Vidék

Korlátozni akarják a sertéstartást

Fotó: hellovidek.hu
2021.02.03 - 16:23
Közmeghallgatásra bocsátották azt a rendelettervezetet, melynek értelmében a kisgazdaságokban, a nem kereskedelmi farmokon legtöbb öt hízósertést lehet tartani saját fogyasztásra.

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium elég rég tervezi a sertéstartás korlátozását a kisgazdaságokban. Előbb a teljes betiltásról beszéltek, nemrég tették közzé azt a rendelettervezetet, melynek értelmében a kisgazdaságokban, a nem kereskedelmi farmokon legtöbb öt hízósertést lehet tartani. A nem kereskedelmi farmokon (amelyek nincsenek bejegyezve a cégbíróságon), az úgynevezett megélhetési gazdaságokban, ahol családi fogyasztásra tartanak állatokat, legtöbb öt hízósertés tartható. A sertéseket be kell jegyezni az országos állatjegyzékbe (SNIIA), a farmoknak pedig eleget kell tenniük az állategészségügyi, biobiztonsági előírásoknak.

A kereskedelmi sertésfarmokon létszámkorlátozás nélkül csak az állategészségügyi és biobiztonsági előírások betartása mellett lehet sertéseket nevelni. Ezeknek az egységeknek állategészségügyi engedéllyel is rendelkezniük kell. Az ebbe a kategóriába eső farmok engedélyezett magánszemélyek, családi vagy egyéni vállalkozások vagy jogi személyiségek tulajdonában lehetnek. A tervezet célja, hogy fékezzék az afrikai sertéspestis terjedését.

Vincze Sándor, Pusztadaróc község alpolgármestere, kisgazda nevetségesnek tartja az ilyen jellegű intézkedéseket. A nagy sertéstartó cégek érdeke, hogy tönkretegyék a kisgazdákat. Ezt a szándékot az afrikai sertéspestis terjedésének a fékezésével leplezik. A pestis — és minden más betegség — ugyanúgy terjed, ha öt vagy ha tíz sertés van egy karámban. Veszélyes lehet a sertéstartás az országnak azon térségeiben, ahol a sertés szabadtartásban van, és érintkezhet a vaddisznókkal. Ezeken a helyeken sem függ a pestis terjedése attól, hogy egy gazdának hány sertése van. Pusztadaróc környékén, miután bekerül a malac a disznóólba, onnan csak akkor megy ki, amikor levágják. Az afrikai sertéspestist a vaddisznók is terjesztik, szükség lenne a vadgazdálkodás terén is közbelépni, még ha ez nagyon kényes téma is. Ugyanakkor rendezni kellene az állatok nyilvántartását is.

hirek/2021/februar/03/vincze-sandor.jpg
Vincze Sándor, Pusztadaróc község alpolgármestere, kisgazda / Fotó: SZFÚ archív

Incze Lajos, Halmi község polgármestere, állatorvos szerint Halmiban nem tartanak az állattartók attól, hogy nem szabad majd öt sertésnél többet tartani egy kisgazdaságban, mert egyre kevesebb sertés van a településen. Lehet a háttér az, hogy a nagy cégeket részesítsék előnyben, de hol vannak a nagy cégek, amikor az ország sertéshúsigényének nyolcvan százaléka importból származik? A falvakon élő idősebb generáció tagjait nem tudják leszoktatni arról, hogy disznót vágjanak. Ezek egy-két disznót levágnak évente, de azok, akik napszámosokkal dolgoztatnak, havonta vágnak disznót, mert így olcsóbb a napszámosok étkeztetése. Nem hoz semmi jót a gazdáknak a tervezet. Sok mindent írnak az afrikai sertéspestis számlájára. Valójában azon vannak, hogy ellehetetlenítsék a kisgazdaságokban a sertésnevelést, ezzel adva nagyobb teret a disznóhús importjának. Másrészt azt akarják, hogy a gazdák hivatalosítsák gazdaságaikat, álljanak át családi, egyéni vállalkozásra. Ezzel lényegében az adózást akarják kiterjeszteni a kisgazdaságokra.

hirek/2021/februar/03/incze-lajos1.jpg
Incze Lajos, Halmi község polgármestere, állatorvos / Fotó: SZFÚ archív

Elek György

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Mennyi lesz a disznó ára élősúlyban karácsonytájt?

Változó árak várhatóak, attól függően, hogy a megye melyik táján nevelték az állatot.
Szatmár megye

Szabad a sertés értékesítése és adómentes is

Senki nem fogja megtiltani az embereknek, hogy háztáji gazdaságukban sertést neveljenek, azt levágják vagy eladják. A sertéspestis miatt egy ingyenes állatorvosi igazolás viszont kell.
Szatmár megye

A sertés-törvény alkalmazási módszertanának javítását kéri a mezőgazdasági minisztertől Magyar Lóránd

Hatalmas pusztítást végzett Romániában a dél-afrikai sertéspestis: amióta 2017 nyara óta megjelent a járvány az országban, hatalmas károkat okozott a mezőgazdaságban és a gazdaságban egyaránt. A járvány megállítását célzó intézkedések részeként több mint 1,6 millió sertést öltek le, a nagy sertésneveldék hatalmas károkat szenvedtek, de a családi vállalkozások is kellemetlen helyzetbe kerültek több alkalommal. Ráadásul az ország távolról sem tudja kielégíteni a sertéshús iránti lakossági keresletet, emiatt disznóhús importjára kényszerülünk.