A Szatmári Római Katolikus Püspökség szeretettel meghív minden érdeklődőt A Szatmári Egyházmegye története a kezdetektől című könyv bemutatójára, amelyre március 22-én, délelőtt 11 órakor kerül sor a szatmárnémeti Megmaradás Házában. A kötet szerkesztője Tempfli Imre, szerzői pedig Baumgartner Bernadette, K. Lengyel Zsolt, Orosz Krisztofer-Levente, Tempfli Imre és Turtureanu Róbert.
A könyv a honfoglalástól napjainkig követi végig az egyházmegye történetét, bemutatva annak hitbeli, kulturális és társadalmi szerepét. Az első rész bemutatja a kereszténység elterjedését Szent István uralkodása idején. Az olvasó megismerheti az első egyházszervezeti struktúrákat, az Árpád-kor vallási életét és azt a folyamatot, amely végül az egyházmegye 1804-es megalakulásához vezetett. A könyv rávilágít arra, hogy a későbbi Szatmári Egyházmegye területén a középkorban kibontakozó egyházi intézményrendszer meghatározó szerepet játszott a vallási élet és a közművelődés alakításában. A szerzetesrendek megtelepedésével és az oktatás fejlődésével a katolikus egyház egyre jelentősebb szerepet töltött be a térség vallási, társadalmi és szellemi életének formálásában.
A könyv kiemelt figyelmet szentel a reformáció és az ellenreformáció időszakának, amely döntően alakította a térség vallási arculatát. Részletesen bemutatja, hogyan alakult a régió helyzete a reformáció megjelenésével, és milyen lépéseket tett az egyház a katolikus megújulás érdekében. Ezt követően bemutatja az Egri Egyházmegye felosztását, amelynek eredményeként 1804-ben megalakult a Szatmári és a Kassai Egyházmegye. Az új egyházmegye története a püspökök és az egyházi közösségek áldozatos munkáján keresztül tárul fel, részletezve azokat a lépéseket, amelyek hozzájárultak a hitbeli, tanítói és karitatív tevékenység kibontakozásához.
A XX. századi fejezet különösen megrázó eseményeket tár fel. A könyv részletesen foglalkozik a világháborúk, Trianon és a kommunista diktatúra egyházellenes intézkedéseinek hatásaival. Kiemelt figyelmet kap Boldog Scheffler János vértanú püspök élete, akinek mártíromsága a hit megőrzésének és az egyház üldöztetésének tragikus, de felemelő példája. Bemutatásra kerülnek azok a titkos ordináriusok, akik a legnehezebb időkben is biztosították az egyház működésének folytonosságát.
A kötet utolsó részei az egyházi élet újjászületését követik végig a rendszerváltástól napjainkig.
Az egyházmegye történetének bemutatását két nyelvi összefoglaló és egy részletes függelék egészíti ki. A román és német nyelvű összefoglalók lehetőséget biztosítanak arra, hogy a nem magyar ajkú olvasók is megismerhessék az egyházmegye történetét.
A függelékben értékes történelmi dokumentumok találhatók, köztük az egyházmegye alapítólevelei, amelyeket II. Ferenc német-római császár és VII. Piusz pápa bocsátott ki. Emellett a könyv részletes név- és életrajzi jegyzéket közöl az egyházmegye papságáról 1804-től napjainkig, valamint egy időrendi táblázatot, amely áttekinthetőbbé teszi a történelmi eseményeket.
A könyv értékes olvasmány minden érdeklődő számára: a történelem és egyháztörténet iránt érdeklődők éppúgy hasznos ismereteket meríthetnek belőle, mint azok, akik személyesen kötődnek a Szatmári Egyházmegyéhez és annak örökségéhez. A bemutatón lehetőség lesz a szerzőkkel való beszélgetésre, valamint a kötet megvásárlására.
Hírszerkesztő