Szatmárnémeti

Közel 150 ezer hamis riasztás

2016.02.17 - 08:33

Tavaly közel 220 ezer alkalommal tárcsázták a 112-es segélyhívót Szatmár megyéből, de a bejelentett vészhelyzetek kétharmada ezúttal is hamisnak bizonyult, akárcsak a korábbi években.

Szatmár megyében az elmúlt év során 219 055 alkalommal riasztották a hatóságokat a 112-es segélyhívón, de a hívások zöme most is hamisnak bizonyult. A Különleges Távközlési Szolgálat munkatársainak összesítése szerint mindössze 70 514 hívás alkalmával kérték valós vészhelyzetben a szakemberek segítségét, 148 541 hívás téves vagy hamis riasztás volt.

Tavaly a legtöbbször augusztus folyamán tárcsázták a segélyhívót valós vagy hamis indokkal, pontosan 22 127 ízben, míg a legkevesebbszer februárban csörrent meg a diszpécserszolgálat telefonja, ekkor 15 764 hívást regisztráltak megyénkből. A valós riasztások túlnyomó többségét — mintegy hatvan százalékát — a diszpécserek a mentőkhöz irányították, de a rendőrségnek, a katasztrófavédelem szakembereinek és a csendőröknek is bőven akadt dolguk.

A hamis riasztások túlnyomó többsége unatkozó gyerekektől származott, viszont szép számmal telefonáltak olyan ügyek miatt, melyek nem tartoztak a tűzoltók, a mentőszolgálat, a rendőrség vagy a csendőrség hatáskörébe. A felelőtlenül tárcsázgató, olykor röhécselő telefonálgatókat az sem riasztja vissza, hogy tettük büntetendő. Arról már nem is beszélve, hogy amíg egyesek így szórakoznak, fenntartják a vonalat olyanok előtt, akiknek az élete valóban veszélyben forog. Ezt az idei év első hónapjában, azaz január folyamán ismét több mint 12 ezer alkalommal hagyták figyelmen kívül a Szatmár megyéből tárcsázók — ennyi volt ugyanis a hamis riasztás a befutott 17 974 hívás közül.

Amint azt a szolgálat munkatársai többször is elmondták már a sajtónak, van néhány „visszatérő kliensük”, akiknek már ismerik a számát, viszont minden esetben kötelességük fogadni a hívást. Ismételten felszólítják a zaklatókat, ne foglalják fölöslegesen a sürgősségi telefonvonalakat, hiszen egy hamis riasztás akár egy ember életébe is kerülhet.

Az utóbbi években egyébként 38 százalékkal esett vissza a hamis riasztások száma az országban, ebből a szempontból Románia az európai középmezőnyben van. Szatmár megyében is látványos a csökkenés, hiszen 2012-ben még közel 290 ezer hívás futott be a segélyhívó számra, tavaly pedig már csak közel 220 ezer — ez azonban még mindig rengeteg, főként, ha a vaklármák arányát is figyelembe vesszük.

 

Bumbuluţ Krisztina