Szatmárnémeti

Kötelező a csipeztetés, mégis sokan kerülik

2020.08.25 - 16:30

Domokos Bernadett ismertette, hogy 2015 óta kötelező a kutyák csippel való megjelölése. A 2015 előtt született kutyáknak 2015 január elseje után szigorúan túl kellett volna esniük a csipezésen, az utána született kölykök esetében pedig kötelező a művelet elvégzése, mielőtt közterületre kerülnek, mielőtt gazdát cserélnek, legyen az örökbeadás, áruba bocsátás vagy ajándékozás. Annak ellenére, hogy a csipeztetés törvény által is kötelezve van, az emberek túlnyomó többsége nem foglalkozik vele. „Az első, amit kiemelnék, az a tudatlanság. Annak ellenére, hogy a csipeztetés törvénybe iktatása óta eltelt 5 év, nagyon sokan nem tudnak arról, hogy ez kötelező. A második az, hogy az emberek többségét nem érdekli, és egyszerűen nem hajlandó pénzt fordítani erre. Továbbá vannak olyanok, akik nem engedhetik meg maguknak ezt. Sok olyan háztartás van, ahol csak egy-két kutya van, viszont vannak olyan háztartások is, leginkább vidéken, ahol van legalább három kutyus, de előfordul, hogy akár hat is. Ezekben az esetekben nyilvánvaló, hogy a csipeztetés költsége igencsak magas, és kevesen engedhetik meg maguknak, így az emberek inkább lemondanak róla” — véli az önkéntes.

Egy másik probléma az emberek félretájékoztatása. „Mielőtt ezt kifejteném, szeretném elmondani, hogy nem általánosítok, és senkit nem szeretnék bántani. Személyes tapasztalatom alapján mondhatom azt, hogy sajnos vannak olyan állatorvosok és itt dolgozó munkatársak, akik konkrétan azt mondják, hogy nem kötelező a csipeztetés, vagy hogy ez csupán gondot okoz a gazdának, ugyanis abban az esetben, ha a kutya megszökik, eltűnik, esetleg időközben megharap valakit, baleset történik miatta, a csip segítségével rögtön kideríthető, hogy ki a gazda, akit így felelősségre lehet vonni. Éppen ezért sajnos egyeseknek érdekük az, hogy a kutyák ne legyenek azonosítóval ellátva. Egy másik probléma, amivel találkozom, hogy ugyancsak egyes állatorvosok, habár elvégzik a folyamatot a kutyán, nem regisztrálják a csipet. A törvényben, ahol maga a csipezés kötelezettsége le van írva, ugyanúgy az is megtalálható, hogy az állatorvosnak abban a pillanatban, amint azonosítóval látja el az adott kutyát, kötelessége bevezetni a csipet a rendszerbe. Abban az esetben, ha az állatorvos megy házhoz, ami leginkább vidéken fordul elő, van rá maximum öt napja, hogy ezt a folyamatot lebonyolítsa. Ha a gazdi jelenik meg az állatorvosi rendelőben csipeztetési szándékkal, akkor az állatorvos rögtön köteles bevezetni a rendszerbe, és nem lebeszélni a gazdát az azonosító szerkezet beültetéséről.

Szeretném még egyszer hangsúlyozni, hogy nem általánosítok, mert igenis vannak még olyan szakemberek városunkban, akik szakszerűen végzik a munkájukat” — mondta Bernadett.

A csipeztetés anyagi költségeiről Bernadett elmondta, hogy ennek ára, amely magában foglalja a csip regisztrálását is, 50 és 100 lej között van. „Az ár függhet az állatorvostól és az állatorvosi rendelőtől is. Én úgy gondolom, hogy ez egy egyszeri és a legfontosabb dolog mindazok számára, akik felelősen szeretik a kutyájukat. Hiszen ha a kutya esetleg elveszik, ellopják vagy elszökik, a csip segítségével sokkal könnyebben kerülhet vissza a gazdájához. Azt is tévesen hiszik sokan, hogy a csip alapján meg lehet találni a kutyát. Ez nem így van, hiszen a csip nem egy helymeghatározó eszköz. A kis szerkezetbe csupán a gazda, illetve a kutya adatai kerülnek be.”

Bernadett kifejtette azt is, hogy egyáltalán nincs megelégedve sem az országos, sem a helyi hatóságok munkásságával a csipezés ellenőrzését illetően: „Nekem volt egy olyan javaslatom Maskulik Csaba úr felé, hogy el kellene indítani egy akciót, amiben házról házra járva elhelyeznek figyelemfelkeltő szórólapot, amely tartalmazza a törvényt, illetve a kutyatartók kötelezettségeit is, amelyeket be kell tartani. Én nem mondom és nem várom el, továbbá nem kérem, hogy startból szankcionálják azokat, akik nem tartják be a törvényeket, viszont ha figyelmeztetés után sem történik változás, akkor igenis lépjenek fel ellene! Bár a javaslatomat meghallgatták, közölték, hogy sajnos erre nincs ember. Én úgy gondolom, hogy ennek így kéne működnie, hiszen a törvény előírja, hogy az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA), illetve a rendőrség feladatkörébe tartozna embereket biztatni arra, hogy ezeknek a törvényeknek a betartatását ellenőrizzék, illetve betartsák őket” — hangsúlyozta Bernadett.

Végszóként a For dogs kutyákért indított önkéntes, szatmárnémeti mozgalom aktív tagja a következő gondolatokat emelte ki: „Ha valaki álltatot tart, és fontos számára az állata, akkor nem győzöm hangsúlyozni, hogy azt felelősen szeresse. A kedvencünk legyen csipezve és ivartalanítva.”

A kutyák csipezéséről szóló törvényt az alábbi linken találhatják: https://bit.ly/3kXaJKo.

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Újabb kutya és macska oltási kampány indult

A DSVSA októberben indított veszettség elleni oltási kampánya decemberig tart.
Belföld

RMDSZ: Törvénnyel védjük meg a régi sírhelyeket

Fel akarnak számolni egy-egy régi sírhelyet, mert nincs hely az újaknak.
Szatmárnémeti

Folytatódik a kutya-sterilizálási akció Szatmárnémetiben

Gyér érdeklődés mellett ért véget az első hét, folytatódik a kampány.