Szatmárnémeti

Korrekt tájékoztatással a félelem ellen

Fotók: A szerző felvétele
2021.04.21 - 07:00
Az Oltás és tesztelés a tanulásért! országos kampány keretében tegnap Szatmárnémetiben tanácskoztak. Radu Szekely államtitkár elmondta, hogy nem szabad alábecsülni az emberek oltással kapcsolatos félelmét, azonban korrekt tájékoztatással le lehet győzni azt.

Tegnap Szatmárnémetiben tartották meg az Oltás és tesztelés a tanulásért! (Vaccinare şi testare pentru învăţare!) országos kampány újabb tanácskozását, melyen Radu Szekely tanügyi államtitkár számolt be a szaktárca oltással, teszteléssel kapcsolatos elképzeléseiről, de számos más felvetést is megvitattak. A Ioan Slavici Főgimnázium dísztermében megtartott találkozón a tanfelügyelők, iskolaigazgatók mellett a diáktanács, a szabad tanügyi szakszervezet, a szülőbizottságok képviselői is részt vettek, ugyanakkor Altfatter Tamás prefektus, Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke és dr. Macrina Mihai, a közegészségügyi igazgatóság vezetője is jelen volt. Mivel a járványügyi szabályok betartása miatt nem lehetett jelen minden iskolaigazgató, ők online csatlakoztak a találkozóhoz.

Radu Szekely elmondta, hogy a közélelmezési szektor mellett a tanügyet érintette a legrosszabbul a több mint egy éve tartó világjárvány, melyet a koronavírus okoz, bár egy év alatt sok intézkedést foganatosítottak országos szinten, amelyeket tudatosan dolgoztak ki, és ezeknek köszönhető, hogy „nem kellett sok nevet kitörölnünk a telefonkönyvünkből”. „Sokan lelkesedéssel vártuk a koronavírus elleni oltóanyag megjelenését, most pedig, amikor már megvan a vakcina, ki kellene használni a lehetőséget, és be kellene oltatnunk magunkat. Ehhez képest a kezdeti fellángolást követően most egy helyben áll a tanügyi alkalmazottak immunizálása, eddig mintegy 150 ezren kapták meg a vakcinát, azaz az érintettek közel fele. Most kellene egy impulzus, hogy növekedjen a beoltottak száma. Az oltóanyag elutasítása azt eredményezi, hogy nehezebb lesz visszatérni a megszokott életünkhöz, a megszokott oktatási rendszerbe. Ha nem érjük el a 70–80 százalékos oltottsági arányt a tanügyi személyzet körében, akkor kollégáinkat, diákjainkat veszélyeztetjük az iskolákban” — fogalmazott az államtitkár, kihangsúlyozva a példamutatás fontosságát.

Elmondta, hogy ha egy pedagógus beoltatja magát, és erről beszámol környezetében, akkor nagy valószínűséggel az átlaglakosság is bátrabb lesz, és kéri a vakcinát, a pedagógusoknak ugyanis van egyfajta státuszuk, főleg vidéken. Szekely rávilágított, hogy május 5-én a már megszokott forgatókönyvek szerint vissza lehet majd térni a tanintézetekbe, de hosszú távon az oltás biztosítja azt a segítséget, mellyel biztonságban mehet vissza minden tanügyi alkalmazott és minden gyerek a tanintézetekbe. A diákok körében elvégzett teszteléssel kapcsolatban az államtitkár is kihangsúlyozta, amit már többször is megírtunk lapunk hasábjain, hogy az iskoláknak biztosított tesztek alig 2 százalékát sikerült felhasználni, aminek az egyik oka az, hogy nincs elegendő személyzet — iskolaorvos, iskolai asszisztens — a rendszerben, a másik pedig az, hogy a szülők nem egyeztek bele a teszt elvégzésébe. Most a minisztérium azt várja, hogy engedélyezzék azokat a nem invazív teszteket, melyek nyálmintával működnek, és a diákok akár önmaguknak elvégezhetik azokat. Kihangsúlyozta, hogy soha nem volt szó arról, hogy a gyerekek koronavírustesztjét a pedagógusok kell elvégezzék.

