Az utóbbi napokban igencsak felkorbácsolta az indulatokat a Nagykárolyi Helyi Rendőrség a Károlyi-kastély alagsori termébe történő átköltöztetése. A reakciók hatására, Kovács Jenő polgármester fontosnak tartotta, hogy megindokolja ennek az intézkedésnek a létjogosultságát.
Mint fogalmazott, az első és legfontosabb cél a költséghatékonyság és az a hozzávetőlegesen 80 000 eurós éves megtakarítás elérése, ami ezzel a lépéssel megvalósult.
„Semmiféle problémánk nem volt a kastély épületének és a parknak az őrzésével megbízott cég munkájával, viszont a pénzhiány miatt kénytelenek voltunk költséghatékony intézkedéseket bevezetni. A városi kasszába a kormány részéről visszautalt pénzek jóval kevesebbek, mint amennyivel előre számoltunk.
Havonta 35 000 lejt fizettünk ennek az őrző-védő szolgálatot ellátó cégnek. Ez az összeg egy év alatt nagyjából 80 000 eurót tesz ki, s ez a pénz most a városkasszában marad, mivel a kastély és a park felügyeleti feladatait ezentúl a helyi rendőrség szakemberei látják el”- fejtette ki Kovács Jenő.
Az egyetlen változás annyiban áll, hogy az eddig a biztonsági cég alkalmazottai által elfoglalt, kastélyban található teremben a helyi rendőrség emberei figyelik a kamerákat.
„Előrebocsátanám, hogy nem militarizáltuk a kastélyt. Annyi történt, hogy a kastély azon termébe, ahol eddig a biztonsági cég emberei ültek, ezentúl a helyi rendőrség dolgozói ülnek be. Innen figyelik a kastély, a park térfigyelő kameráit, valamint a város közterületein található kamerákat is. Nem a kastélykertben járőröznek majd, hanem a városban, ugyanúgy ahogy eddig. A helyi rendőrség által használt járművek nem hajtanak be a park területére, azok a közterületen, a kastélykerten kívül parkolnak majd. Ha a gyakorlati szempontokat veszünk figyelembe, akkor semmi nem változott, azt kivéve, hogy az őrző-védő cég feladait is megkapták a helyi rendőrség emberei. Hangsúlyozom, a döntést az indokolta, hogy 80 000 eurós megtakarítást eszközöljünk a városkasszába”- magyarázta a polgármester.
A közösségi térben kifejtett vélemények viszont meglehetősen túlzóak voltak, hangsúlyozta Kovács.
„Igencsak megdöbbentőek és meglepőek voltak egyes nagykárolyiak reakciói a döntéssel kapcsolatban. Még egyszer szeretném aláhúzni: ezt a döntést csak takarékossági szempontok indokolták, számszerűsítve, az éves 420 000 lejnek a megspórolása. Nem gondoltam volna, hogy ilyen szintű gyűlöletbeszéd áramlik majd a helyi rendőrség rendőrség és az ott dolgozók irányába. Tudatában vagyok annak, hogy egy olyan intézmény, amelynek dolgozói pénzbírságot szabnak ki a törvénysértőkkel szemben, nem túl népszerű, de a megnyilvánulások túlzóak voltak.
Egyeztetni fogok a helyi rendőrség vezetőjével arról, hogy mi lehet az oka annak, hogy egyes nagykárolyiak így viszonyulnak a munkájukhoz és remélem, hogy sikerül azonosítani a kiváltó okokat. Hátha így a helyi rendőrség munkáján és imázsán is lehet javítani”- mondta Nagykároly polgármestere.
Tőtős Tímea
(Nyitókép: archív)