Szerdán Szamoskrassón forgatott a magyarországi köztelevízió. A Széchenyi-díjas Kovács István Bem-kutatóról készülő portréfilmben szó esik a szamoskrassói Bem-emlékhelyekről is.
A polonista történész, költő, szépirodalmi műfordító prof. Kovács István március 15-én, Magyarország nemzeti ünnepén a lengyel-magyar történelmi és kulturális kapcsolatok erősítéséért Széchenyi-díjat vehetett át. A kitüntetés hírére felkapták a fejüket a szamoskrassóiak is, hiszen Kovács István több alkalommal járt Szamoskrassón, ő is hozzájárult a Bem-kultusz kialakításához.
Szamoskrassón az 1848–49-es forradalom és szabadságharc százötvenedik évfordulójára készülve döntötték el, hogy méltóképpen fognak megemlékezni az eseményről, ennek pedig a legjobb módja, ha egy maradandó emlékhelyet állítanak. Több lehetőség is felmerült, végül a szatmárnémeti Szent István Kör javaslatát fogadták el, és 1988. augusztus 23-án emléktáblát állítottak Bem József tábornoknak, aki 1848. december 12-ről 13-ra virradó éjjel Szamoskrassón tartózkodott Darvay Ferenc földesúr vendégeként. Bem apó ekkor vonult kíséretével Szatmárnémetiből Nagybánya felé, hogy majd később elkezdjék az erdélyi hadjáratot. Gróf Teleki Sándor, Bem tábornok egyik kísérője jól ismerte Darvayt, ezért döntött úgy, hogy ott töltsék az éjszakát. Az emléktábla-avatás előestéjén Kovács István a szatmárnémeti római katolikus püspökségen tartott előadást Bem tábornokról és az észak-erdélyi hadsereg tevékenységéről. A szamoskrassóiak nem érték be ennyivel, abból az alkalomból, hogy százhatvan éve halt meg, elhatározták, hogy a Darvay-kúria előtt szobrot állítanak a tábornoknak. Erdei István szobrászművész elkészítette a szobrot, amit 2010. szeptember 5-én avattak fel, szeptember 4-én pedig Kovács István a Szatmár-Németi Református Egyházközség gyülekezeti termében Két nemzet hőse, Bem tábornok címmel tartott előadást. 2014. szeptember 4–5-én Kovács István ismét Szamoskrassóra látogatott, amikor bemutatta a Bem tábornokról írott könyvét.
Március 15-én, miután Kovács István átvette a Széchenyi-díjat, a köztelevízió felkérte, hogy készíthessenek róla egy portréfilmet. A forgatókönyv összeállításakor ragaszkodott hozzá, hogy forgassanak Szamoskrassón is, hiszen itteni látogatásai fontos szerepet töltenek be az életében. A forgatás szerda délután történt, Kovács Istvánt Man Gabriella, a szamoskrassói Bem József Általános Iskola igazgatója, Domokos Sándor polgármester, Thoroczkay Sándor, a Szent István Kör tiszteletbeli elnöke, Danku Pál, a magyar-lengyel kapcsolattartó, valamint a Szatmári Friss Újság munkatársa fogadta. Egy kerekasztal-beszélgetésen elemezték, hogy milyen előnyökkel jár a szamoskrassói iskolának az, hogy felvette a Bem József nevet. Több romániai és magyarországi, hasonló nevű iskolával kötött testvériskolai megállapodást, rendszeresen látogatják egymást, részt vesznek közös rendezvényeken stb.
Szamoskrassó neve ismert lesz azáltal is, hogy bekerül a portréfilmbe, hiszen Kovács István elismerően szól arról, hogy a helyiek ápolják a Bem-kultuszt, foglalkoznak a helytörténeti kutatásokkal és a kutatási eredmények megismertetésével.
Elek György