Nagykároly

Koszorúzással emlékeztek Nagykárolyban

Koszorúzással ért véget a kedden Nagykárolyban megtartott ünnepség (Fotó: SZFÚ)
2022.03.16 - 09:00
Nagykárolyban ebben az évben is több helyszínre szerveztek megemlékező ünnepségeket március 15-e alkalmából: folytatva a korábbi évek hagyományát megkoszorúzták a nagykárolyi temetőkben nyugvó 48-as hősök sírjait a Petőfi-szobor körüli főrendezvény előtt.

A megemlékezők hagyományosan a kora délutáni főhajtás keretében, a Mesterrészi, illetve a református temetőben nyugvó honvédok sírja előtt rótták le kegyeletüket.
A Nagykárolyban szervezett ünnepi rendezvények központi helyszínéül idén a városközpont szoborparkjában található Petőfi-szobor körüli rész szolgált. Itt rövid ünnepi műsorra és koszorúzásra került sor az 1848-as magyar szabadságharc és forradalom 174. évfordulója alkalmából. Az ünnepségen beszédet mondott Kovács Jenő polgármester, a nagykárolyi RMDSZ szervezetének elnöke, majd dr. Hágó Attila Nándor, a Nagykárolyi Városi Múzeum igazgatója. Alkalomhoz illő szavalatokkal állt az eseményre érkezett népes közönség elé Erdei Máté színművész, valamint Rózsa Albert magánszemély. 
Nem szokványos az idei ünnep, és nem szokványos az idei év sem — mondta a polgármester, aki beszédében arra is rámutatott, hogy a pandémia miatti aggodalommal átszőtt évek után most egy újabb fenyegetéssel kell szembenéznünk: a háború borzalmaival.

„Azt hittem az év elején, hogy tavasszal elmúlik a Covid, és egy normális periódus következik életünkben. Azonban úgy alakult, hogy ismét nem egy szokványos ünnepre kellett készülnünk. Az áremelkedések miatti aggodalmunk mellett még a háború fenyegetésével is szembe kell néznünk. Minden rossz hír mellett azonban meg kell próbálnunk higgadtan gondolkodni, tovább tervezni életünket, tovább dolgozni, és bízni abban, hogy mihamarabb visszatérnek mindennapjaink a normális kerékvágásba.

A városban folynak a beruházások: szeretnénk egy Kölcsey Ferenc-szobrot állítani a magyar kormány segítségével a városháza elé jövőre. Akkor lesz ugyanis 200 éve, hogy Kölcsey Ferenc befejezte a Himnusz megírását. Ez év március 30-án a színházunk elé egy Ruha István-szobor kerül, melynek létrehozását ugyancsak a magyar kormány támogatta. Kötelességünk minden évben megünnepelnünk nemcsak március 15-ét, hanem augusztus 20-át, az államalapítás ünnepét is. Ezzel is példát kell mutatnunk gyermekeinknek, unokáinknak, és meg kell tisztelnünk hőseinket” — hangsúlyozta ki Kovács Jenő. 

A beszédeket követően a jelenlévők — politikai pártok, szervezetek, tanintézmények, kulturális egyesületek képviselői, illetve magánszemélyek — megkoszorúzták a forradalom költőjének mellszobrát. A keddi rendezvény végén a jelenlévők elénekelték nemzeti imánkat, Kölcsey Ferenc szerzeményét, a Himnuszt.
Az ünnepi rendezvények szerdán a színházban folytatódnak, ahol a Rekettye Kulturális Egyesület tagjai bemutatják a Tavaszi szél vizet áraszt című műsorukat. A zenés-táncos előadás 17:45-kor kezdődik, és minden érdeklődőt szeretettel várnak. SZFÚ