szükséges megközelítés. Túl sok fiatal választ olyan középiskolát/főiskolát/munkát, amely nem felel meg számára, figyelmen kívül hagyva érdeklődésüket és a pszichoszociális képességek fejlesztésének valós szintjét” — írják a CJRAE munkatársai a virtuális barangolásra hívogató felhívásukban.
A középiskolai felvételire vonatkozó pontos procedúrát és beiratkozási menetrendet a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség honlapján — www.satmar.ro — találják meg az érdeklődők.
Szatmár megyében jelenleg 2352 nyolcadikos diák tanul az előző tanév 3076 tanulójához képest. A diákok körében végzett felmérésből kiderül, hogy közülük többtucatnyian más megyében folytatják majd tanulmányaikat ősztől. Ennek megfelelően a következő tanévben 2288 kilencedikes diákkal számolnak, akiknek 31,5 elméleti (819 hely), 9,5 elhivatottsági (228 hely), 15 technológiai líceumi (360 hely) és 36 professzionális (881 hely) osztályt indítanak megyeszerte. A tanfelügyelőség közleményéből kiderül, hogy a 2020/2021-es tanévben 101 kilencedik osztály indult, míg a következő tanévre kilenccel kevesebbet engedélyeztek.
A szakközépiskolai képzés négyéves, amelynek végén a diákok érettségizhetnek, ha szeretnének. A szakközépiskolai osztályok végzőseinek szakdolgozatot kell írniuk, és meg kell védeniük azt egy vizsgabizottság előtt, mint az egyetemi államvizsgák esetében. A szakiskola egy hároméves szakképzésre vonatkozik, amely végén szakiskolai oklevelet szereznek a diákok, érettségi nélkül. Az itt elvégzett három év az elméleti iskola IX–X. osztályainak felel meg, így amennyiben a diákok érettségizni szeretnének, folytatniuk kell a tanulmányaikat a líceumi XI. osztályban. A szakiskolások ugyanakkor havi állami ösztöndíjban részesülnek tanulmányaik során. Ezt a két típust egészítik ki a duális képzések, amelyek révén a gyakorlati ismereteket a gyárakban, műhelyekben sajátíthatják el a diákok, amelyekkel a tanintézmények erre szerződést kötnek, nem pedig az iskolai műhelyekben.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.
Belföld

Ősztől már hétfajta ösztöndíj lesz

A 2024/2025-ös tanévben már 7 különböző ösztöndíjban részesülhetnek a romániai diákok.