Szatmárnémeti

Könnyű volt az idei szóbeli

Van, aki kicsit feleslegesnek éli meg a kompetenciavizsgát, mert csekély a bukás lehetősége (Fotó: SZFÚ archív)
2022.06.16 - 13:00
A megkérdezett érettségizők szerint könnyűek voltak az idei szóbeli vizsgák, sőt, a magyar tannyelvű maturandusok zöme úgy értékelt, a román szóbeli is „kifejezetten könnyű” volt.

Idén június 6–16. között a romániai középiskolát végző diákok szóbeli vizsgán vettek részt. Az oktatási minisztérium közlése szerint összesen 126 454-en jelentkeztek az idei érettségire, közülük 111 329-en ebben az évben fejezték be tanulmányaikat, míg 15 125-en a korábbi évfolyamok végzős diákjai. Szatmár megyében az idei érettségi júniusi szakaszára 1857 végzős diák iratkozott be, ebből az idén végzettek száma 1644.

Az érettségi vizsgák szóbeli szakasza a román nyelv és irodalom vizsgával kezdődött múlt héten, június 6. és 8. között; június 8–9-én az anyanyelvi kompetenciák szóbeli felmérése következett, 8–10. között a digitális kompetenciák felmérésén volt a sor, míg 14–16. között a diákok egy idegen nyelv ismeretének felmérésével zárták a szóbeli vizsgákat.
Mint ismeretes, a szóbeli vizsgák során a diákok nem jegyet, hanem minősítést kaptak az adott tantárgyból: kezdő, haladó és gyakorlott fokozatban részesültek. Hogy megtudjuk, mennyire érezték könnyűnek vagy éppen nehéznek az idei érettségi szóbeli tételeit a maturandusok, több iskolába ellátogattunk, hogy személyesen kérdezzük meg őket. A válaszadók között egyaránt voltak magyar anyanyelvű, magyar és román tagozatos diákok is. Mint kiderült: a magyar tagozatos diákok nagy része — ahogy az várható volt — a magyar szóbeli vizsgát tartotta a legkönnyebbnek.

Arra a kérdésre, hogy mennyire volt nehéz a román szóbeli, a magyar tagozatos diákok jelentős része azt válaszolta, hogy szerintük kifejezetten könnyű volt — igaz, voltak olyan iskolák is, ahol bár román tagozatos volt a megkérdezett diák, nagyon nehéznek érezte az általa kihúzott tételt. Ha számokban szeretnénk kifejezni: 10-ből 8 diáknak nem okozott nehézséget egyik vizsgatárgy sem, úgy gondolták, minden tárgyból jól teljesítettek, sőt, mint többen megjegyezték: kicsit feleslegesnek élték meg a kompetenciavizsgákat, mivel a bukás lehetősége meglehetősen csekély. Persze akadtak kivételek: voltak, akik szerint a szerencsén is múlott az adott vizsga teljesítése, de abban mind egyetértettek, hogy a pedagógusok nagyon segítőkészek és kedvesek voltak a legtöbb iskolában, és sokaknak segített a tételek előzetes kidolgozására kapott 15–20 perc, ami alatt jól át tudták gondolni a későbbiekben adott válaszokat.

A legkönnyebb vizsgatételnek tehát a magyar anyanyelvű diákok egyöntetűen a magyart találták, de ugyanakkor a számítógépes ismereteket felmérő kompetenciavizsga is könnyen teljesíthetőnek bizonyult; mint mondták: bárki számára garantált volt az átmenés.

Járay Zsanett