Adrian Marc, a Szatmár Megyei Kórház menedzsere arról tájékoztat, hogy az egészségügyi intézményben olyan modernizálási folyamatok zajlanak, amelyek lehetővő teszik a korszerű betegellátást.
— Kelet–Európában szinte valamennyi országból nyugatra vándorolnak az orvosok — főként a fiatalok —, hiszen nálunk, bár egyre nagyobb az orvoshiány, nincsenek megfizetve az orvosok, nem a jó, hanem a jobb megélhetés miatt választják a fejlett országokat. Mi a helyzet Szatmár megye kórházaiban? Mi az oka annak, hogy elég sok fiatal orvos vállal itt munkát?
— Valóban minden kelet–európai országban gondok vannak az egészségügyi ellátással, és az is tény, hogy nagyon sok orvos elmegy, fiatal orvost pedig nagyon nehéz elcsábítani. Szatmár megye ebben kivétel, ami azzal magyarázható, hogy az utolsó másfél-két év során elindult egy gyors iramú egészségügyi szolgáltatás. Folyamatban van az épületek felújítása, azok bővítése, gyarapodnak az orvosi felszerelések, olyan modern eszközök állnak a szakorvosok rendelkezésére, amelyekkel újfajta gyógykezelési eljárásokat tudnak végezni. Ezeket a változásokat jól tudtuk reklámozni, így vonzóvá sikerült tenni a Szatmár megyei kórházakat, ezért sikerült olyan orvosokat ide csábítani, akik az országban akarnak maradni. Úgy látják, hogy itt biztosítottak azok a feltételek ahhoz, hogy gyakorolni tudják hivatásukat.
— Az utóbbi időszakban Szatmár megyében jelentős fejlesztések történtek és történnek a kórházakban: épületfelújítások, műszerellátás stb. Milyen mértékben javul az egészségügyi ellátás, mi az, ami még hiányzik?
— A szatmári orvosok egy ideje olyan egészségügyi szolgáltatásokat végeznek, amelyeket eddig csak Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Bukarestben végeztek. A kórház új eszközöket vásárolt vagy a régieket felújította, de mint mondtam, a kórházi épületek is jelentős felújításokon mentek át. Kiemelném a járványkórházat, ami egy leromlott épület volt, teljesen felújították, de beszélhetnék az új sürgősségi osztályról is, ahol szívesen dolgoznak az egészségügyi szakemberek, a betegek elégedettek és a látogatók is. Ezek a beruházások és fejlesztések egy közép és egy hosszú távú stratégia részei, megvalósításaikban nagy szerepet vállalt a Szatmár Megyei Tanács elnöke és az egészségügyi tárca. Amennyiben az elkezdett folyamat nem áll meg, öt–hat éven belül a szatmári egészségügyet modern szintre lehet emelni épületek, műszerek és felszereltség szempontjából.
Divat vagy kényszer?
— Szinte megszokottá vált, hogy a tehetősebb emberek külföldre mennek egy komolyabb műtét vagy beavatkozás elvégzésére. Nagyon sok nő Fehérgyarmatra, Mátészalkára vagy Nyíregyházára megy szülni. De arról is tudunk, hogy diagnózisok megállapítására vagy kezelésére is sokan külföldre mennek. Indokolt-e ez vagy csak „úri” szokás?
— Lehet, hogy az utóbbi időben trenddé vált az, hogy bizonyos páciensek külföldön, többen Magyarországon kezeltetik magukat. Valóban, Magyarországon jók a körülmények, jó a felszereltség, de nem lehet elmondani azt, hogy jobb a szakképzés és jobbak az orvosok. A Szatmár megyei kórházak oda fejlődtek, hogy minden szempontból konkurenciát teremtettek, fel tudják venni a versenyt, minőségi betegellátást tudnak végezni.
— Tény az, hogy az egészségügy egyre kevesebb pénzből gazdálkodik, hiszen az egészségügyi biztosító rendelkezésére álló összeg nem elegendő mindenre. Gyakran előfordul, hogy a fecskendőt, a kötszert és bizonyos gyógyszereket is meg kell vásárolni, az analízisek szintén pénzbe kerülnek. Előfordulhat vagy elő is fordul, hogy az alacsony jövedelműek, a nyugdíjasok és a munkanélküliek képtelenek megfizetni az egészségügyi ellátást. Velük mi lesz?
— Szerintem ez törvényfüggő. A biztosítónál most, aki be tudja fizetni azt a minimális havi vagy háromhavi egészségügyi biztosítási hozzájárulást, akkor modern betegellátásban részesülhet. Aki nem, az sajnos csak a sürgősségi ellátásra jogosult, de ez a világ valamennyi országában így van. Sok országban nagy szerepet töltenek be azok az egyházi és szociális kórházak, amelyek azokat a személyeket részesítik betegellátásban, akik nem tudják befizetni a betegbiztosítási járulékot. Romániában ez a típusú ellátás még gyerekcipőben jár.
Magán vagy állami?
— Sokat beszélnek a magán egészségbiztosítók bevezetéséről. Kiknek lesz ez jó és milyen következményekkel fog járni?
— Véleményem szerint nem egy rossz gondolat a magánbiztosító. Egy ideig jó lenne párhuzamosan működtetni az állami és magánbiztosítási pénztárt. Ezek csak akkor működnének jól, ha megteremtődnének a szükséges gazdasági feltételek, amikor minél többen tudnának nagyobb összegeket befizetni. Én nem vagyok privatizáció ellenes, de arra kell törekedni, hogy egy olyan módszer, egy olyan modell fejlődjön ki, amelyik megfelel a helyi viszonyoknak.
Elek György