Nagykároly

Korszerű szakiskolai képzés

2013.04.07 - 10:01

Gindele Imre, a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakközépiskola igazgatója szerint az intézményben hamarosan a legkorszerűbb körülmények között tanulhatnak mesterséget a diákok.

A nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakközépiskola egyre népszerűbbé kezd válni, amióta több nyugati vállalkozó működtet céget Nagykárolyban, és egyre nagyobb méretekben jelentkezik a szakemberhiány. Gindele Imre iskolaigazgató bemutatja a tantermeket, mint mondja a feltételek adottak az elméleti oktatáshoz, a gyakorlati órák pedig már nem az iskolában zajlanak, hanem a cégek műhelyeiben, korszerű körülmények között.

— Ősztől négy kilencedik osztályt indítunk — tájékoztat az igazgató —, egy magyar és egy román nyelvű mechanika, egy magyar nyelvű faipari és egy román nyelvű mezőgazdasági profilú osztályt. Ezek közül két osztály átalakul inasiskolává, két osztály pedig líceumi osztály lesz, melynek végzősei érettségizhetnek. Ami újdonság: az az inasiskola.

Ez azt jelenti, hogy a gyermek kilencedik osztálytól hetente kétszer műhelygyakorlaton vesz részt, három napon keresztül pedig elméleti oktatásban részesül, tizenegyedik osztályban három nap műhelygyakorlat lesz és két nap elméleti oktatás. Az ősztől induló tizedik osztályok már szakosztályok lesznek. A két osztály feloszlik két–két félcsoportra, így a kétéves szakiskola után végeznek autószerelők, mezőgépészek, lakatosok és kárpitosok. Ezek a tanulók a gyakorlati órákat olyan cégeknél fogják végezni, ahol az iskola elvégzése után eséllyel pályázhatnak majd munkahelyekre.

 

Étkezde, bentlakás

Az iskolaudvar tágas tér, van lehetőség mozgásra, sportolásra. Az udvar végén található a bentlakás és az étkezde, aminek az az előnye, hogy a tanulóknak nem kell elhagyniuk az iskola területét.

— Több olyan településről érkeznek tanulók az iskolába, akik számára nehézséget okoz az ingázás — hangsúlyozza Gindele. — Ezeknek a gondjain úgy próbál enyhíteni az iskola, hogy bővíti és modernizálja a már meglévő bentlakást és étkezdét, így a bentlakásban korszerű körülmények között lakhatnak, és az iskolaétteremben étkezhetnek. A bentlakás és az étkezde felújítását a várossal együttműködve a Polipol, a Contitech és a Steiger cégek végzik. Szeptemberig a bentlakás egy szintje elkészül, ez tíz négyágyas szobát jelent. Az étkezdének már kicserélték a tetőszerkezetét, hamarosan elkezdik a szigetelést és a konyhaberendezés felújítását. Ezek az épületek az iskolával együtt több mint ötven éve épültek, azóta nem voltak felújítva.

Az igazgató meg van győződve arról, hogy rövid időn belül az iskola arculata megváltozik, de ami a legfontosabb: megnyílik a lehetőség a szakemberképzésre, és ezeknek a fiatal szakembereknek nem kell majd a nagyvilágban keresniük munkát, hanem munkahelyhez jutnak a szülőföldjükön.

Elek György