„Arra kérek mindenkit, hogy a lehető legrövidebb időn belül kérje az oltást. Van elegendő oltóanyag, oltóközpont. Azt mondják a szakemberek, hogy az oltóanyagok veszélyei kisebbek, mint amit a megbetegedés jelent, fontos, hogy átlépjük a vonalat az egészséghez, élethez való emberi jog és a tanuláshoz való jog között” — mondta az államtitkár.

Anişoara Boitor főtanfelügyelő elmondta, hogy megyénkben is nagyjából az országos átlag körüli a tanügyi alkalmazottak körében az átoltottság, kb. 50 százalékuk kapta meg legalább az első adag vakcinát, s ő is kihangsúlyozta az immunizálás fontosságát, illetve az oltás adta biztonságérzetet.

Összefogással sikerülhet

Altfatter Tamás kormánymegbízott kihangsúlyozta, hogy a jelenlévők az oltási kampány mozgatórugói, emlékeztetve arra, hogy a pandémia leküzdésének egyedüli módszere jelenleg az immunizálás. Szatmár megyében eddig mintegy 41 ezer fő kapta meg az oltást, és igazán biztató, hogy a tanügyi alkalmazottak körében is szép számmal igényelték a vakcinát, számukra külön oltási pontot is létrehoztak. „Az oltás fontosságának üzenetét el kell juttatni szülőkhöz, nagyszülőkhöz, hiszen jobb, ha beoltatom magam, mint hogy az intenzív osztály egyik ágyán feküdjek” — fogalmazott a prefektus, aki elmondta, hogy hamarosan mobil oltóegységek indulnak el a megyébe, hogy segítsék azok oltását, akik eddig nehezen fértek hozzá a vakcinához. A legnagyobb problémákat vidéken tapasztalják, ám bíznak abban, hogy 2–3 hónapon belül ott is elérhető a lakosság körében a megfelelő átoltottsági arány, hangsúlyozta a prefektus, emlékeztetve arra is, hogy csak összefogással győzhetjük le a pandémiát.

Pataki Csaba megyei tanácselnök elmondta, hogy a legfontosabb, hogy az oltásról pontos, valós, és nem elferdített információk jussanak el a lakossághoz. Kihangsúlyozta, hogy megyénkben a járvány első és második hullámában sem voltak úgynevezett fertőzési gócok, és nagyon fontos, hogy most se engedjük el magunkat, hanem tartsuk be az előírásokat, hogy ebben a harmadik hullámban se legyenek. Gyakorló szülőként arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyerekek számára a legfontosabb, hogy visszatérjenek a megszokott oktatási rendszerbe, mert az nem egészséges, hogy egyesek hónapok óta nem találkoztak személyesen pedagógusaikkal.

A Szatmár Megyei Diáktanács képviselői kihangsúlyozták, hogy a testi egészség megőrzése mellett fontos lenne a diákok lelki egészségével is foglalkozni, hiszen az egy éve tartó pandémiás időszak, a bezártság igencsak megviselte a gyerekeket, és szakemberek segítségére lenne szükségük. Radu Szekely elismerte, hogy jogos a problémafelvetés, és azt is, hogy nincs elég iskolai pszichológus, tanácsadó, ezért lehet, hogy a jövőben együttműködésre kérik fel a pszichológustársaság tagjait, hogy segítsenek a diákoknak problémáik feldolgozásában. A Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás- és Tanácsadó Központ (CJRAE) vezetője, Sînziana Cristea elmondta, hogy kollégái minden tőlük telhető segítséget megadnak azon diákoknak, akik igénylik azt.

Macrina Mihai, a közegészségügyi igazgatóság vezetője a teremben elhangzott kérdésre reagálva elmondta, hogy a 16–18 év közötti diákok nem élveznek ugyan prioritást az oltási platformon a regisztrációnál, azonban amennyiben összegyűl egy bizonyos számú diák, aki igényli az oltást, akkor mobil oltóközpontot nyithatnak számukra. Az igényléshez csatolni kell az oltásra jelentkezők névsorát, ugyanakkor a 18 év alattiak esetén szükséges vagy a szülői beleegyezés, vagy a szülői jelenlét az oltás beadásakor.

Sógor Beáta

 

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.
Szatmár megye

Kezdődik a tavaszi vakáció!

A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.