Szatmárnémeti

Könyvbemutató és opera szerdán a PMN-en

2018.08.23 - 18:14

A délelőtt a nevetésről szólt, ismét egy fergeteges humorú bábjátékot adtak elő a Ziránó Színház művészei, élő reneszánsz muzsikával fűszerezve, Pulcinelláról, aki nem más, mint Arlecchino mellett az egyik legnépszerűbb commedia dell’ arte figura.

Mint kiderült, más kertjéből répát lopni nem szép dolog. Szerencse, hogy a gyerekek most is résen voltak, és hatalmas átéléssel figyelmeztették az aluszékony Pulcinellát, hogy közeleg a tolvaj Nyúl, aki aztán persze megkapta méltó büntetését. A legcukibb közönség számára ma is folytatódik a móka és kacagás a CBA Színpadon, a Tűzoltótorony lábánál 11 órától a biatorbágyi Álomzúg Társulás Az óperenciás tengeren túl, avagy a tengerjáró cipő című előadása tekinthető meg.

Délután Tompa Andrea Fejtől s lábtól című regényét mutatták be a Partiumi Magyar Napokon. Egyedülállóan szép könyv, az utóbbi évek kiemelkedő prózai munkája. A szó minden elcsépelt jelentésében testes mű: két erdélyi orvos történetét meséli el az 1910-es évek elejétől a világháború és Trianon traumáin keresztül egészen boldog egymásra találásukig. Az esemény különlegessége volt, hogy a regényből Albert Csilla és Dimény Áron, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművészei olvastak fel részleteket. A felolvasószínház után Kovács Eszter dramaturg faggatta a szerzőt.

 

Színházi előadás

 

Ami a könnyűzenében John Lennon és Paul McCartney, a musicalben Andrew Lloyd Webber és Tim Rice, az az operában Wolfgang Amadeus Mozart és Lorenzo Da Ponte. A tökéletes szerzőpáros. Kettejük találkozásának eredménye három zseniális opera: a Don Giovanni, a Cosi fan tutte és a valaha írt legjobb opera, a Figaro házassága. Ezt a zseniális alkotást, a Figaro 2.0-t láthatta most a PMN közönsége a Magyar Állami Operaház társulatának előadásában. Ennek az operának a szereplői nem legyőzhetetlen hősök, nem mitikus alakok, nem félistenek, hanem olyanok, mint mi: egyszerűek, átlagosak… Ez az opera rólunk szól. Szeretetről, magányról, féltékenységről, odaadásról, bizalomról, kiszolgáltatottságról, csalásról és megbocsátásról. Mindennapos emberi játszmáinkról. Ez a remekmű alkalmas arra, hogy az opera iránt még nem elkötelezett közönséget — a fiatalokat — is megnyerje a műfajnak. Katartikus élmény, amikor egy művészi alkotásban önmagunkra ismerhetünk.

 

Az esti koncert is varázslatosra sikeredett; ha a közönség behunyta a szemét, hirtelen egy múlt századi füstös kávéházban, a pesti éjszakában találta magát, hála a Budapest Bár remek előadóinak. A koncerttel párhuzamosan pedig az új központi rendezvénygödörben közel kétszáz ember gazdagodott újabb filmélményekkel, ugyanis a Mészáros Márta rendezte remekművet, az Aurora Borealis – Északi Fény című filmdrámát láthatták az érdeklődők.