Belföld

Koronavírus és a befizetett vakáció

2020.03.04 - 11:21

A koronavírus-járvány miatt sokan visszalépnek a tervezett külföldi utazástól, míg mások esetében maga a vakációs célállomás vált vírus sújtotta területté — de mi lesz a már befizetett pénzzel?

A vakációzás(ok) előkészítésének, megtervezésének sokan már év elején nekikezdenek, annál is inkább, mivel ilyenkor a turisztikai irodák is jobbnál jobb ajánlatokat kínálva készülnek a szezonra, pontosabban a szezonokra, hiszen manapság már nemcsak nyáron turistáskodnak az emberek, de a húsvéti és pünkösdi vakációban is.

Most azonban a koronavírus nagyon sok tervet és vakációzást keresztülhúzott — egyesek önszántukból, a megfertőződéstől való félelem miatt lépnek vissza a külföldi utazástól, mások pedig bár mennének, de a vakációs célállomásukat vírus sújtotta területté nyilvánították s vesztegzár alá került. A dugába dőlt világjárás feletti bosszankodáson túl feltevődik a kérdés: mi lesz az utazás már befizetett árával/előlegével? Az érintett szervek — fogyasztóvédelem, gazdasági minisztérium, turisztikai ügynökségek szövetségei — pár nappal korábban, közösen meghozott döntése értelmében az utazási irodák kötelesek minden ódzkodás, részösszeg-visszatartás nélkül, teljes egészében visszafizetni az előre lefoglalt vakáció árát, ha valaki az immár fertőzés sújtotta, vesztegzár alá került vidékekre tervezett utazni (például Pekingbe, Sanghajba, Vuhanba vagy az észak-olaszországi régiókba, településekre). Ha azonban a célállomás a vesztegzár alá került területek szomszédságában vagy azoktól távolabb esik, nem lép életbe a külön szabályozás, és kizárólag az eredeti feltételekkel lehet lemondani a kiruccanást, már amennyiben az ügyfél ezt szeretné. S bár elmaradó utazásra lehet biztosítást kötni, de ez csak azt fedezi, ha a turista objektív okok miatt nem tud elutazni, azaz magával a biztosítottal vagy közvetlen hozzátartozójával történik valami, például megbetegszik.

Szabó Kinga Mária