Nincs törekvés arra, hogy megtisztuljanak a nagykárolyi tömbháznegyedekben található szeméttárolók. A Florisal kiürítteti a kukákat, viszont a ketrecek melletti szemetet ott hagyja.
Gondozatlan a közterületek jelentős része a nagykárolyi lakónegyedekben. Ahol nem égette ki a nap és a szárazság a gazt, ott méteres bozót éktelenkedik a szemétlerakók környékén. A sokkoló látványt a kukák bűze és a szemetesek környékére kihelyezett kacatok tovább fokozzák.
Hetekkel ezelőtt felhívást tettek közzé a nagykárolyi önkormányzat illetékesei, hogy felelősségteljesebb hozzáállást kérjenek a helyiektől a szemetelés tekintetében. A felhívás süket fülekre talált, hiszen azóta is szétszórt műanyag palackok, fagylaltos, üdítős dobozok éktelenkednek szerte a városban.
Nemcsak a háztartási hulladékok szétszórása jelent gondot, hanem az építkezési törmelékek illegális helyszínre való szállítása is. A korábbi, erre a célra fenntartott terület megtelt, így új helyre kell szállítani a törmeléket.
„Annak érdekében, hogy ne közterületen tárolják, az egykori téglagyár helyén levő, a Gencsi útról megközelíthető telephelyre szállíthatják a nagykárolyi lakosok az építkezésből, átalakításból származó törmeléket. A kis mennyiségű, például kisebb átalakításból származó épülethulladékot hétfőtől szombatig 8 és 17 óra között szállíthatják el a megnevezett telephelyre. A helyszínen a város közterület-fenntartó vállalatának munkatársa ellenőrzi, hogy megfelelő hulladékot pakolnak-e le” — olvasható az önkormányzat közleményében.
Kovács Jenő polgármestert is kérdeztük, hogy mennyire elégedett a nagykárolyi városképpel a szemétkezelés szempontjából. Mint kiderült, egyáltalán nem elégedett.
„Át kell gondolnunk a szemétdíjak összeállításának kérdését is, és véleményem szerint nem személyenként, hanem mennyiségenként, literenként kell kiszámolni, hogy mennyit fizessenek az emberek. Az igényekhez szabnánk a kiosztásra kerülő kukákat, viszont feltétel lenne az is, hogy a háztartási hulladékot külön, a műanyagot, üveget, papírt, kerti hulladékot külön kellene gyűjteniük az embereknek. Nagyon nehéz erre rákényszeríteni a lakosságot, viszont nincs más megoldás. Komoly nehézségek elé állít minket már az is, hogy az építkezési hulladékot egy helyre szállíttassuk. Fél évet adtam magamnak és a csapatnak, hogy kidolgozzuk annak a telepnek a működési feltételeit, ahova a nagykárolyiak — természetesen fizetség ellenében — kiszállíthatják és lerakhatják az építkezési hulladékaikat. Azt is nehéz megértetni, hogy a kerti hulladékot csak akkor helyezzék ki a ház elé, ha épp gyűjtési időszak van. Máskor ne éktelenkedjen kinn a közterületeken! Elismerem, hogy nem állunk túl fényesen az illegálisan kihelyezett hulladékok miatt kiosztásra kerülő büntetések tekintetében, azonban javítani fogunk ezen. Meggyőződésem, hogy ha nem fizettetünk nagy bírságot, akkor visszatartó erő sem lesz. Sajnos a regula nincs kellő szigorral alkalmazva. Tenni fogunk azért, hogy ez ne így legyen” — mondta Kovács.
Tőtős Tímea