Szatmárnémeti

Korrumpálható közalkalmazottak

2015.02.19 - 10:07

A közalkalmazottak több mint fele korrumpálható az adatok szerint, Stelian Călugăru a megelőzésről beszélt, s arról is, hogy aki lebukik, az eddiginél szigorúbb börtönbüntetésre számíthat.

 

Stelian Călugăru, a Szatmár Megyei Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vezetője tegnap a korrupció különböző formáiról beszélt s arról, hogy a közalkalmazottak munkájuk jellege miatt sokkal inkább ki vannak téve a megkörnyékezés veszélyének. Kiderült, hogy a DNA munkatársainak elsődleges feladata a megelőzés, tehát fel kell hívniuk a közintézmények vezetőinek és a közalkalmazottaknak a figyelmét erre a jelenségre. Az igazgató kizárólag az elméleti dolgok bemutatására korlátozta bemutatóját, konkrét esetekről nem volt hajlandó szót ejteni, mondván, hogy azokról a sajtó külön kérésére sajtóértekezlet keretében számol majd be, azonban arra felhívta a megjelent intézményvezetők figyelmét, hogy kérésre tartanak korrupcióellenes felvilágosítást, ahogy azt megtették a belügyminisztérium alárendeltségébe tartozó intézményekben, a nyugdíjosztály, illetve az erdészeti hivatal munkatársainál. Korábban az intézményvezető elmondta, hogy országos viszonylatban a közalkalmazottak korrupciós hányadosa 62 százalék volt, ám ezt csökkenteni kell. „Azt nem tudjuk, hogy van-e hatásuk az általunk tartott felvilágosító kampányoknak, azonban fontosnak tartjuk ezek megtartását. A közalkalmazottaknak nem szabad elfelejteniük, hogy esetükben a kenőpénz elfogadása, illetve adása, a befolyással való visszaélés, az érdekellentét számít korrupciónak a Büntetőtörvénykönyv (Btk.) értelmében. Ajánlom minden érintett személynek, jól gondolja meg, hogy elfogad-e figyelmességeket a megkörnyékezőitől, hiszen ha lebukik, utcára kerülhet a családja” — fogalmazott Stelian Călugăru. Az intézményvezető azt is elmondta, a tavaly életbe lépett Btk. átlagosan három évvel növelte meg a korrupciós ügybe keveredett közalkalmazottak esetében a letöltendő börtönbüntetés időtartamát. Aki ellen megfelelő bizonyítékot gyűjtenek össze az ügyészek — akik a különféle megfigyeléseket, telefonlehallgatásokat is jóváhagyják —, 3 és 7 év közötti börtönbüntetéssel számolhat. Călugăru végezetül elmondta, hogy a 0800 806 806-as zöldszámon lehet a korrupciógyanús eseteket jelenteni. A gyűlésen jelen levő Cristian Sasu, a Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM) vezetője megkérdezte, milyenfajta bűncselekménynek számít, ha egy vezető beosztásban levő személy nyomást gyakorol egyik beosztottjára, felmondásra kényszerítve azt, hogy a tisztségét politikai érdekek miatt más személy foglalhassa el. A váratlan kérdéstől zavarba jött Călugăru azt válaszolta, a pontos jogi besorolás az ügyészség dolga, az azonban tény, hogy az elmúlt hónapok során több hasonló esetben kezdeményeztek nyomozást.

A kollégiumi ülésen Florin Găzdac, a prefektúra alkalmazottja elmondta, a prefektusi hivatal célul tűzi ki, hogy csökkentse a bürokráciát a közintézményekben. Ennek elérése érdekében március 12-ig várják a közintézmények vezetőitől a javaslatokat, ötleteket. Addig is arra hívták fel a figyelmet, hogy a közintézmények honlapjait állandóan frissíteni, aktualizálni kell, a típusnyomtatványokat is fel kell tölteni, hogy a lakosság hatékonyan tudja ügyeit intézni. Ezenkívül az intézményvezetőknek ajánlatos hetente, előre meghatározott időben lakossági fogadóórát tartani. Eugeniu Avram kormánybiztos arra kérte az érintetteket, minden előírást tartsanak be, hogy a lakosok könnyebben intézhessék ügyes-bajos dolgaikat.