Belföld

Koronavírus vagy nátha?

2020.02.03 - 11:39

Nem csak az egyre terjedő koronavírus okozhat légúti problémákat ezekben a hetekben, a nátha és influenza szezonja is most indul be igazán.

Ebben az időszakban sokan küzdenek náthával, és sajnos van, aki influenzás tünetekre is panaszkodik. Jelenleg minimális az esélye annak, hogy Romániában valakinél koronavírus okozza a felső légúti tüneteket. Annál merülhet fel ennek az esélye, aki az elmúlt hetekben Kínában, különösen a leginkább fertőzött területen járt, és onnan érkezett haza. Ennek azonban az elmúlt hetek intézkedéseit és a betegség lappangási idejét figyelembe véve kicsi a valószínűsége.

Fontos tudni, hogy a koronavírussal (2019-nCoV) való megfertőződés gyanúját jelenleg csak akkor kell felvetni, ha a láz és a köhögés mellett az alábbi körülmények közül legalább egy fennáll: a beteg a tünetek kezdetét megelőző 14 napban Kínában (Hubei tartományban, Vuhanban és környékén) járt, vagy a beteg egy egészségügyi dolgozó, aki súlyos légúti tüneteket mutató betegek kezelésében vesz részt, vagy egy szokatlan légúti tüneteket mutató betegnél a kezelés ellenére hirtelen állapotromlás jelentkezik. Ugyancsak felveti a koronavírus-fertőzés gyanúját, ha az illető a légúti tünetek kezdete előtti 14 napban koronavírus-fertőzött beteggel került közeli, tartós (15 percnél hosszabb) kontaktusba, vagy járt a kínai (Hubei) Vuhan élőállat-piacán, esetleg olyan egészségügyi intézményben tartózkodott, ahonnan igazolt koronavírus-fertőzött beteget jelentettek. Ezekben az esetekben a beteg infektológiai vizsgálata indokolt.

Egyéb esetekben — nátha, megfázás — a hagyományos kezelési, ellátási módszerek és betegutak a legmegfelelőbbek.

Az influenzát, a náthát és a koronavírus okozta megbetegedést is vírusok okozzák. Az influenzát az influenzavírus, amelynek négy (A, B, C és D) altípusa van. A legfertőzőbbnek, egyben legsúlyosabb tüneteket okozó A típusnak különböző, betűvel és számmal jelölt szerotípusai vannak (H1N1, H5N1 stb.). A nátháért ezzel szemben legalább 200 különböző vírus lehet a felelős, a leggyakrabban azonban az ún. rhinovírus okozza a betegséget, de a Coronaviridae családba tartozó más kórokozók is állhatnak a nátha hátterében.

Az egészségügyi szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy hasonlóan más felső légúti fertőzésekhez a koronavírus-fertőzés ellen is gyakori kézmosással, immunrendszerünk erősítésével, valamint az összezártságból, szoros kontaktusokból származó cseppfertőzés esélyének csökkentésével védekezhetünk a legjobban.