Külföld

Koronavírus — sokan aggódnak miatta

2020.01.30 - 10:32

Minden bizonnyal sok Szatmár megyei lakos aggodalommal figyeli az új, tüdőgyulladást okozó koronavírus globális terjedését. Romániában egyelőre nincs koronavírusos beteg, és a szakemberek szerint kicsi a járvány esélye, de mindig óvatosnak kell lenni.

A 2019-nCoV névre keresztelt, új típusú koronavírust első alkalommal a kínai Vuhan városban, Hubei tartományban detektálták, és ezidáig több mint tízezer esetet, valamint 132 elhalálozást jelentettek, és egyre növekszik a nemzetközi esetek száma is. Bár több ízben is felmerült a gyanú, Romániában még nem regisztráltak az új típusú koronavírussal fertőzött személyt — közölte az Országos Közegészségügyi Intézet Fertőző Betegségek Megelőzésével és Felügyeletével Foglalkozó Központja (CNSCBT). Az intézmény honlapján külön rovatot hoztak létre ezen a héten, amelyen belül helyet kapott egy, a lakosságot tájékoztató leírás, az egészségügyi személyzet számára készült információk, a fertőzött területekre utazókat is ellátják jó tanácsokkal, ugyanakkor napi szinten aktualizálják a koronavírus-fertőzés globális terjedésének statisztikáit. 

Mit tudunk az új vírusról?

Az újonnan kimutatott koronavírus — egyéb koronavírusokhoz hasonlóan — légi úton, valamint szájon át fertőzhet. Az 1960-as években azonosított koronavírusok emberi és állati — madarak és emlősök — megbetegedéseket okozhatnak. Közéjük tartozik a súlyos, heveny légzőszervi tünetegyüttes kórokozója, a SARS, illetve a közel-keleti koronavírus, a MERS.

A betegség lefolyásának és a tipikus klinikai képnek még nem állnak rendelkezésre a részletes jellemzői, az esetek tanúsága szerint azonban az új koronavírus a MERS és a SARS vírushoz hasonlóan súlyos betegséget is okozhat arra hajlamos egyénekben.

A tünetek súlyossága a nagyon enyhétől a halálos lefolyásig változhat, általánosan jellemző a típusos képre a magas láz, a köhögés és a légvétel nehézsége. A megfertőződést követően 2–12, átlagosan 6–7 nap körüli időre becsülik a vírus lappangását, ezt követően számíthatunk a tünetek megjelenésére. Egészséges immunitású egyénben nagy valószínűséggel nem fordul elő súlyos, halálos lefolyás. Az immungyenge állapotok — szteroid kezelés, tüdőgyógyászati alapbetegség, terhesség, rosszindulatú betegségek és kezelésükkel járó immungyengeség, cukorbetegség, erős dohányzás és ezzel járó krónikus légúti betegség — fokozzák a súlyos lefolyás valószínűségét, az eddig elhunyt több mint 130 áldozat esetében egy vagy több krónikus alapbetegségről számoltak be. Az előforduló esetek kevesebb mint 20 százalékában tapasztaltak súlyos szövődményeket, és 3 százalék alatti volt a halálozás.

Mit tanácsolnak az utazóknak?

Abban az esetben, ha a koronavírus-járvánnyal fenyegetett vagy érintett területen járunk, önellenőrzési listát alkalmazhatunk. Az alábbiak segítségével monitorizálhatjuk az esetleges tüneteket, amelyek hátterében felmerülhet, hogy megfertőződtünk: láz, légúti fertőzés tünetei (köhögés, orrváladékozás, fejfájás, levertség), tüdőgyulladásnak megfelelő tünetek (heves, produktív köhögés, fulladás, fekvési képtelenség, légszomj).

A kórokozóval való megfertőződés veszélye különösen a Távol-Keletre utazókat fenyegeti, az érintett területeken fontos az állatkontaktustól való tartózkodás, az élőállat-piacok elkerülése, az alapvető higiénés szabályok betartása. Kerüljük az egzotikus, nyersen készített, nem megfelelően hőkezelt termékeket, élelmiszereket, a nem megfelelően átsütött, hőkezelt állati eredetű termékeket!

Mit tehetünk mi idehaza?

Egyelőre nem valószínű, hogy Szatmár megyében koronavírussal fertőződnénk meg, a közegészségügyi szakemberek szerint azonban mindig óvatosnak kell lenni. Azt javasolják a lakosságnak, hogy gyakran és alaposan mossanak kezet szappannal, illetve tisztíthatják a kezüket erre a célra készült alkoholos fertőtlenítő folyadékkal.

Köhögéskor, tüsszentéskor mindig takarjuk el az arcunkat zsebkendővel, s ha hűléses tüneteink vannak, akkor hordjunk maszkot! Lehetőleg kerüljük a közeli kapcsolatot lázas, köhögő és tüsszögő, légzési nehézségekkel küszködő emberekkel, aki pedig az említett tüneteket észleli magán, az forduljon a háziorvosához!

A hatóságok folyamatosan figyelik az Egészségügyi Világszervezet ajánlásait és az európai gyakorlatot, s az óvintézkedésekkel kapcsolatos döntéseket ezeknek megfelelően hozzák meg. Romániában még nincs koronavírusos beteg, és kevés az esélye a járványnak.

Bumbuluţ Krisztina