Szatmárnémeti

Körvonalazódik a Szatmár Megyei Könyvtár sorsa

2018.10.03 - 13:31

A Szatmár Megyei Könyvtár épületproblémája évek óta fennáll, ám jelenleg két megoldás is körvonalazódik: az egyik az egykori Luceafărul Mozi épülete, a másik pedig a régi zsinagóga lenne. Ideiglenesen a múzeum is új helyre költözik a felújítás idejére.

A Szatmár Megyei Tanács legutóbbi ülésén elfogadták, hogy a megyeközpontbeli Vasile Lucaciu utca 21. szám alatt található egykori pártkantin a hozzá tartozó telekkel a megyei tanács tulajdonából átkerüljön a Szatmár Megyei Múzeum tulajdonába, ahol részlegesen működhet majd a kulturális intézmény, amíg a múzeum főépületének teljes körű felújítási munkálatai zajlanak. Pataki Csaba tanácselnök elmondta, hogy a felújítást követően a múzeumnak adott ingatlan egyik emeletén ki lehetne alakítani a régi és ritka könyvek tárházát, ahol mind a megyei múzeum, mind a megyei könyvtár régi könyveit őriznék. E könyvek tárolása speciális körülményeket igényel, s a nagyközönség nehezebben fér hozzá ezekhez a kiadásokhoz. Bár megszavazta az előterjesztett határozattervezetet, Pop Ioan szociáldemokrata tanácsos felszólalásában arra szeretett volna választ kapni, hogy nem lehetett-e volna átalakítani az egykori pártkantint megyei könyvtárrá, mely a megyei tanács mostohagyermeke, s nem épp a legmegfelelőbb körülmények között üzemel. Számtalan probléma merült fel a könyvtár működésével kapcsolatosan, de a legégetőbb talán az épületgond megoldása lenne, ugyanakkor a tevékenységi kör bővítése is ráférne a könyvtárra. „Mindig csodálkozva nézem a Nagybányán épült megyei könyvtárat, amikor átutazom a szomszédos megyeközponton, és irigykedve veszem tudomásul az ott zajló kulturális eseményeket. Nem értem például, hogy nálunk a könyvbemutatók szervezését miért vette át jelentős részben a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont a könyvtártól” — fogalmazott Pop, aki ugyanakkor abbéli reményének adott hangot, hogy a megyei tanácsnak mihamarabb sikerül megoldást találnia a megyei könyvtár épületproblémájára.

A tanács elnöke elmondta, hogy az egykori pártkantin semmiféleképpen nem felelne meg megyei könyvtárnak, hiszen az előírás szerint egy 350 ezer fős lakosságú megye esetén a megyei könyvtár felülete legalább 5000 négyzetméter kellene legyen, s a szóban forgó épület nincs ilyen nagy. Zárójelben megemlítette ugyanakkor, hogy Nagybányán 15 év alatt épült meg az új könyvtár, amely igencsak hosszadalmas időszak. A megyei tanácsnak volt egy terve, miszerint a Mihail Kogălniceanu utcában a Szatmárnémeti Helyi Tanácstól kapott telken épít új könyvtárat. A projektet 2016-ban leadták az Országos Befektetési Vállalathoz (CNI), ahonnan azt a választ kapták, hogy pénzhiány miatt nem támogatják a könyvtár építését. Időközben a Kogălniceanu utcai telket a helyi tanács bevonta a mobilitási tervébe, s ezzel más beruházás kerül majd oda. „Sokat tárgyalunk és egyeztetünk a megyeközpont vezetőségével, hogy megfelelő helyet találjunk a könyvtárnak, de jobban támogatnánk, ha köztulajdonban levő épületben gondolkodnánk, mint más magántulajdonú ingatlanban, s nem árt figyelembe venni azt a tényt sem, hogy a könyvtár költöztetése legkevesebb hat hónapot vesz igénybe. Jelenleg két megoldás is körvonalazódik, remélhetőleg ezáltal hamarosan végső megoldást tudunk találni a könyvtár évek óta húzódó problémájára” — fogalmazott Pataki Csaba. Az egyik lehetséges megoldás az egykori Luceafărul Mozi épülete lenne, melyet a megyeközpont visszakapott. Ha ott a szakemberek megtalálják a módot az épület bővítésére, akkor át lehetne alakítani könyvtárrá.

Egy másik lehetséges változat a Zsidó Hitközségtől érkezne, amely felajánlotta, hogy ingyenes használatba adja a régi zsinagóga épületét a megyei tanácsnak azzal a kikötéssel, hogy újítsa fel azt. „Nagyváradon és külföldön is működik a hasonló elképzelés, és ha sikerülne felújítanunk a régi zsinagóga épületét, abban ki tudnánk alakítani az olvasótermeket, már csak az adminisztratív részleg számára kellene megoldást találnunk. Ha a kormány számunkra kedvező törvénymódosítást fogad el a műemléképületek felújítása, illetve a magán- és a közszféra közötti együttműködés tekintetében, akkor két pozitív dologgal is megajándékozhatjuk a szatmáriakat: felújításra kerül egy A-kategóriájú műemléképület, illetve a megyei könyvtár is méltó helyen működhetne” — összegzett a tanács elnöke.

 

Sógor Beáta