Szatmárnémeti

Környezettudatosan az otthonunkban

2012.11.02 - 09:46

A mindennapokban, a saját háztartásunkban is törekedhetünk a környezettudatos magatartás gyakorlására, ami nem csak a környezetünket és egészségünket védi, de a pénztárcánkat is kíméli.

 

 

Sokat hallunk a környezettudatosságról, de mit is jelent valójában ez a fogalom? A szakemberek szerint a környezettudatosság az egyes személyek vagy a társadalom valamely szegmensének a bioszféra állapotával és az emberi populáció környezetével kapcsolatos tájékozottságát, érzékenységét és tudatos felelősségvállalását kifejező fogalom. A környezettudatos szemlélet számos esetben tettekben is megmutatkozik, a mindennapokban és a háztartásunk vezetésében, amennyiben vesszük a fáradságot és utánanézünk bizonyos dolgoknak, ami nemcsak a környezetünket védi, de a pénztárcánkat is kíméli. Ami fontos, hogy a környezettudatosság nem egyszeri dolog, hanem rendszeres tevékenység. Nézzük meg, hogyan jelenhet meg a környezetünk iránti érzékenység a saját lakásunkban, háztartásunkban. Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója szerint otthon sok mindent megtehetünk e szemlélet jegyében, akár apróságnak tűnő dolgokat is. „Nem kell mindig új tárgyakat vásárolnunk, a sok műanyag helyett egy kis kreativitással fel lehet használni a régieket is, így nem lesz belőlük hulladék, melynek elhelyezése, látjuk, hogy mennyi problémát okoz”, mondta a szakember. „Számomra nagyon kedvesek azok a tárgyak, amelyeket a nagyszüleimtől örököltem, és sokáig a pincében vagy a padláson porosodtak, azután elővettem őket.

Nagyanyámnak nagyon szép kerámiabögréi voltak, amelyeknek kifúrtuk az alját, és most azokban virítanak a muskátlik, egy régi ágy rácsát pedig kerítésként használtuk fel a kertben, virágot futtattam rá. Sok régi tollú is megmaradt. Ami nem ment tönkre belőle, azt felhasználtam, azzal tömtem meg a párnákat és nem műanyaggal. Fel lehet újítani a régi bútorokat is, a fából készült bútorok tartósabbak, erősebbek is lehetnek, mint az újonnan kaphatóak. Egy szép régi fabútort felújíttattam, kedves emlék a nagyszüleimtől és időtálló, praktikus is. Megtehetjük azt, hogy kicsi cserepekben fűszernövényeket nevelünk a konyhaablak párkányán vagy az erkélyen, ezáltal nem kell megvásárolni az üzletből, és díszítik a konyhát, jobb lesz a háziasszony közérzete. Sokat tanulhatunk abból, ahogyan nagyszüleink éltek, a régi életformából. Sok olyan házi praktika van, amely által felhasználhatjuk a régi darabokat, természetes alapanyagokat, lehet, hogy több időbe kerül, de megéri, vélekedik Békéssy Erzsébet.

 

Testápolás, vízfogyasztás

A fürdőszobában fontos odafigyelni arra, hogy mennyi vizet használunk el, és hogy a keletkezett szennyvíz minél kevesebb szennyező és környezetre káros anyagot tartalmazzon. Ha zuhanyzunk, sokkal kevesebb vizet használunk, mint ha teleengedjük a kádat. A hagyományos testápolókat, tisztítószereket gyakran helyettesíthetjük természetes anyagokkal, amelyek egészségesebbek is, de már a boltokban is kaphatóak környezetbarát termékek.

Pándi Annamária