Szatmárnémeti

Kötelező az állatok beazonosítása

2012.11.26 - 16:14

A 2012/191-es kormányrendelet értelmében szigorúbban büntetik azokat az állattartó gazdákat és állattartással foglalkozó vállalatokat, akik/amelyek elmulasztják beazonosíttatni az állataikat, illetve megrongálják, vagy eltávolítják a mikrocsipeket.

Október 5-én a Hivatalos Közlöny 743-as számában jelent meg a 2012/191-es számú kormányrendelet, ami módosította a háziállatok beazonosítását, az országos adatbázisba való bevezetését, illetve ennek elmulasztása esetén a magángazdákra és bejegyzett gazdaságokra kiszabható pénzbüntetéseket szabályozó 2010/23-as sürgősségi kormányrendeletet — tájékoztatott Kacsó Zoltán, a Szatmár Megyei Állattenyésztési és Szaporodásbiológiai Hatóság állattenyésztési szakmérnöke. A 2012/191-es számú kormányrendelet értelmében a magángazdaságokban tartott lovak, szarvasmarhák, sertések, juhok és kecskék beazonosítását a körzeti állatorvosok végzik, kivételt képeznek a fajlovak. A lovak esetében az országos adatbázisba bevezetett lóútlevelek kiállítását és az adatkezelést az Országos Állattenyésztési és Szaporodásbiológiai Hatóság megyei kirendeltségei, míg a többi háziállat esetében ezt a feladatot a körzeti állatorvosok végzik. Amennyiben változás történik az állatok tulajdonjogát illetően (adásvétel, örökösödés, eltűnés, elhullás), a tulajdonos köteles azonnal jelezni annál a hatóságnál, ahol törzskönyvezve van az illető állat.

Tilos a beazonosítatlan és szállítási okmányokkal nem rendelkező állatok szállítása, a törvény be nem tartása esetén az állattulajdonosok 500-tól 1000 lejig terjedő pénzbírságot kaphatnak. Ugyanígy büntetik azokat, akik hét napon belül nem adják le az eladott vagy elhullott lovak útlevelét. 800-tól 1200 lejig terjedő pénzbüntetést szabnak ki azon lótulajdonosok számára, akik módosításokat eszközölnek a lóútlevelekbe, vagy adásvételkor visszatartják a lóútlevelet. 1200-tól 1600 lejig terjedő büntetést kaphatnak azok, akik a ló beazonosítását szolgáló mikrocsipet megrongálják, vagy eltávolítják. 1000-től 2000 lejig terjedő büntetésre számíthatnak azok, akik a hatóságok munkáját akadályozzák munkájuk végzése közben. A legnagyobb büntetés — 3000-től 6000 lejig — jár azoknak, akik hiányos dokumentumokkal rendelkező lovakat visznek vágóhídra, illetve a levágott ló útlevelét 48 órán belül nem adják le a szakhatóságon.

A szabálysértések tényének megállapítása és a pénzkifizetések mértékének kiszabása az Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság hatáskörébe tartozik a szarvasmarha-, sertés-, juh-, kecske- és igáslótartó gazdák, illetve gazdaságok esetében, míg a fajlovaknál ez a Fajtanemesítési és Szaporodásbiológiai Szakhatóság megyei kirendeltsége szakfelügyelőinek a feladata. A kiszabott pénzbüntetésnek a felét kell kifizetni abban az esetben, ha a kifizetés helyben történik, illetve a jegyzőkönyv kiállításától vagy kézbesítésétől számított idő nem haladja meg a 48 órát — tette hozzá Kacsó.

Elek György