Szatmárnémeti

Kötelező az energetikai tanúsítvány

2013.09.11 - 08:15

Adásvétel és bérbeadás sem lehetséges ma már anélkül, hogy ne szakember állapítaná meg, mennyire korszerű az illető ingatlan szigetelése. A tanúsítvány legtöbb ötszáz lejbe kerül és egy nap alatt elkészülhet, 18 szatmári mérnöktől kérhető ilyen.

Hőszigetelés szempontjából átlagosak a szatmárnémeti magánépületek, foglalta össze mintegy három hónapos tapasztalatát egy lapunknak adott interjújában Veres-Kupán Enikő, energetikai tanúsítványok kiállításával is foglalkozó mérnök. Mint ismert, a 159/2013-as törvény értelmében lakóépület bérbeadásánál, eladásánál, illetve építésénél egyaránt kötelező egy energetikai tanúsítvány elkészítése, ennek részleteiről tájékoztatta lapunkat Veres-Kupán.

150–500 RON

A tanúsítvány kiállításának törvényi hátterével foglalkozó regionális fejlesztési és közigazgatási minisztérium, valamint a gazdasági tárca célja, hogy versenyképesebbek legyenek az ingatlanpiacon azok az épületek, amelyek korszerűbbek, tulajdonosuknak kevesebb energia felhasználására van szükségük ahhoz, hogy a komfortérzetet a hőellátás szempontjából fenntartsák. A törvény tarifákról nem rendelkezik, azonban a piac magától kialakította ezeket, egy tömbházlakás esetében 150–250 lejbe, egy magánház esetében pedig 400–500 lejbe kerül az energetikai tanúsítvány elkészítése, ezt általában huszonnégy óra alatt elkészítik a szakemberek.

A törvény egy kezdetleges, be nem tartható formájában 2005 óta létezik, mutatott rá az energetikai szakember, ám akkor még semmivel sem szankcionálták azt, aki nem tartotta be ennek előírásait, így senki figyelembe se vette. A javított változat lépett életbe idén július huszadikán, azóta közjegyző nem hitelesíthet adásvételi szerződést ilyen tanúsítvány hiányában, a pénzügyi igazgatóságon nem regisztrálnak bérleti szerződést, ha nincs energetikai tanúsítvány, és nem veszik át azt az új építésű ingatlant, amelyiknek nincs ilyen tanúsítványa. A tanúsítvány elkészítését eladás vagy bérbeadás esetén a tulajdonos fizeti, hiszen ő rendelkezik az áruba bocsátott ingatlan tervrajzaival, illetve magával az ingatlannal, az előnyeit mégis a vevő élvezi. A szakmai vizsgálat célja ugyanis az, hogy kiderüljön, a téli időszakban mekkora hőigénye van az épületnek, illetve a hőenergiát milyen hatékonysággal őrzi meg.

Helyszíni kiszállás kell

Röviden, az energetikai tanúsítvány elkészítése során azt vizsgáljuk — összegzett Veres-Kupán Enikő —, mivel fűtik az illető ingatlant, mikor és miből készült, illetve hogy milyen minőségű hőszigetelése van. A tanúsítvány elkészítése igen komplex feladat, például az is vizsgálat tárgya, hogy az illető építmény milyen fekvésű, ami mellett az illető épületnek még sok tulajdonságát figyelembe kell vennünk, majd az adatokat egy számítógépes programba betáplálva egy előre meghatározott, a törvény által megszabott algoritmust használva lehet az eredményt megkapni. Mivel az adatok eléggé sokrétűek, nem igazán érdemes megbízni olyan mérnökben, aki helyszíni kiszállás nélkül, telefonon begyűjtött adatok alapján dolgozza ezeket fel. Ha kényelmetlenebb is a tulajdonosnak, fontos helyszínen méréseket végző szakembert megbízni a munkával, a hallomásból szerzett adatokkal nem biztos, hogy a valóságnak megfelelő lesz a munka eredménye — figyelmeztetett Veres-Kupán.

A program A és G kategóriák közé sorolja az épületeket energetikai tulajdonságaik szempontjából (az A kategória számít a legjobbnak, mint ahogyan a hűtőszekrények hatékonysága esetében is).

Olcsóbb fenntartani a korszerűt

— Én még nem találkoztam A kategóriába tartozó épülettel, a kritériumokat látva ilyen gyakorlatilag nem is létezik. Még a minisztériumi szakértők is kihangsúlyozták annak idején, hogy ilyenekkel nem nagyon fogunk találkozni — ismerte el Veres-Kupán. — De az igazság az, hogy G kategóriájúval sem találkoztam még. Szatmárnémetiben B és C kategóriájúak a legszerencsésebb fekvésű és kívülről szigetelt tömbházlakások, az energetikai szakember leggyakrabban C, D és E kategóriájú épületekkel találkozik a szatmári megyeszékhelyen. Például egy olyan panellakás, amelyiknek egyetlen oldala kivételével mindenütt másutt van szomszédja, és amelyik ráadásul déli fekvésű is, C kategóriába sorolható.

Az elsősorban a hőigényt figyelembe vevő számítások eredményeire érdemes odafigyelni — hangsúlyozta Veres-Kupán —, hiszen ha egy D kategóriás épületből valaki B kategóriásat csinál, havonta 100–150 lejt is spórolhat a téli hónapokban, nagyjából ennyivel kevesebbet kell költenie fűtésre.

Princz Csaba