Belföld

Kormányprogram-tervezet: Az igazságszolgáltatás függetlenségének megerősítése a célkitűzések között

2020.12.23 - 13:32

 A védelem terén a védelmi technológia korszerűsítését, jelölik meg az egyik legfontosabb célkitűzésként, a külügy terén a diaszpórai képviselet megerősítését, a belügy terén pedig egy új közrend és közbiztonsági stratégia kidolgozását.

A parlamentbe szerdán benyújtott kormányprogram szerint 'a jogállam az egyik legfontosabb alapelve bármely működőképes demokráciának, amelyben az államhatalom törvényhozói, végrehajtói és igazságszolgáltatói hatalomra válik szét', emiatt rendkívül fontos, hogy az igazságszolgáltatás független, pártatlan, hatékony és hozzáférhető legyen minden állampolgár számára. Rendkívül fontos ugyanakkor folytatni a korrupció elleni harcot, és ennek érdekében vissza kell állítani a korrupcióellenes ügyészség (DNA) igazságszolgáltatásban elkövetett korrupcióval kapcsolatos hatáskörét.

Az elkövetkező négy évben ugyanakkor mindenképpen szükség van az alkotmánymódosítást napirendre tűzni és véghez vinni, tekintve, hogy az elmúlt években számos alkotmányossági válság következett be - mutat rá a kormányprogram.

Az igazságszolgáltatási rendszerben történt esetleges bűncselekményeket kivizsgáló speciális ügyészi osztály (SIIJ) felszámolása szintén prioritást élvez, a szakminiszter a kormány beiktatását követően a legrövidebb időn belül törvénytervezetet nyújt be ennek érdekében. Emellett prioritás az Igazságügyi Felügyelet átszervezése, illetve a bírák és ügyészek korengedményes nyugdíjazási rendszerének megszüntetése, mivel a 2022. január elsejére betervezett intézkedés jelentősen csökkentené a nagy tapasztalattal rendelkező és a felsőbb szintű bíróságokon és ügyészségeken tevékenykedő személyzet számát a rendszerben, ami negatív hatással lehet az igazságszolgáltatás minőségére.

A kormányprogramban szerepel még célkitűzésként a főügyészség, a DNA és a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) vezetőségének kinevezésére vonatkozó eljárás megváltoztatása, olyan értelemben, hogy csökkentsék a politikum befolyását és növeljék a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) szerepét ebben a folyamatban. A kinevezési javaslatokat az igazságügyi miniszternek kell megtennie a jelöltek átlátható és objektív eljárással történő kiválasztását követően, a CSM-nek kell igazolnia a verseny eredményét, a tisztségbe való kinevezés pedig az államelnök hatáskörében lesz. Az így kinevezett vezetőség menesztése pedig hasonló eljárással kell hogy történjen.

A védelem terén öt alapvetően fontos elemre van szükség: a felszerelés magas szintű technológiájára, művelt és jól képzett humán erőforrásra, a belföldi védelmi ipar újraindítására, a tudáson és innováción alapuló intézményi kultúra kifejlesztésére és a nemzeti ellenállóképesség fejlesztésére, beleértve a lakosság és a terület védelmének felkészítését - olvasható a kormányprogramban.

Emiatt a középtávra szóló célkitűzések között van egy olyan politikai és törvényes keret kifejlesztése, amely biztosítaná a korszerűsítést, Románia stratégiai fontosságának növelését a NATO-n és az EU-n belül, az USA-val való stratégiai partnerség megerősítését, a védelmi technológia korszerűsítését.

A külügyminisztérium négy évre szóló tervei között szerepel az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) megszüntetése, illetve a diaszpórai képviselet megerősítése, a külhoni román állampolgárokat képviselő törvényhozók számának növelése. A miniszterelnök fennhatósága alatt létrehoznak egy Diaszpóra Csapatot, amelyben a külügyi, belügyi, a munkaügyi, igazságügyi, oktatási, művelődési tárca képviselteti magát, és amelynek a diaszpórát érintő stratégia kidolgozása és a külhoni román állampolgárok ügyeinek koordinálása lesz a feladata, figyelembe véve, hogy a 'Románia szomszédságában élő történelmi román közösségek mellett több mint 4 millió román állampolgár él jelenleg az ország határain kívül, azaz az ország állampolgárainak több mint 20%-a'.

Emellett a kormány folytatja erőfeszítéseit a schengeni térséghez és euróövezethez való csatlakozás érdekében, és különös hangsúlyt fektet a NATO keleti szárnyának megerősítésére, amely a Fekete-tenger térségének biztonságát is szavatolja.

A belügyminisztérium célkitűzései között egy új közrendészeti és közbiztonsági stratégia kidolgozása áll, amely hangsúlyt fektet a rendőrök aktív utcai jelenlétére, a belügyminisztériumi struktúrák személyzeti hiányának a megoldására, a közigazgatási folyamat egyszerűsítésére és a szolgáltatások digitalizálására.

Az új stratégia gyakorlatba ültetése emelni fogja az állampolgárok, helyi közösségek biztonságát és a bűnözés megelőzését célzó mechanizmusok hatékonyságát, többek között a belügyi struktúrák - főként a rendőrség és csendőrség - közötti kompetencia-átfedések kiküszöbölésével.

A személyzeti hiányra vonatkozóan a kormányprogram megjegyzi, hogy 2020. szeptember 30-án a belügyminisztériumban létező állásoknak csupán 84,97%-a volt betöltve, 25.300 alkalmazott pedig nem dolgozik 5 évnél régebben a belügy intézményeiben.

A kormányprogram értelmében a közúti jogszabályok terén hozandó megfelelő intézkedésekkel emelnék Románia közúti biztonságát is, amely európai szinten az utolsó helyen áll.

A csendőrség átszervezése a határrendészet mintájára szintén a prioritások közé tartozik - derül még ki a kormányprogramból.
AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Befejezték a „munkacsökkentést” a bíróságokon

Miután elérték, hogy nem lesz sem nyugdíjcsökkentés, sem jövedelem-túladóztatás az ágazatban, szeptember 5-től a megszokott tempóban fognak dolgozni a Szatmár megyei bíróságokon.
Belföld

A CSM pozitívan véleményezte az igazságszolgáltatásban elkövetett törvénytelenségeket kivizsgáló ügyosztály felszámolását előíró törvény tervezetét

A legfelsőbb igazságszolgáltatási tanács (CSM) plénuma pozitívan véleményezte pénteken az igazságszolgáltatásban elkövetett esetleges törvénytelenségeket kivizsgáló ügyosztály (SIIJ) felszámolásáról szóló törvény tervezetét - közölték az AGERPRES hírügynökséggel a CSM-hez közel álló források.
Belföld

Kormányprogram/Igazágügy: 2022. március 31-ig felszámolják az igazságszolgáltatásban elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészséget

A parlamentbe kedden benyújtott kormányprogram szerint a PNL-PSD-RMDSZ koalíció 2022. március 31-ig elfogadtatja az igazságszolgáltatásban elkövetett bűncselekményeket vizsgáló ügyészség (SIIJ) felszámolásáról szóló törvényt. Az intézmény helyét egy olyan 'új struktúra' venné át, amelyik hatékonyabban vonja felelősségre a bírákat és az ügyészeket, anélkül, hogy veszélyeztetné a függetlenségüket.