Szatmárnémeti

Komoly munka helyett papírozgatás

2020.10.29 - 10:43

Bár egyre több iskola alkalmazza a piros forgatókönyvet, és még mindig több százezer olyan diák van, aki nem tud részt venni az online oktatásban, ez utóbbi problémák megoldása helyett az Oktatási és Kutatási Minisztérium a diákoknak, szülőknek és tanároknak szánt kötelezettségvállalási nyilatkozatok megfogalmazásával törődik — állítja az Országos Diáktanács. A nyilatkozat egyébként arról szól, hogy sem a tanulók, sem a szüleik vagy a pedagógusok nem rögzítik és osztják meg az online tanórák felvételét.
„Az Oktatási és Kutatási Minisztérium két felelősségvállalási nyilatkozatot készített elő: egyet a diákoknak és a szülőknek, illetve egyet a tanároknak. A tanulók és szülők által kitöltendő nyilatkozat az oktatási törvény és az oktatási miniszter 2020/5545-ös rendeletére, valamint a büntető törvénykönyv két cikkelyére hivatkozik. Az Országos Diáktanács felháborodását fejezi ki a szaktárca ezen prioritásával szemben, hiszen eközben egyre több tanintézetben kell gyakorlatba ültetni a vörös forgatókönyvet anélkül, hogy az iskolaközösségek rendelkeznének az online oktatáshoz szükséges infrastruktúrával. Úgy véljük, hogy ezek a nyilatkozatok feleslegesek, hiszen a bennük foglaltakra már most törvény kötelezi az oktatási rendszer minden szereplőjét” — jelentették ki a hallgatók képviselői sajtóközleményükben. Ezért arra kérik a tanügyminisztériumot, hogy „szüntesse meg ezeket a felesleges nyilatkozatokat, és a megyei tanfelügyelőségeken keresztül szigorúan ellenőrizze a tanárok online oktatási tevékenységét, amely gyakran nem létezik”.
„Míg a járványügyi helyzet napról napra súlyosbodik, ami ráadásul sok iskola online oktatásra való áttéréséhez vezet, a szaktárca a papírmunka országos bajnokává válik. Ezek a nyilatkozatok teljesen feleslegesek, mivel a bennük említettek már kötelezők a diákok, a tanárok és a szülők számára. Sokkal könnyebb úgy tenni, mintha csinálnánk valamit, mint konkrét problémákra megoldást találni. Kíváncsi vagyok, hány olyan hallgató tölti ki ezt a nyilatkozatot, akik nem rendelkeznek internet-hozzáféréssel” — mondta Rareş Voicu, az Országos Diáktanács elnöke.
Eközben a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) nemrég, éppen a pedagógusnap alkalmából arra szólította fel a kormányt, hogy olyan módon módosítsa a jogszabályokat, hogy azok egyértelmű szankciókat állapítsanak meg a diákok és szülők számára, ha rontanak a tanárokról alkotott képen azzal, hogy a közösségi médiában az online oktatás során készült videókat vagy fotókat osztanak meg — itt az Európai Unió Alapjogi Chartájára hivatkoznak, a természetes személyek személyes adatainak kezelésére vonatkozó védelemhez való jogra, elvekre és szabályokra.
Az Oktatási és Kutatási Minisztérium szerint a nyilatkozatra azért van szükség, hogy kiegészítse, megerősítse a személyiségi jogok, a jó hírnév védelmét úgy a pedagógusok, mint a diákok esetében. A kötelezettségvállalási nyilatkozatot ugyanis nemcsak a diáknak és hozzátartozójának, hanem a tanítónak-tanárnak is el kell fogadnia és alá kell írnia.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

„A templom a túlvilágért, az iskola a máért.”

Dr. Daniel David szatmárnémeti születésű oktatási miniszter jelenlétében adták át a Constantin Brâncoveanu Általános Iskola új épületszárnyát.
Vidék

Nem csomagokat, fajátékokat kaptak

Három képességfejlesztő szabadtéri játékot kaptak a sándorhomoki iskolások.
Szatmár megye

Könyvek folyómentésről folyómentőknek

200 ökológiai témájú könyvet kapott 11 szatmári iskola