Szatmárnémeti

Közelről és távolról várják a résztvevőket

2019.03.19 - 11:20

Idén 14. alkalommal rendezi meg az Erdélyi Kárpát Egyesület a Tour de Túrt. A népszerű kerékpáros, de tavaly óta már futóversenyként is közismert rendezvényre idén június 1-jén kerül sor; a szervezők már megkezdték a verseny előkészületeit.

Évről évre nagyobb érdeklődés övezi a Túr menti védett területek népszerűsítése okán megszervezett, Tour de Túr néven közismertté vált terepkerékpár- és futóversenyt, amelyre tavaly mintegy 400 versenyző nevezett.

Az idei évben június 1-jén rendezik meg az esemény 14. kiírását, s az indulás helyszíne ezúttal is a Muzsdaji-tó partja lesz.

Márk-Nagy János, az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) vezetője, a rendezvény főszervezője szerkesztőségünk kérésére az idei verseny kapcsán ízelítő gyanánt arról mesélt, mire is számíthatnak azok, akik idén is rajthoz akarnak állni a közel másfél évtizedes hagyománnyal rendelkező megmérettetésen.

Elmondta, hogy ahogy már tavaly bevezették, a kerékpározás mellett idén is lesz futóverseny a Tour de Túr során. Mindkét verseny esetében két megtehető táv közül választhatnak a versenyzők, a futók egy 11 kilométeres és egy 25,5 kilométeres távon indulhatnak, míg a kerékpározók egy 35 és egy 65 kilométeres szakaszon bizonyíthatnak. Az útvonal a tavalyihoz képest nem változik, ugyanazon a szakaszokon tervezik a versenyek lebonyolítását.

Az EKE vezetője elmondta, hogy évről évre igyekszek minél környezetbarátabbá is tenni a versenyt, mivel sokan összegyűlnek, így arra törekszenek, hogy minél kevesebb szemeteléssel járjon a rendezvény.

„Folytatjuk a verseny zöldítését, ami azt jelenti, hogy a célunk minél kevesebb szemét termelése, és hogy amit pedig megtermelünk, az is minél környezetbarátabb legyen. Ennek okán csak papírtányérokat és -poharakat fogunk használni, amelyek például újrahasznosítható élelmiszeripari hulladékokból készülnek. Ezeket különösebben nem nehéz beszerezni, országon belül különböző webshopokban hozzájuk lehet jutni, sőt, a papírpoharakat a verseny egyik szponzorától kapjuk” — magyarázta a főszervező.

A papírpoharak és -tányérok mellett a versenycsomagot is papírtasakokban kapják majd meg a versenyzők, sőt, a műanyag palackok használata is mondhatni ki lesz zárva a versenyről, a frissítő pontokon nem palackozott vizet kapnak majd a versenyzők, hanem hagyományos szatmári csapvízzel olthatják szomjukat a résztvevők.

„A szatmári csapvíz jó minőségű ivóvíz, amivel nagyon szerencsések vagyunk, így szeretnénk is, ha a legtöbb ember inkább ezt fogyasztaná a palackozott víz helyett, amivel elkerülhetjük a sok műanyaghulladék termelését. Az ivóvizet az Apaservtől kapjuk, tavaly óta a cég is támogatója a rendezvénynek” — tette hozzá Márk-Nagy János.

A szervezők tervei között az is szerepel, hogy idővel teljesen rászoktassák a versenyzőket arra, hogy a frissítő pontokon saját, többször használatos kempingpoharat használjanak. A pici, műanyagból készült, összehajtogatható, zsebre rakható eszköz más, főleg külföldi versenyeken régóta kötelező tartozéka a versenyzők felszerelésének.

A versenytávokkal kapcsolatosan Márk-Nagy János elmondta, hogy szinte bárki nevezhet a versenyre, mivel a könnyebbik távot nem lesz nehéz teljesíteniük azoknak, akik időnként kicsit is mozognak.

