Bartha Mária Zsuzsanna a gyászról, annak feldolgozásáról tartott előadásokat Nagykárolyban.
Két alkalommal is a gyászról, a feldolgozásáról szóló módszerismertetőre várta a nagykárolyiakat Bartha Mária Zsuzsanna unitárius lelkész. Előbb a belvárosi református egyházközség gyülekezeti termében, utóbb pedig a művelődési központban beszélt erről a mindennapjaink diskurzusából mellőzött témáról.
Magyarországon tanulta a módszert mint gyakorló lelkész, lelki gondozó és családállító. Először Amerikában találkozott vele; ott is tapasztalta meg, hogy milyen a gyászfeldolgozással dolgozni, amikor is a saját veszteségeivel is szembe kellett nézzen. Utána, az emberekkel való foglalkozás során egyre inkább azt látta, hogy itt, ennek kapcsán szűkül be az időnk, a terünk és a tudásunk, minthogyha nem lenne helye a gyászról való beszélgetésnek. Nem tudunk mit kezdeni a veszteségeinkkel… Mint szakértők fogalmaztak ennek kapcsán: „Azt megtanuljuk, hogyan szerezzünk meg valamit, de azt nem, hogy mit tegyünk, ha elveszítünk valamit.”
Önsegítő módszert tud ajánlani, ami nem terápia. Olyan eszközöket kívánt átadni a hallgatóságának, amelyek elérhetők, nem igényelnek óriási időelköteleződést. A tudás birtokában otthon is gyakorolhatók, megvalósíthatók. Összefoglalva: veszteségdiagramot kell készíteni, egy veszteségre kell fókuszálni (az összeset nem lehet egyszerre feldolgozni, ezért kell eggyel kezdeni), s ezek után úgynevezett beteljesítő levelet kell írni. Mindez heti másfél órás, nyolc-tizenkét hetes foglalkozásokat feltételez. Bartha Mária Zsuzsanna az új évben meg is hirdet majd egy csoportos foglalkozássorozatot.
Az előadó kérdésünkre reagálva elmondta, hogy a nagykárolyiak nyitottnak bizonyultak a téma, a módszer iránt. Ugyan délelőttönként zajlottak az előadások, de mindahányszor szép számban voltak jelen, mi több, pótszékeket is be kellett vinni a gyülekezeti terembe.
Nagy horderejű érzelmi reakciók is felbukkantak az előadások során. Ennek kapcsán Bartha Mária Zsuzsanna elmondta, hogy ha szembenézünk a fájdalommal, a könnyek mentén reálissá lesz a gyógyulás reménysége.
Megyeri Tamás Róbert