Belföld

Kövesi: Ez mindazok győzelme, akik az utóbbi években támogatták az igazságszolgáltatást

2020.05.06 - 08:38

Az Europa FM-nek nyilatkozó volt DNA-főügyész azt mondta, elégedettséggel tölti el az Európai Emberi Jogok Bíróságának keddi döntése, amely értelmében az EJEB elmarasztalta Romániát abban a perben, amelyet ő kezdeményezett a DNA-főügyészi tisztségből való menesztése miatt.

'Nagyon hittem ebben a kezdeményezésemben, amely inkább elvi jellegű volt: az igazságszolgáltatás, az ügyészek és a bírák függetlenségéről szólt. Úgy érzem, ez nemcsak az én személyes győzelmem, hanem az egész igazságszolgáltatási rendszer győzelme, és mindazoké, akik az utóbbi években támogatták az igazságszolgáltatást' - mondta Kövesi.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága kedden elmarasztalta Romániát abban a perben, amelyet a korrupcióellenes ügyészség (DNA) volt vezetője, Laura Codruţa Kövesi kezdeményezett a DNA-főügyészi tisztségből való menesztése miatt. A strasbourgi székhelyű EJEB keddi közleménye értelmében Románia megsértette a volt korrupcióellenes főügyész jogait azáltal, hogy mandátumának lejárta előtt menesztette tisztségből.

Az EJEB egyöntetű döntése szerint sérült Kövesi tisztességes tárgyaláshoz való joga (amelyet az Emberi Jogok Európai Egyezményének 6. cikke szavatol), valamint a véleménynyilvánítás szabadságához való joga (amelyet az Egyezmény 10. cikke ír elő).

A DNA-főügyészi tisztségéből második mandátumának lejárta előtt menesztett Kövesinek - az EJEB határozata értelmében - nem állt módjában érdemben megfellebbezni a leváltására vonatkozó döntést, a fellebbezést ugyanis csak a leváltásáról szóló elnöki rendelet ellen nyújthatta volna be, menesztésének indokát - miszerint a korrupcióellenes törvények reformjának bírálata miatt kellett távoznia posztjáról - nem támadhatta meg.

Az EJEB szerint azért sérült a véleménynyilvánítás szabadságához való joga, mert egy közérdekű téma kapcsán tett bíráló nyilatkozatai miatt váltották le. Korrupcióellenes főügyészként a feladatai közé tartozott, hogy kifejtse véleményét a bírákat és ügyészeket, ezek függetlenségét, illetve a korrupció elleni küzdelmet érintő törvénymódosításokról - állítja az EJEB.

A döntés értelmében ugyanakkor Kövesi idő előtti menesztése szembemegy az igazságszolgáltatás függetlenségének elvével, ugyanakkor elbátortalanította őt és más bírákat és ügyészeket attól, hogy részt vegyenek az igazságügyi reformot érintő vitákban.


AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Titus Corlăţean lett az EJEB bíráinak megválasztásával megbízott bizottság elnöke

Titus Corlăţean szenátort választották az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének az Emberi Jogok Európai Bírósága bíráinak megválasztásával foglalkozó bizottsága elnökévé - közölte a szenátus.
Belföld

Őrizetbe vették a Romániai Tengeri Életmentő Ügynökség igazgatóját csúszópénz elfogadásának gyanúja miatt

Őrizetbe vette az országos korrupcióellenes ügyészség (DNA) a Romániai Tengeri Életmentő Ügynökség (ARSVOM) igazgatóját, Daniel Manolét.
Belföld

Az EJEB elítélte Romániát a 2013-ban a Román Parasztmúzeum rendezvényén történt 'homofób' incidens miatt

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) kedden elítélte Romániát a 2013-ban, a bukaresti Román Parasztmúzeum rendezvényén történt incidens miatt, amikor egy leszbikus párról szóló film vetítését több szélsőjobboldali tüntető szakította félbe, és a rendőrség nem avatkozott közbe, tájékoztatott az AGERPRES hírügynökségnek elküldött közleményében az LMBT-jogokért harcoló Accept Egyesület.