A szintidőket is igyekeztek úgy megállapítani, hogy ezek kényelmesen teljesíthetők legyenek, a futóverseny 11 kilométeres távjára 2 órát állapítottak meg a szervezők.

A főszervező szerint a jó versenyzők közül is sokan fogják a rövidebb távokat választani úgy a kerékpárosok, mint a futók versenyében, mivel ezek a versenyzők mind nyerni akarnak, és itt lesz a legnagyobb a konkurencia.

A kerékpárversenyen a hosszabb táv 65 kilométer lesz, míg a futók számára egy 25,5 kilométeres félmaratont határoztak meg a szervezők. Márk-Nagy ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a szervezők a jövőre vonatkozóan egy hosszabb, maratoni vagy ultramaratoni távú verseny szervezésén is gondolkodnak, amihez természetesen az kellene, hogy még ismertebb legyen a verseny, és a komolyabb futók is eljöjjenek szerte a régióból.

A rendezvény elsődleges célja ugyanaz, mint eddig is, azaz a Túr menti védett területek népszerűsítése, illetve hogy minél több embert ráébresszenek a természetben való mozgás szépségeire.

Éppen ezért a szervezők legnagyobb öröme, ha minél többen kilátogatnak a helyszínre; tavaly az eddigi legtöbben, mintegy 400 résztvevővel, 80 önkéntessel és megannyi szurkolóval összesen közel 600-an voltak jelen a helyszínen.

Akik nem akarnak versenyezni, idén is részt vehetnek egy vezetett kerékpáros kiránduláson, tavaly mintegy 60 személy élt ennek lehetőségével is.

„Ezzel kapcsolatban viszont el kell mondanom, hogy itt sokszor találkozunk azzal a problémával, hogy nem mindenki jön megfelelő kerékpárral és felszereléssel. Mi minden biciklis rendezvényünkön hangsúlyozzuk a bukósisak fontosságát; balesetek történhetnek, a sisak pedig csökkenti a sérülések esélyét, ezért a mi rendezvényeinken kötelező a bukósisak használata” — magyarázta az EKE vezetője, aki ugyanakkor az önkéntesek munkáját is kiemelte. „Minden évben örömmel fogadjuk az önkénteseket, tavaly is mintegy 80 ember foglalkozott a verseny napján a szervezéssel. Fontos megemlíteni a Salvamontot, a megyei hegyimentő-szolgálatot, amely ilyenkor kint van a terepen, vigyáz az emberek biztonságára, s ha kell, összeszedi a sérülteket. De más partnereink, mint a Pro Racers Egyesület és a Multi Salva Egyesület ugyancsak számos önkéntest küldenek minden évben a rendezvényre: pályatervezés, logisztika stb., sok mindenben tudnak segíteni nekünk.

Mára a Tour de Túr olyan rendezvénnyé nőtte ki magát, amely megszervezése partnerek, önkéntesek és szponzorok nélkül nem lenne megvalósítható. A verseny költségeit a szponzorok különféle támogatásai révén, illetve a részvételi díjakból fedezzük, a sok önkéntes befektetett munkája pedig lehetővé teszi az esemény zökkenőmentes lebonyolítását” — tette hozzá.

Az idén június 1-jén megrendezésre kerülő versenyre a szervezők még szélesebb körben várják a versenyzőket, ezért ennek népszerűsítését is szélesebb körben igyekszenek megvalósítani.

Eddig ez egy regionális verseny volt, a résztvevők zömét Szatmár, Szilágy, Máramaros, Bihar, Kolozs, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyei versenyzők tették ki, de voltak Besztercéből, Suceavából, Brassó és Hunyad megyéből, pár ember Bukarestből, illetve néhányan Budapestről is érkeztek, viszont a szervezők idén azt remélik, még távolabbi versenyzők is érkeznek.

 

Bajnai Botond