Lassan tízévnyi használat után még mindig jobb állapotban vannak a Kossuth-kerti játszótér felszerelései, játékai, mint a mostanság a város különböző pontjain átadott játszóterek.
A 2000-es évek elején a Kossuth-kertben csak a régi játszótér maradványai voltak már meg — tönkrement, balesetveszélyes játékokkal —, valamint egy aszfaltozott pályarész, egyszóval alaposan megérett a felújításra. Mivel azonban a Kossuth-kert a város tüdejeként is működik, mindent meg kellett tenni annak érdekében, hogy a felújítás összhangban legyen a parki környezettel, az átalakítások fakivágás vagy csonkítás nélkül történjenek. Az EKE-nek köszönhetően az akkori városvezetés egy olyan kész tervet kapott, amelynek elsődleges célja az volt, hogy az új és korszerű — eurokomfortos — játszótér mind anyaghasználatban, mind kialakításában illeszkedjen a kert hangulatához, és ne legyen rá környezetromboló hatással — a magyarországi tervező- és kivitelező cég pedig remek munkát végzett. Olyannyira, hogy a lassan tíz évvel ezelőtt felszerelt játékok még mindig jobb állapotban vannak, mint a város különböző pontjain mostanság (pár hónappal ezelőtt) átadottak. A kivitelező cég ugyanis nemrég a Kossuth-kertbe látogatott és felmérést készített az állapotokról. „Annak ellenére, hogy nem voltak szakszerűen karbantartva — főleg az elmúlt négy évben —, elfogadhatóan jó állapotban vannak, csak felújításra és bizonyos dolgok (hinták alatti homok, gumiszőnyegek) szorulnak cserére. Tudták ők, hogy anno jó minőségű anyagokból, jó minőségű munkát végeztek, de még őket is meglepte egy kicsit, hogy abszolút karbantartás nélkül így kibírták az évtizedes használatot” — magyarázta lapunknak Maskulik Csaba városi tanácsos, hozzátéve azt is: a cég konkrét felújítási árajánlatot is bemutatott a játszóteret adminisztráló piacfelügyeletnek, melynek igazgatója szintén jelen volt az állapotfelmérő vizsgálatoknál.
Szintén e témához és helyszínhez kapcsolódik az a környezetbarát játszóterekről és a zöldövezetek professzionális kialakításáról szóló szeminárium, melyet tegnap tartottak a Kossuth-kerti Zöld Házban a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség szervezésében a közelgő, április 22-i Föld Napja jegyében. A szemináriumot megnyitó Békéssy Erzsébet hangsúlyozta azt a két európai uniós előírást, melyek értelmében a zöldövezetek mérete minden településen el kell hogy érje a 26 négyzetméter/fő arányt, valamint azt, hogy a zöldövezetekben újrahasznosított anyagokból készült játszótereket kell kialakítani. A szemináriumon résztvevők közül elsőként Evelin Koort, az észtországi, játszótéri ökobútorzatot készítő Tiptiptap cég képviselője tartott bemutatót, nem hallgatva el azt sem, hogy csak tavaly több mint 300 játszóteret szereltek fel Európa-szerte. Ezt követően a Kossuth-kerti játszóteret is „felépítő” S-Tér Kft. ügyvezető igazgatója, Sándor Tamás a használt gumiabroncsokból kialakított gumiszőnyegek és játszófelület-borítások biztonságosságáról tartott előadást — s ez különösen érdekesnek bizonyult a résztvevők számára, hiszen az előadásokat követő kötetlen beszélgetések során szóba kerültek ezen borítások előállítási költségei, a helyi szinten összegyűjtendő használt gumiabroncsok átvétele és felhasználása erre a célra.
Szabó Kinga Mária