Szezonváltáskor probléma szokott lenni a szatmári autósok számára is, hogy mihez kezdjenek a lecserélt és következő szezonban már nem használható autógumikkal. Számtalan helyen leadhatók.
Van környezetebarát és szabályos módja annak, hogy megszabaduljunk a feleslegessé vált nyári gumiktól, a felhasználót és a szakcégeket is törvény kötelezi, hogy egyrészt előbbiek ezt a megfelelő helyen adják le, másrészt, hogy utóbbiak ezeket átvegyék és megsemmisítésükről gondoskodjanak.
Az autósok visszavihetik az elhasználódott abroncsokat abba az üzletbe, ahol vették, leadhatják azokat bármelyik vulkanizálónál, bármelyik termelőnél vagy importőrnél, függetlenül attól, hogy hol vásárolták, hol cserélték le és függetlenül attól, hogy ügyfelei-e az illető cégnek vagy sem — tájékoztatta szerkesztőségünket a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság (APM) sajtóirodája.
Átvételt követően a cég eldöntheti, hogy újrahasznosítható-e a kapott gumi vagy sem, utóbbi esetben ezt egy olyan cégnek adja majd le, amelyik a mentesítési folyamathoz környezetvédelmi engedéllyel rendelkezik. A használt gumiabroncs megsemmisítési folyamat a Technocomputer Kft.-nél ér véget, írja tájékoztatójában az APM, Szatmár megyében egyedül ez a cég foglalkozik a forgalmazóktól, szervizektől összegyűjtött gumik szakszerű megsemmisítésével. A megyében leadott és összegyűjtött elhasznált gumik mennyisége évről évre nő, tavaly például 1261 tonnányi abroncsot mértek, száz tonnával többet, mint 2015-ben. Ez az arány azonban meglehetősen kicsi, a román piacra ugyanis évente 50 000 tonna abroncs kerül be.
Háromféleképpen hasznosítják az elkopott gumikat az országban: bedarálják és útépítésénél használják fel, vagy speciális szűrőben ellátott olvasztókemencékben égetik el, vagy pedig újrafutózva ismét az autó-, vagy motorbicikli-felnikre küldik ezeket. A gumidarálékot a szeméttelepek is előszeretettel használják, a megtelt szemétgyűjtőket ezzel zárják le.
Princz Csaba