Az utolsó, a meleg évszakban elvégzendő munkafázisokat végzi az Itinera/Collini Lavori a szatmárnémeti körgyűrűn, elkezdtek alkalmazkodni az utászok a téli munkavégzési körülményekhez.
A reptérhez közelebb eső szakaszon már van olyan állapotban egy 5–6 kilométeres szelvény, amelyiken már most aszfaltozhatnának, de tavasszal már mindenképpen aszfaltoznák a teljes szatmárnémeti körgyűrűt, derül ki az utászcégtől kapott friss információkból. A tartógerendák fogadására lesz készen a Szamos-híd márciusra, pár hónapra rá pedig már járni is lehet majd a Károlyi úti Dana hotel mögött épülő hídon, de még nem biztos, hogy a polgári vagy kereskedelmi forgalomnak is át lesz adva ez. A cég 2019 őszéig kisajátítaná magának a folyón átívelő létesítményt, földet, aszfaltot, betont szállítana ezen az útépítés folytatása érdekében, nem szívesen járatja ugyanis a teherforgalmat kerülőúton, keresztül a városon, lámpás kereszteződéseken át. Nem az építőn, hanem a munkavégzést megrendelő országos közútkezelő társaságon (CNAIR) múlik, hogy személy-, illetve az áruszállító forgalom számára is megnyitják-e a hidat, még mielőtt a teljes körgyűrű készen lenne, az Itinera mérnökei szerint részükről ennek nincs akadálya.
Hídvázépítés
Százötven fúrást kell elvégezniük a leendő híd felhajtójának és lábainak stabilitásáért, a hidat érintő munkálatok nagy részét ez a folyamat fogja kitenni, teljes üzemet kértek attól a szatmári vállalkozástól, amelyik a betont szállítja majd a hídalapozáshoz. Az utászcég szerint a betonbeszállító komolyan veszi a feladatot, nem számítanak arra, hogy emiatt legyen eltérés az eredeti ütemtervtől. December elejére várják az Olaszországban készülő, speciális kialakítású és összetételű hídgerendák megérkezését, jövő év elején megejthetik a hídváz első terhelési tesztjeit.
Nincs vége a szezonnak
Hétfőn egyébként egy munkaszezonzáró beszámolót szerettünk volna kérni a körgyűrűépítésen dolgozó Itinera és a Collini Lavori mérnökeitől, azonban a beszélgetés során kiderült, hogy nincs még vége az idei szezonnak, annak ellenére sem, hogy a munka teljes mértékben szabad ég alatt zajlik, enyhe fagyban is lesz mit csináljanak. Az eső a legnagyobb hátráltatója a munkának, a száraz hideg jobb lenne, ugyanis vagy nem lehet rámenni egy részben kész szakaszára a nyomvonalnak, vagy felázottság miatt nem lehet megfelelő stabilitási méréseket elvégezni. A nyomvonalon az úttest feltöltése és az alap megerősítése most a fő feladat, sajnos nagyon sok helyen futnak bele lapályos, alacsony szakaszokba — ami miatt egyes helyeken inkább megemelt átíveléssel dolgoznának, mint feltöltött útalappal —, több helyen a vegyes szerkezetű talaj okoz gondot. Télen a felüljárók talajba betonozott tartóoszlopainak fúrják majd a lyukakat, ha nem fagy át túlságosan a talaj, és hordják a földet a felüljárók leendő útfelülete alá, ha bírják a versenyt a téllel a markológépek. Először a Petei út és a Károlyi út közötti szakasza lesz használatra kész állapotban az útnak, értelmet adva ezzel a nyáron készre várt Szamos-hídnak.
Közmű-átalakítás
Megoldódni látszik a Károlyi út és a Lázári út mentén lévő, a körgyűrű útjában lévő villanyoszlopok ügye, beadta a derekát a Trans-Electrica ezek elköltöztetéséhez. Nagy kapacitású gázcsövek is akadályozták eddig a munkát, állítólag a Transgaz is belement, hogy nagyobb teherbírásúakra cseréljék ezeket, amire azért van szükség, mert ezek fölött fog elvezetni a gyorsforgalmi út