Szatmárnémeti

Közel 5%-kal nőtt a költségvetés

2016.09.16 - 08:10

Költségvetés-kiegészítést kapott a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár, ebből a legnagyobb tétel kórházaknak jut — jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Georgeta Pop igazgató.

Habár egyelőre még csak papíron, de megvan a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CAS) idei költségvetésének kiegészítése. Georgeta Pop igazgató a tegnap délben tartott sajtótájékoztatóján beszámolt róla, hogy 3,3 millió euróval nő az idei költségvetése, ami 4,76%-os növekedést jelent. Az év első felében az Országos Egységes Egészségügyi Alaptól 63 millió eurót kapott a szatmári CAS, ami most 66,3 millió euróra fog nőni. Magát a konkrét összeget valamikor november közepén fogják átutalni, viszont addig is a biztosítóház már elkészítette a 3,3 millió eurós, azaz 13 557 770 lejes kiegészítés elosztási tervét. Ennek értelmében a következőképpen fog kinézni az elosztás: 5,3 millió lejt kapnak a fekvőbeteg ellátó intézmények, 3,4 millió lejt gyógyszerek vásárlására különítenek el, 2,7 millió lejt az egészségügyi alapellátások finanszírozására fordítanak, 0,7 millió lejből a laborvizsgálatok költségeit térítik meg, 0,7 millió lejt a járóbeteg ellátásra fordítanak, 0,4 millió lejt az egészségügyi eszközök pótlásának finanszírozására különítenek el, illetve 0,8 millió lejt az egészségügyben dolgozók fizetésének biztosításra fordítanak.

Offline is kiállíthatóak a receptek

A sajtótájékoztató második felében az egészségügyi kártyákkal kapcsolatban osztott meg néhány információt az igazgatónő. Mint azt már nagyon sokan megtapasztalták az elmúlt másfél évben, az egészségügyi kártyák informatikai rendszere gyakran hibásodik meg, és vannak olyan periódusok, amikor több órán át nem működik a rendszer. Ilyenkor az orvosi rendelők várótermeiben a betegek felgyűlnek, és sok esetben türelmüket elveszítve panaszkodnak, hogy milyen sokat kell várni a bejutásra. Pop Georgeta igazgatónő most elmondta, hogy az orvosok most már offline módon, azaz kézzel írva, egy előre nyomtatott típusnyomtatványra is megírhatják a recepteket, ugyanis a rendszer engedélyezni fogja, hogy a recept kiállítását követően akár három nap késéssel is bevezethető legyen a rendszerbe.

Ez a lehetőség vélhetően gördülékenyebbé teszi majd a betegek ellátását, sőt egy sok bosszankodástól is megkíméli az érintetteket, abban az esetben, ha a rendszer esetenként leállna.

Ezt az információt azért tartotta lényegesnek megosztani az intézmény vezetője, mert elmondása szerint nagyon sok reklamáció érkezett be a biztosítóházhoz, főként azokon a napokon, amikor a rendszer valóban nem működött rendesen. Ezért jó, ha minden páciens tisztában van azzal, hogy a recepteket kézzel írottan is átvehetik, a gyógyszertárak pedig ugyanúgy elfogadják azokat.

Végül pedig az egészségügyi kártyák kibocsátásával kapcsolatban is elhangzott néhány információ, mégpedig azok felé, akik a mai napig nem kapták meg kártyájukat. Az igazgatónő szerint nagyon sok esetben ott történik a hiba, hogy miután a postás kiszállítja a kártyát, de nem talál otthon senkit, hagy egy értesítést, amely szerint a küldemény 10 napig átvehető a postán, viszont az illetékesek elmulasztanak érte menni, így ezek a kártyák mind visszakerülnek a szatmári CAS-hoz. Ezért azokat, akik nem kapták meg kártyjukat, arra kérik, hogy fáradjanak be az egészségbiztosítási pénztárhoz és ott érdeklődjenek az egészségügyi kártyáik felől.