Vidék

Körvonalazódnak a további tervek

Az intézmény Máramarosszigeten, az I. M. de Apşa utca 17. szám alatt található (Fotó: Caritas szervezet)
2022.03.29 - 12:00
A szigeti menekültsegítő központ a háború véget érte után a Romániában letelepedő ukrajnaiakat támogatná. Olyan megoldásokat keres, amelyek révén hosszú távú és tartós javulás érhető el a hazájukat elhagyni kényszerült felebarátaink életminősége terén.

Közel egy hónapja nyitotta meg kapuit Máramarosszigeten az a menekültek számára szolgáltatásokat biztosító központ, amelyet a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet és az Ismerd Meg Őket, Ne Diszkrimináld Egyesület közösen működtet. A megnyitás óta eltelt időszak alatt fény derült arra, milyen szolgáltatásokra van a leginkább szükség, és ennek alapján elkészültek a rövid és középtávú tervek is — tájékoztatott honlapjára és közösségi oldalára is felkerült közleményében a szervezet.

Mindeddig a ruhamosás és szárítás iránt volt a legnagyobb a kereslet. A vámnál zajló szakszerű és szervezett fogadásnak és útbaigazításnak köszönhetően a központ szolgáltatásait igénylők többnyire nem egyenesen onnan érkeznek az intézménybe, hanem elszállásolásukat követően. A központnak sikerült partnerséget kialakítania több, szigeti, a menekülteknek biztonságos szállást nyújtó szálláshely működtetőjével, akik előre egyeztetett program szerint összegyűjtik az ott tartózkodó személyek szennyesét, és elviszik azt tisztítás céljából a központba. Erre azért van szükség, mert a szállásadók elmondása szerint az elszállásoltak között sok olyan, traumát szenvedett személy van, aki jelenlegi lelkiállapotában még az utcára sem mer kimenni. Az eddig a központhoz fordult menekültek többsége átutazóban volt, ezért a többi szolgáltatás iránt kisebb volt az érdeklődés. Az elmúlt hetek forgalmára alapozva a központ nyitvatartása a mai nappal kezdődően módosul: hétfőtől péntekig 8 és 16 óra között áll az ellátottak rendelkezésére.

hirek/2022/marciusu/29/carit-08.jpg
A központ keretében egy gyermekmegőrző is működik

Ami a rövid távú terveket illeti, az intézmény változatos és hasznos programok szervezését tervezi — gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt. Óvodások számára nappali foglalkozásokat indítana, az iskoláskorú gyermekeknek pedig, akik online vesznek részt az órákon, laptopot és táblagépet biztosítana, melyek révén bekapcsolódhatnak az online oktatásba. A hazai oktatási rendszerbe integrált ukrán diákok tanulmányi fejlődését after school programokkal segítené. Ami a felnőttek számára tervezett programokat illeti, a román nyelvoktatás beindítása képez prioritást, de további támogatást nyújt majd számukra a központ a munkába állást segítő programok, a jogi tanácsadás és a pszichológiai támogatás révén.

hirek/2022/marciusu/29/carit-09.jpg
Laptopok és táblagépek segítik az otthon maradt családtagokkal való kapcsolattartást

A szolgáltatáspaletta szélesítésével arányosan az intézmény nyitvatartása is módosul majd. Mindezen tervek megvalósításában fontos szerepet vállalt a központ fő támogatója: a Romániai Caritas Konföderáció révén az amerikai Catholic Relief Services.
Az orosz-ukrán konfliktus lezárulása után a szigeti intézmény a Romániában maradó, itt letelepedni és munkába állni szándékozó menekültek számára nyújtana szakszerű szociális szolgáltatásokat.
A Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet az Ismerd Meg Őket, Ne Diszkrimináld Egyesülettel közösen olyan megoldásokat keres a jelenlegi helyzetben, illetve a háború utáni időszakra, amelyek révén hosszú távú és tartós javulás érhető el a hazájukat elhagyni kényszült felebarátaink életminősége terén. SZFÚ