2024-ben 3 999 kiskorú ellen elkövetett nemi erőszakos bűncselekményt regisztráltak. Szatmár megyében 45 nemi erőszakot jelentettek. Szintén 2024-ben 934 kiskorú ellen elkövetett szexuális zaklatásról szóló bűncselekményt jelentettek a rendőrségen.
Ezek a hivatalosan bejelentett esetek – derül ki a Filia Központ a Szexuális erőszak: stigma és igazságszolgáltatás között című jelentéséből, amelyben összegyűjtötték azokat a romániai adatokat, amelyek a nemi erőszakra és az áldozatok lehetőségeire vonatkoznak, másrészt pedig közölték az ügyvédek körében készült, a túlélők igazságszolgáltatáshoz való hozzáféréséről szóló közvélemény-kutatásnak az eredményét.
Egy pár évvel ezelőtt, a 2017-es Eurobarométer-felmérés szerint, minden második romániai úgy gondolta, hogy a nemi erőszak bizonyos körülmények között igazolható: ha az áldozat alkoholt vagy drogot fogyasztott, kihívóan volt öltözve, vagy ha elfogadta, hogy a partnerével hazamenjen.
Ezek az előítéletek nem tűntek el, továbbra is jelen vannak: az Eurobarométer 2024-es felmérése szerint a romániaiak 29%-a gondolja azt, hogy egy olyan áldozat, akit szexuális erőszak ért miközben alkohol vagy drog hatása alatt állt, legalább részben maga is felelős ezért.
Nőt a bejelentések száma
Bár a társadalomban számos előítélet él a szexuális erőszak áldozataival szemben, évről évre nő a rendőrségi bejelentések száma, ami arra utal, hogy a lakosság egyre tudatosabb a különféle erőszakformákkal kapcsolatban, de még inkább azzal: ezeket jelenteni kell a hatóságoknál.
2024-ben 1 271 nemi erőszakról (felnőtt áldozatot érintő) szóló bűncselekményt regisztráltak a rendőrségen, szemben a 2023-as 1 056 esettel, ami 20%-os növekedést jelent a bejelentések számában.
Az 1 271 esetből 132 családtagok között történt. A családon belüli nemi erőszak áldozatainak 96%-a nő, az elkövetők pedig mind férfiak. 33 esetben az elkövető a nő férje vagy volt férje, 47 esetben pedig jelenlegi vagy korábbi partnere.
A családon kívüli nemi erőszakos bűncselekmények – amelyek az összes ilyen eset 90%-át teszik ki – esetében a román rendőrség nem gyűjt nemek szerinti bontásban adatokat, így nem tudni, hogy ezekben az esetekben hány áldozat volt nő.
A kiskorúak ellen elkövetett 3 999 nemi erőszakos bűncselekményből 421 esetben az áldozat családtag volt: 27 fiú és 394 lány. Az elkövető az esetek közül 206-ban a jelenlegi vagy volt partnere az áldozatnak, 100 esetben a gyermeke (fiú vagy lány), 115 eset pedig más családi vagy közeli kapcsolat. Az elkövetők 97%-a férfi.
Szintén 2024-ben a rendőrségen a következő bűncselekményeket regisztrálták:
– 628 szexuális zaklatás,
– 934 kiskorú elleni szexuális zaklatás,
– 9 eset, amikor kiskorúakat szexuális jellegű aktusra buzdítottak vagy segítették ennek létrejöttét,
– 133 eset kiskorúak szexuális korrumpálására vonatkozóan,
– 105 eset kiskorúak szexuális célú toborzásáról,
– 30 eset szexuális zaklatásról.
"Tekintettel arra, hogy a kiskorúakat érintő, a szexuális szabadság és integritás elleni bűncselekményekkel kapcsolatos panaszok száma lényegesen magasabb, és hogy sok ilyen bűncselekmény továbbra is rejtve marad, szükségesnek tartjuk egy olyan figyelemfelkeltő és tájékoztató kampány elindítását, amely széles közönséget ér el, és ismerteti a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélés gyanújának bejelentési lehetőségeit" – emeli ki a Filia Központ.
Sokféle kiskorú elleni szexuális erőszakos cselekmény nehezen kerül a hatóságok látókörébe, tekintettel az elkövetők (többnyire felnőttek vagy jelentős korkülönbséggel rendelkezők) és az áldozatok közötti hatalmi viszonyokra, valamint a kiskorú áldozatok sebezhetőségi sajátosságaira – például fogyatékossággal élő gyermekek, anyagi nehézségekkel küzdő családokból származók vagy a roma kisebbséghez tartozók esetében.
Ha úgy gondolja, hogy egy környezetében élő gyermek szexuális bántalmazás áldozata, hívja a 119-es (gyermekvonal) telefonszámot!
Mi kellene még tenni?
A jelentés rávilágít azokra a fő akadályokra, amelyek a szexuális erőszak áldozatainak igazságszolgáltatáshoz való hozzáférését nehezítik – ide tartozik az anyagi és humánerőforrások hiánya, a hozzáállásbeli és eljárási akadályok, valamint az áldozatok és szakemberek (rendőrök, ügyészek, bírák) elégtelen tájékoztatása.
Ezeknek az akadályoknak a megszüntetése érdekében a jelentés hangsúlyozza az Isztambuli Egyezmény előírásainak betartását, amelyet a román állam vállalt. A Filia Központ a következő kulcsfontosságú intézkedéseket javasolja:
– Állami források biztosítása, mind országos, mind helyi költségvetésből, a szexuális erőszak áldozatainak szánt szolgáltatások számára, folyamatos és megfelelő mértékben.
– Érzékenyítő és képzési programok kidolgozása a szakemberek számára, a nemi szempontokra érzékeny megközelítés, az áldozat–elkövető dinamika, valamint a szexuális trauma hatásainak jobb megértése érdekében – ez elősegítené az esetek hatékonyabb kezelését, és segítene elkerülni a szexista, rasszista, osztályalapú, homofób és áldozathibáztató hozzáállásokat.
– Az állami intézmények kapacitásának növelése, humánerőforrásba történő befektetéssel annak érdekében, hogy biztosított legyen a méltányos munkaterhelés és az ésszerű ügyintézési határidő a szexuális erőszakos ügyek elbírálása során.
– A jogszabályi keretek javítása, az EU 1385/2024-es irányelvének megfelelően, amely a nők elleni erőszak és a családon belüli erőszak elleni küzdelemre vonatkozik.
– Rendszeres monitoringjelentések készítése az Igazságügyi Felügyelet által, valamint a szexuális erőszakkal kapcsolatos joggyakorlat részletes elemzése a bírósági gyakorlatban tapasztalható problémák azonosítására, és a támogatási intézkedések megerősítésére annak érdekében, hogy az áldozatok könnyebben hozzáférhessenek az igazságszolgáltatáshoz.
Hírszerkesztő