Mint arról korábban már beszámoltunk, Cornelia Popa Stavri, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének főtitkára szerint legutoljára a 2000-es év előtt pályáztak összegeket az iskolai könyvtárak bővítésére, ami – amennyiben igaz – elég szomorú az oktatást és a könyvek iránti érdekeltséget tekintve.
A főtitkár állításából kiindulva arra voltunk kíváncsiak, hogy a jelenség mennyire jellemző a szatmárnémeti középiskolákra, illetve egyúttal azt is felmértük, hogy milyen állapotban vannak a megyeszékhely magyar gimnáziumainak könyvtárai.
Sikeres könyvturi a Kölcseyben
A Kölcsey Ferenc Főgimnázium könyvtárának feltérképezéséhez bővebb információkért Pataki Enikő igazgatónőt kerestük meg — mint kiderült, a főgimnázium könyvtára körülbelül 35-36 000 kötettel büszkélkedik és az igazgatónő elmondása szerint mindenféle réteget tartalmaz, ami az elmúlt években, évtizedekben jelent meg, legyen az Kriterion kiadás, lexikon, regény, szépirodalmi olvasmány – román és magyar nyelven egyaránt –, sőt, gyermekirodalom is megtalálható a polcokon.
Pataki Enikő arról is mesélt, hogy az utóbbi években főleg a modernebb gyermekirodalom és az iskolában zajló posztliceális képzéshez szükséges szakkönyveket szerezték be, a jövőben pedig főleg pedagógiai témájú könyveket szeretnének vásárolni a most induló tanítóképzős osztályok számára.
Iskolakönyvtár lévén természetesen elsősorban a kötelező házi olvasmányokat igyekeznek begyűjteni, de ezek mellett rengeteg érdekes könyv lapul a polcokon – a könyvmolyok bármikor kölcsönözhetnek Rumini, Harry Potter, Szent Johanna Gimi könyveket, de még Kádár Anna Mesepszichológiáját is. “Próbálunk olyan könyveket is hozni, amelyek a gyerekek számára pozitív élményt jelentenek, vagy úgy gondoljuk, hogy elolvassák őket – ez a jövőben is így lesz.” – magyarázta az igazgatónő.
Ami a könyvek származását illeti, kiderült, hogy az iskola rengeteg könyvadományt kap Magyarországról, a magyar kormánytól, sőt egyéni könyvtáraktól is. Ezek mellett többnyire az iskola pénzből, a szülőbizottsági pénzből és adományokból vásárolnak, de sajnos kevés összer jut az új példányok beszerzésére. “Elég drágák a könyvek, tehát nagyon meg kell nézzük azt, hogy mi az, amit meg tudunk vásárolni és mi az, amit nem. Magyarán: nem nagy összegeket tudunk a könyvekre fordítani. Azokból a pénzekből tudjuk megvásárolni, amelyek az iskola fenntartásából maradtak. Tehát igyekszünk, de nehéz.” – mondta Pataki Enikő.
Ami a diákok könyvtárlátogatási szokásait illeti, az igazgatónő arról számolt be, hogy a járvány óta látványosan csökkent a könyvtárba járó diákok száma, ám korábban is leginkább a kötelező házi olvasmányokat kölcsönözték a diákok. “Az olvasás egy nagy kérdés a mai generáció számára. Azok a gyerekek fognak könyvtárba járni, akik már felfedezték az olvasás örömét, de ezt nem feltétlenül azokkal a könyvekkel fogják felfedezni, amik a könyvtárban találhatók, mert csak egy része a könyveknek a modern irodalom.” – indokolta az igazgatónő a diákok érdeklődésének hiányát a könyvtárak felől, hozzátéve azt is, hogy a koronavírus-járvány alatt egyáltalán nem volt szabad használni az iskola könyvtárát, és azóta is kissé nehezen szoknak vissza a tanulók, de dolgoznak azon, hogy ez változzon.
Az iskola évnyitóján például könyvturit szerveztek, ahol a könyvtárból származó többszörösen meglévő kötetek közül vásárolhattak a diákok, főként szépirodalom, tudomány és fantasztikus könyvek közül. Pataki Enikő szerint a kezdeményezés nagy sikernek örvendett, ugyanis a vásáron sok könyv fogyott és számos diák tért haza elégedetten 1-2 új kötettel gazdagodva.
A refiben sincs könyvhiány
Miután kiderült, hogy a főtitkár állítása megcáfolódik a Kölcseyben, a szatmárnémeti Református Gimnázium könyvtárára is kíváncsiak voltunk, ezért felkerestük Póti Eduárd iskolaigazgatót, aki előszeretettel mesélt az iskola könyvtáráról.
A Református Gimnázium könyvtára megközelítőleg 35 000 kötetet rejt a polcain, tehát akad bőven olvasnivalójuk a diákoknak. Mivel azonban az iskola és ezzel együtt a könyvtár is felújítás alatt van, az igazgató elmondása szerint a könyvállomány nem bővült az elmúlt két évben. Póti hozzátette az is, hogy a jelenleg is zajló munkálatok során a könyvtár végleges helyét is most fogják felújítani, ám ettől függetlenül biztosítják a diákoknak az olvasás lehetőségét.
