Belföld

Közel a schengeni csatlakozás?

2020.01.10 - 10:08

Az eredeti menetrend szerint Romániának 2011-ben kellett volna csatlakoznia a schengeni övezethez, s bár a feltételeket teljesítette, még most is „határozott lépéseket” kell tennie ennek érdekében.

 

Románia a schengeni csatlakozás összes feltételét teljesíti, jelentette ki csütörtökön Ludovic Orban miniszterelnök Brüsszelben, Románia állandó EU-s képviseletének székhelyén, miután találkozott Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével.

Orban sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy a tárgyalások során érintették Románia schengeni övezethez való csatlakozásának kérdését is. Úgy értékelt, hogy úgy az Európai Bizottság, mint az Európai Parlament részéről megvan a támogatás ahhoz, hogy Románia is csatlakozzon a schengeni övezethez. A kormányfő ugyanakkor arról is beszélt, hogy nem minden döntéshozó tényező támogatja Romániát ebben a célkitűzésében, de „határozott lépéseket fognak tenni” annak érdekében, hogy jobb belátásra bírják a csatlakozás ellenzőit.

Ludovic Orban kormányfő háromnapos látogatáson volt Brüsszelben, ahol több európai vezető politikussal folytatott megbeszéléseket. Szerdán az Európai Parlament elnökével is tárgyalt, és David Sassoli ekkor kijelentette, hogy az EP „teljes szívből” támogatja Romániának a schengeni övezethez való csatlakozását, és arról is beszélt, hogy szerinte a tagállamoknak közösen kell erőfeszítéseket tenniük, hogy az Európai Unió össze tudja hangolni a nemzeti érdekeket, mert az EP és Románia érdekei „nagyrészt fedik egymást”.

Az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) lezárása kapcsán Ludovic Orban kormányfő elmondta, hogy arról biztosította az európai vezetőket, hogy eleget fognak tenni a zárójelentésben javasoltaknak, és Románia be fogja tartani az európai standardokat az igazságszolgáltatás terén. Románia számára azért is fontos a CVM lezárása, mert több uniós tagország ettől tette függővé az ország felvételét a schengeni térségbe. Az eredeti menetrend szerint Romániának 2011-ben kellett volna csatlakoznia a belső határellenőrzés nélküli övezethez. A román igazságszolgáltatás működésének hiányosságai és a korrupció elterjedtsége miatt 2012-ben Franciaország és Németország megakadályozta Románia schengeni csatlakozását, később pedig hasonló okok miatt Hollandia emelt vétót Románia schengeni tagsága ellen.