Szatmárnémeti

Környezettudatos diákok bemutatói

2015.03.06 - 12:12

Az Európai Magyar Fiatalságért Alapítvány és a Kerek Világ Alapítvány az idei tanévben is meghirdette a Kárpát-medencei „SzékelyKapuk-ZöldKapuk” programot, amelybe ezúttal is sok szatmári iskola kapcsolódott be — többen szerkesztőségünket is meglátogatták.

A szervezők célja a részt vevő iskolák, pedagógusok és gyerekek népművészeti hagyományokkal, közösségi kultúrával, környezeti neveléssel, társadalomépítő és humanitárius tevékenységgel kapcsolatos együttműködésének elősegítése és támogatása. A legkiemelkedőbb iskolák elnyerhetik „A közép-kelet-európai közösségi kultúra ápolásának és a környezettudatos közösségi élet társadalmi előmozdításának kiváló műhelye” címet. Külön jutalma lehet a programnak, hogy pedagógiai, szakmai értékein túlmenően a legsikeresebben szereplő gyerekek és pedagógusok egy nemzetközi kongresszuson való részvételi jogot, továbbá rendkívül kedvezményes tengerparti és magyarországi osztálykirándulásokat, jutalomtáborokat és üdüléseket nyerhetnek.

A határon átívelő program első szakaszában a diákok hagyományos betlehemesekkel járták az iskolákat, közintézményeket, a Szatmár megyei csapatok közül pedig nagyon sokan csempésztek igazi, ünnepi hangulatot előadásukkal decemberben szerkesztőségünk hétköznapjaiba. Jelenleg a második szakasz zajlik, amelyben a diákok a saját kezűleg készített környezetvédelmi plakátjaikat mutatják be, felhíva a figyelmet a fák fontosságára — a fa és a légkör viszonyára, a globális felmelegedésre, a biológiai sokszínűségre, az élő fa ajándékaira és ezzel együtt a faültetésre —, valamint arra, hogy igyekezzünk környezetbarát háztartásban élni: gyűjtsük szelektíven a hulladékot, használjunk energiatakarékos izzót, ne használjunk fölöslegesen vizet, energiát, öntözzünk esővízzel, alkalmazkodó építészettel védjük környezetünket.

A Szatmár megyei csapatok az elmúlt időszakban nagyon sok helyen verses-zenés előadás keretében színes, saját maguk készítette plakátok bemutatásával buzdították arra mindazokat, akikhez ellátogattak, hogy legyenek környezettudatosak. A Kölcsey Ferenc Főgimnázium „Kék virág” csapatának hetedikesei, Dobosi Csilla és Sárándi Annamária tanárok diákjai tablóikkal egy nagy fát alkotva hívták fel szerkesztőségünk figyelmét a fák védelmére, a Bălcescu-Petőfi Általános Iskola „Borostyán” csapatának hetedikesei és nyolcadikosai, Tempfli Gabriella és Mitroi Tímea tanítványai azt mesélték el, hogy mit tehetünk környezetünkért, hogyan válhatnak környezetbaráttá a hétköznapjaink. Az Avram Iancu Általános Iskola „Kristályszemek” csapata, Gál Eszter és Csorján Árpád VI–VIII. osztályos diákjai ötletes plakátjaikkal és előadásukkal faültetésre buzdítottak. A Szamosdarai Általános Iskola „Jómadarak” csapata, Jánk Ildikó és Katócz Erzsébet tanárok V–VIII. osztályos diákjai arra ösztönöztek, ültessünk minél több fát és telepítsünk ligeteket.

A Dr. Vasile Lucaciu Általános Iskola „Reménység” csapata, Kováts Éva és Sipos Sarolta tanítónők kisdiákjai legkisebb társaikhoz is ellátogattak, többek között a Hám János Óvoda gyerkőceinek is elmagyarázták, hogyan élhetünk boldogan és környezettudatosan.

Szintén szerkesztőségünkbe látogatott az Aurel Popp Művészeti Líceum „Mustármag” csapata, Mares Györgyi és Ligeti Csilla tanárnők diákjai, akik arról meséltek, hogy az élő fa milyen ajándékokkal lát el bennünket a kertjeinkben, a ligetekben, a Mircea Eliade Általános Iskola diákjai, Mátyás Beáta és Fodor Anna pedagógusok „Kincskeresők” csapata pedig azt mutatták be, hogy mit tehetünk környezetünkért. A szamoskrassói Bem József Általános Iskola csapata, „Bem unokái”, Mán Gabriella és Paku-Fazekas Éva diákjai pedig nem csak színes plakátjaikat mutatták be, de egy kis darabbal is rávilágítottak arra, mi lesz Földünk végzete, ha nem vigyázunk rá.

A tanulók kihangsúlyozták vándorkiállításaik során, hogy nem szabad elfelejteni azt, hogy ezt a világot ajándékba kaptuk, éppen ezért meg kell őrizni, óvni, hogy úgy adhassuk majd tovább, ahogyan egykor kaptuk.

 

 

 

Bumbuluţ Krisztina