Vidék

Kováts, a nehémiási politikus

2016.11.14 - 09:31

Ünnepélyes templomi ceremónia keretében avattak szobrot Sándorhomokon. Kováts Lajosnak, a falu szülöttének, az 1800-as évek politikai személyiségének állítottak emléket tegnap.

Ökumenikus ünnepi istentiszteletre gyűltek össze vasárnap délben a sándorhomokiak a falu református templomában, ahol hálaadó istentisztelet keretében mondtak köszönetet Isten mellett mindazoknak, akiknek anyagi és erkölcsi támogatása jóvoltából elkészülhetett a falu szülöttének, Kováts Lajosnak a mellszobra, amelyet a református templom előtti téren állítottak fel.

A templomi együttlét Antku István római katolikus plébános nyitószavaival kezdődött. A mikolai parókus elmondta, hogy miért is gyűlt össze ezen a napon a falu gyülekezete, és hogy ki is volt az a Kováts Lajos, aki 1812-ben maga is Sándorhomokon született. Közgazdász, publicista, lapszerkesztő, országgyűlési képviselő és közlekedésügyi államtitkár volt ő, akit nemcsak a falu, de a magyarság is méltatva emleget.

Antku István köszöntő szavai után Kovács Mátyás Péter házigazda lelkipásztor olvasta fel az alapigét Nehémiás könyvének 5. részéből, a 6-tól 13. versig tartó szakaszból, majd ünnepi prédikációjában Kováts Lajos és Nehémiás között vont párhuzamot, kiemelve mindkettejük önzetlen politikusi magatartását, akik soha nem elvenni, hanem inkább adni, soha nem kárt tenni, hanem építeni akartak abban a közösségben, ahol éltek és tevékenykedtek. Adott és újat teremtett Kováts Lajos, ahogyan Nehémiás is a maga korában, ezért fontos, hogy a falu népe előtt is példaként álljon Kováts személye, akárhányszor rátekintenek szobrára.

Az igehirdetést követően a lelkipásztor köszöntötte az egybegyűlteket, a Kováts és Gönczy családot, egyházi és közéleti személyeket, meghívottakat és a gyülekezetet, majd köszönetet mondott mindazoknak, akik bármilyen módon is támogatták a szobor ügyét, kiemelve Bíró Mátyást és Bíró Máriát. Köszönet illette ugyanakkor Erdei István szobrászművészt és Kovács Albert vállalkozót, akik szintén minden erejükkel azon voltak, hogy a szobor időben elkészüljön és méltó legyen a személyhez, akit ábrázol.

A köszöntő és köszönő szavak után Simon Ferenc iskolaigazgató vette át a szót, és az esemény keretében Thoroczkay Sándor történelemtanárt méltatta, aki 2005-ig volt a sándorhomoki iskola igazgatója, és még ma is lehet rá számítani, ha a szükség úgy hozza. A közel fél évszázados kötődés és a faluközösség hálájaként Thoroczkay Sándor az istentisztelet keretében megkapta a község díszpolgári oklevelét is.

Ezt követően Csorján Árpád történelemtanár, helytörténész tartotta meg beszédét, amelyben Kováts Lajos munkásságát ecsetelte, majd Erdei D. István parlamenti képviselő tartotta meg ünnepi köszöntőjét. A Kováts és a Gönczy család részéről Gönczy Gábor ismertette a Kováts család életútját, majd Lengyel István, a község polgármestere beszélt néhány szóban a szoborállítás ötletéről és annak megvalósításáról.

A templomi ceremóniát követően a gyülekezet a templom elé vonult, ahol leleplezték Kováts Lajos szobrát, majd egy rövid kulturális programot követően többen is megkoszorúzták azt. Az ünnepségen részt vett Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere is.

 

 

Bajnai Botond