Az utóbbi egy-két hónap során gyakran felvetődtek a kérdések, hogy hogyan hat a koronavírus-járvány az egyes mezőgazdasági ágazatokra, mi lesz az időszerű munkálatokkal, milyen lépéseket tesznek az ágazat szereplői a stabil, magas minőségű termelés megőrzéséhez, hogyan birkóznak meg a vállalatok, családi gazdaságok, őstermelők a nehéz helyzettel.
A megváltozott körülményekre tekintettel az emberek jelentős része nagy hangsúlyt helyez a testi és lelki egészsége megőrzésére, így előtérbe kerültek olyan témák is, mint az egészséges táplálkozás, a vitaminokban és nyomelemekben gazdag élelmiszerek, megváltoztak a vásárlási szokások, nagyobb hangsúlyt kap az élelmiszer-biztonság. Ebben az időszakban a mezőgazdaság felértékelődött, és ismét bebizonyosodott, hogy stabil ágazatról van szó. Ennek legfőbb bizonyítéka, hogy a járvány elején a pánikvásárlások hatására sem alakult ki áruhiány.
A szatmárnémeti 1-es számú élelmiszerpiacon tegnap hétfő lévén nem volt túl nagy a forgalom. A vásárlók többnyire a berakáshoz szükséges gyümölcsöket és zöldségeket keresték.
Nagy Kálmán nem titkolja, hogy a családi vállalkozásán belül megtermesztett zöldségek mellett kisebb mértékben viszonteladással is foglalkozott. Van három fóliasátra, amelyek egy részében palántákat nevel, a nagyobb részében primőr zöldségeket, már amennyire ezeket primőrnek lehet nevezni, ugyanis mire nála megjelenik a valóban minőségi és hazai termék, addig a piac már el van lepve importáruval. Sajnos még mindig kevesen vannak azok, akiknek fontos, hogy friss és egészséges élelmiszereket fogyasszanak. Nagy Kálmán elmondta, hogy a járvány miatt nem tudott napszámosokat foglalkoztatni, mert mindenki arra hivatkozott, hogy nem lehet elhagyni a házat. A hazai kistermelők egyik nagy hátránya az, hogy egyetlen terméket sem tudnak állandó jelleggel biztosítani a piacon. Minden egyszerre érik, rövid időn belül kell értékesíteni, nem lehet megoldani azt, hogy például a paradicsom fokozatosan érjen.
Hanák Margit háromféle ribizlit árult, kilónként 20 lejes áron. Papírral tudja bizonyítani, hogy Kőszegremetéről származik, de sokak számára hihetetlennek tűnik, hogy a szépnek mutatkozó gyümölcs hazai; az eladó azt mondja, nem kötelező megvásárolni. A lánya az elmúlt hétvégén az avasfelsőfalui piacon árult ribizlit, ott tizenkét lejért adta kilóját. Vannak viszont olyan vásárlók, akik határozottan az importált termékeket keresik, mert azok tartósabbak és szebbek.
Nemes István agrármérnök berakásra alkalmas gyümölcsöt szeretne vásárolni az élelmiszerpiacon. Számára hiába magyarázza az eladó, hogy honnan származik a gyümölcs, és milyen jó minőségű, akár ránézésre is meg tudja állapítani, hogy érdemes-e azt megvásárolni. Két-három kört tett tegnap is a piacon, és máris mutatta, hogy honnan érdemes jó barackot vásárolni. Az eladónál nem volt nagy mennyiség, és nem ígérte, hogy holnap bármilyen mennyiséget tud hozni. A mérnök szerint nem lesz probléma az élelmiszer-ellátással, de nagyon oda kell figyelni, hogy mit honnan vásárolunk.
Elek György