Mint kiderült, a gimnázium partnerkapcsolatban áll a Szatmár Megyei Könyvtárral, így a diákok bármilyen kötetet kölcsönözhetnek abból az intézményből is.
Ami a könyvek származását illeti, Póti Eduárd büszkén mesélte, hogy az iskolának rengeteg magánadományozója van, akik a felújítás előtt is rendszeresen bővítették az iskola könyvtárállományát, és a jövőben is hívek maradnak szokásukhoz. “Most is vannak olyanok, akik várják, hogy elkészüljön teljes mértékben az épület, és már több magánadományozó is jelentkezett, akik szeretnék átadni az iskolának a könyvállományokat, úgyhogy bővítés lesz a következőkben.” – magyarázta az igazgató.
A könyvtár egyébként rendszeresen bővül tankönyvekkel, mivel folyamatosan újrarendelik, pótolják a hiányzó tankönyveket, illetve megrendelik az új tankönyveket is, amelyeket az új program szerint kell kiosztani a diákoknak. Egyes kategóriák – mint a például a szépirodalom – az igazgató szerint az utóbbi időben nem volt hogy bővüljenek, de a leggyakrabban olvasott szépirodalmi regények, kötelező olvasmányok, tudományos enciklopédiák, szótárak már előzőleg be voltak szerezve, így azokból szép számmal el van látva a könyvtár.
Az iskola könyvtárát változó helyről származó összegekből finanszírozzák, a legutóbbi bővítést azonban pályázati pénzből valósították meg.
A diákok könyvtárlátogatási szokásait illetően az igazgató szerint inkább a kisebb korcsoport mutat nagyobb érdeklődést a könyvek iránt, ám a középiskolások közül is járnak könyvet kölcsönözni, sőt régen az iskolában levő olvasótermet is sokan használták.
A kötelező házi olvasmányok és szakkönyvek mellett természetesen divatos írók könyvei is megtalálhatóak a könyvtárban, amely így igencsak felszereltnek számít. “Szórakoztató irodalom is van, szépirodalom is van, szakkönyveink is vannak, történelem, matematika, kémia, tehát igazából mindenki megtalálja az érdeklődési körének megfelelő olvasmányt, hogyha olvasni szeretne.” – fejezte be Póti Eduárd.
Egyfajta közösségi tér is a Hám könyvtára
Ha már a szatmárnémeti magyar tannyelvű gimnáziumok könyvtárait mértük fel, természetesen a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum sem maradhatott ki a sorból. Ott Lengyel Ritát, az intézmény könyvtárosát kérdeztük.
A könyvtárosnő elmondása szerint a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum könyvtára jól felszerelt, hiszen jelenleg több mint 15 000 kötettel rendelkezik. Ráadásul a könyvtár a Huntéka könyvtári programot használja, amely elérhető online is a diákok számára, így bármikor hozzáférhetnek a keresett kötetekhez. A könyvek 100%-ban elektronikusan is fel vannak dolgozva, így a kölcsönzés is a könyvtári program által működik.
Ami a könyvállományt illeti, számos kategóriában kölcsönözhetnek könyvet az olvasni vágyók, a polcokon ugyanis magyar és román nyelven egyaránt található világirodalom, gyermekirodalom, továbbá vallás, történelem, zene, földrajz, fizika és matematika szakkönyvek, illetve lexikonok is.
Mint kiderült, a kötetek jelentős része adományokból származik, amelyek szerencsére folyamatosan gazdagítják a könyvállományt, de emellett az iskola költségvetéséből is évente szánnak összegeket az új könyvek vásárlására. Lengyel Rita szerint a könyvadományoknak köszönhetően tulajdonképpen folyamatosan bővül a könyvállomány, aminek nagyon örülnek, ami pedig a legutóbbi bővülést illeti, az iskola a tavalyi tanév során növelte saját költségvetéséből a kötetek számát.
Ahogy az már többször is beigazolódott, manapság egyre inkább csökken a könyvtárba látogatók száma – legyen az iskolai, városi vagy egyetemi könyvtár –, de úgy tűnik, még akadnak diákok, akiket a jelenben is érdekel az olvasás és a könyvek világa. “ Szerencsére a diákok látogatják a könyvtárat, de nem csak könyvet kölcsönözni, hanem lehetőségük van fénymásolni, számítógépet használni, sőt, itt készülnek versenyekre, vagy akár csak beülnek tanulni” – magyarázta a könyvtárosnő.
Befejezésképpen a könyvtárosnő azt is hozzátette, hogy nagy igény van új könyvekre és nem csak a kötelező olvasmányok iránt, ami arra enged következtetni, hogy bár talán kisebb számban, de léteznek még diákok, akik szívesen töltik szabadidejüket olvasással, bővítve ezáltal tudásukat, fantáziájukat és szókincsüket is.
Szabó Beatrix