Egészség

Korszerű segítség cukorbetegeknek

2019.01.29 - 18:49

Szakorvosi igazolással ingyenesen igényelhetnek modern vércukorszintmérő készüléket és inzulinpumpát az 1-es típusú diabéteszben szenvedő romániai páciensek, így a szatmári betegek is.

Az ősz folyamán hagyta jóvá a kormány a cukorbetegek ellátására működő országos program átszervezését, amely a célirányosan egyes betegségek kezelésére működő országos egészségügyi programok közül a legnagyobb. A statisztikák szerint Románia felnőtt lakosságának 11,6 százaléka szenved a cukorbetegség valamelyik formájában. Szatmár megyében is rohamtempóban gyarapszik a diabéteszes betegek száma: míg 1999-ben még csak 2300 páciensről tudtak a szakemberek, addig a számuk 2018 végére szinte megtízszereződött, a 22 ezret is meghaladta — közölte dr. Szilágyi József belgyógyász-diabetológus főorvos nemrég, a diabétesz-világnap alkalmából rendezett ingyenes felmérésekkor.

A diabétesz nem más, mint egy anyagcsereállapot, amit a cukorháztartás megbomlása okoz. Az 1-es típusú cukorbetegség általában gyorsan, jellegzetes tünetek kíséretében lép fel, mégpedig annál gyorsabban, minél fiatalabb az egyén. Gyermekkorban napok-hetek, fiatal felnőttkorban hónapok alatt fejlődhetnek ki a klinikai tünetek. A cukorbetegség ezen típusának jellegzetes tünetei: sok vizelet, fogyás, szomjúság. Ezzel szemben a 2-es típusú cukorbetegség általában tünetszegényen zajlik. Éveken keresztül is fennállhat anélkül, hogy diagnosztizálnák, és az is előfordulhat, hogy csak hosszú évek múltán fedezik fel a cukorbetegséget, nem egyszer súlyos késői szövődményei révén.

Az országos egészségügyi program az 1-es típusú diabéteszben szenvedők számára hivatott a modern eszközökkel segítséget nyújtani, hozzáférést biztosítani a vércukorszint mérésének és ellenőrzésének korszerű, hatékony eszközéhez. A megbetegedés 1-es típusa által érintett betegek számára ugyanis nagyon fontos a vércukorszint ellenőrzése a túlzott csökkenés vagy emelkedés megakadályozása érdekében, ez ugyanis akut szövődmények kialakulásához vezethet.

A korszerű eszközöket ráadásul gyermekek számára is lehet kérni, országszerte várhatóan 3600 cukorbeteg gyermek kaphat ilyen mérő- és adagolóműszereket. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) közlése szerint ezek révén javulhat a betegek életminősége, hosszú távon pedig az akut és krónikus szövődmények kezelési költségeinek csökkenésével a program kiadásai is visszaeshetnek.

A jogosultsági kritériumokat igazoló orvosi dokumentumokat, amiket a diabéteszes páciens kezelőorvosa állíthat ki, ahhoz a megyei egészségbiztosítási pénztárhoz kell benyújtani, amelyhez a beteg tartozik. Az egészségbiztosítási pénztár pedig elküldi az aktát annak a regionális módszertani központnak, amelyikhez tartozik — ebből négy van Bukarestben, kettő Temesváron, kettő Jászvásáron, kettő Kolozsváron és egy Craiován. A központok értékelő bizottsága ellenőrzi a jogosultsági kritériumokat, majd azok alapján hagyja jóvá a kérelmezési dokumentumot.

A vércukorszintmérő eszközök szétosztása egyébként még csak ezután fog elkezdődni, ezért az 1-es típusú diabéteszben szenvedő pácienseknek érdemes a szakorvosukkal konzultálni az eszköz beszerzéséről.

 

Bumbuluţ Krisztina