Bár a tanácsülés kezdeti nyugodt hangvétele derűs végkifejletet vetített előre, a „Különfélék” témakörben felvetett problémáknak köszönhetően más fordulatot vettek a dolgok.
El lett ismerve, ki lett mondva: jól sikerült az idei évre vonatkozó költségvetése Nagykárolynak. Egyhangúlag meg is szavaznák (RMDSZ- és USL-tanácsosok), ha nem szerepelne benne két olyan tétel, amikkel kevésbé tudnak egyetérteni, mondták az ellenzékiek. Az egyik a Károlyi-kastély parkjának átalakítási projektje, míg a másik a felújítás előtt álló Lovarda épületét illeti.
Mindezek ellenére a teljes egyetértés jegyében zajlott a nagykárolyi tanácsülés. A két pártra szakadt tanácsosok már-már kínosan ügyeltek arra, hogy kerüljék a szóbeli összecsapásokat. Történt mindez annak ellenére, hogy igencsak fontos kérdésekben kellett döntésre jutniuk, melyek zöme leginkább a város működésére, az ez évi költségvetésre vonatkozott.
Jónak tartja az idei költségvetést — hangsúlyozta az USL-frakció fő hangadója, Ilie Ciuta. Két tételt talált, melyekkel nem tudott azonosulni, ezek közül az egyik a hamarosan kezdődő Károlyi-kastély parkjának modernizálására vonatkozó projekt, illetve a parkban található Lovarda épületének felújításával, átalakításával foglalkozó. Ez a két projekt nem elfogadható számára, így bármennyire jónak is tartja a költségvetést, tartózkodni fog annak a megszavazásától. Nem tettek másként frakciójának tagjai sem, így 10 igen szavazat és 8 tartózkodás mellett ment át a határozattervezet. Előbbi projekt értelmében újabb fakivágásokra kerül majd sor, de a történet teljességéhez hozzátartozik, hogy nemcsak kivágnak, hanem szép számmal ültetnek is majd. Bár ez utóbbi tény valahogy elkerülni látszik az USL-frakció tagjainak figyelmét.
Okoz-e gondot a nagykárolyi városapparátus működésében az, hogy a Megyei Tanács nagyon kis összeget osztott le Nagykárolynak? Románia jelenlegi gazdasági helyzete mennyire érinti a városban zajló felújítási munkálatokat? Minderről Bekő Tamás városmenedzser nyilatkozott. „Szerencsére sikerült egy olyan költségvetést kialakítanunk, melynek bevételei és kiadásai fedik egymást. A város által felvett hitelek törlesztése és a városban zajló projektek finanszírozása sem szenved csorbát. Egy esetben kerülhet porszem a gépezetbe: mégpedig ha az ország USL-s kormánya valamiképpen annyira ellehetetleníti a dolgokat, hogy felfüggesztik az európai uniós pénzek további folyósítását. Ezáltal viszont nemcsak Nagykároly, hanem az ország többi, hasonló méretű és helyzetben lévő önkormányzata is vakvágányra kerül. Nem rajtunk, a nagykárolyi önkormányzaton múlik a költségvetés betartása, hanem a kormányon, illetve az USL-s kormánynak az Európai Unióval ápolt viszonyán. A Megyei Tanács pedig soha nem osztott le nekünk túl sokat, ez nem ront a működésünkön” — mondta a városmenedzser.
Mi lehet az oka annak, hogy az USL-frakció a kvázi dicséretnek is beillő véleménynyilvánítást követően mégis tartózkodott a költségvetés megszavazásától? — tettük fel a kérdést Bekő Tamásnak. „Véleményem szerint, ha valaki tanácsos, rendelkeznie kell önálló véleménnyel. Fontos kérdésekben nem lehet mondvacsinált indokok mögé bújva tartózkodni, igent vagy nemet kell mondani. A tartózkodó döntés mögött vagy inkompetencia vagy pedig érdektelenség állhat. Bármelyikről legyen is szó, az az én olvasatomban azt jelenti, hogy az illetők nem méltóak a tanácsosi tisztségre” — hangsúlyozta ki Bekő Tamás.
A csúsztatásnak ára van
A „Különfélék” témakörben a városkép átalakítási projektje miatt kivágott fákra terelődött a szó. Az utóbbi hetekben a városi szinten nagy indulatokat kiváltó fakivágásokkal kapcsolatban több támadás érte az önkormányzatot és személy szerint Kovács Jenő polgármestert.
Poósz Szabolcs tanácsos elmondta, hogy sajnálatos módon sehol nincs eléggé kihangsúlyozva, hogy magas számban ültetnek is fákat Nagykárolyban, nem csak kivágnak. Példának az Ágoston utcát hozta fel, ahol kivágtak ugyan 52 fát, viszont helyettük ültettek 200 facsemetét.
Kovács Jenő polgármester bemutatta az illetékes szakhatóság által aláírt engedélyeket, melyek azon fák kivágásához szükségeltetnek, melyek eltávolítását csak ilyen módon lehet véghezvinni. Mint mondta, nem az ő kompetenciája eldönteni, mely fákat vágják ki, hiszen erre vannak a szakemberek.
Ennek kapcsán Nagykároly polgármesterét arra kérte Adrian Bucureştean ülésvezető, hogy vonja vissza azon rágalmazó állításait, melyek szerint az elmúlt hetekben a város közterületein felbukkant, Kovácsot sértő falfirkák mögött a PNL-frakció áll. Ugyanakkor arra is kitért, hogy ő személyesen beszélt valakivel (akinek személye minden jelenlévő előtt ismeretes), aki azt mondta, hogy legszívesebben kivágna pár fát a polgármester kertjében, hogy Kovács is tapasztalja, milyen érzés mindez. Bucureştean kihangsúlyozta, ő tanácsosként ezt nem tartja járható útnak.
Kovács Jenő felháborodva tiltakozott: véleménye szerint pont az ilyen és ehhez hasonló uszító szövegek okozzák a problémákat, és korbácsolják fel az indulatokat. Továbbmenve kifejtette, igenis uszítás zajlik, és kikéri magának, hogy őt igyekeznek besározni a fakivágással kapcsolatban. „Ültetünk is, több mint 9400 darab fát, cserjét. Persze, ezekről nem ejtenek szót az ellenzéki képviselők” — mondta. Ezt követően elhagyta az üléstermet, mondván, nincs mit megbeszélnie ebben a témában az ellenzéki tanácsosokkal. A polgármesteren kívül kivonult még az alpolgármester is, és a PSD két tanácstagja is távozott, mondván, hogy nem kívánnak ilyesmiben részt venni.