Szatmárnémeti

Kommunizmus Múzeuma a Közigazgatási Palotában

2015.01.29 - 11:22

A vitatható szépségű, de sokáig az országban legmagasabbnak tartott, 90 méteres épület ideális helyszín.

 

Kimondottan sikeresnek könyvelte el 2014-et a Szatmár Megyei Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központ évértékelőjén az intézményt képviselő László Róbert, rámutatva: míg 2012-ben semmiféle saját bevételt, addig 2014-ben már 18 000 lejnyi jövedelmet könyvelhettek el. A központ tavaly, több társszervező egyesülettel közösen, kétszáz, különböző jellegű, de mindenképp hagyományőrző rendezvényt szervezett — Sâmbra Oilor, Bükkaljai Folklórfesztivál, Bogdándi Néptánctalálkozó, Jó Utat régi autók seregszemléje —, amelyeken körülbelül 130 000 látogató vett részt.

Idei terveik között — természetesen az eddigi, már megszokott rendezvények megszervezése mellett — Gheorghe Dragoş-szobrot avatnának a róla elnevezett középiskola előtt, rendbe tennék a központ székhelyének manzárdját, és egy mikrobuszt is szeretnének vásárolni.

Az évértékelőn jelen lévő Adrian Ştef megyei tanácselnök elmondta: a Megyei Múzeum, a Megyei Könyvtár és a hagyományőrző központ közreműködésével a Kommunizmus Múzeumát szeretnék létrehozni a Közigazgatási Palotában, a 15. emelettől lefelé, a lépcsők mentén, s a turisztikai látványosság részét képezné a a közigazgatási palota két tornya közötti nagyméretű terasz is, ahonnan csodálatos kilátás nyílik nem csak az egész városra, de szinte az avasi hegyekig. A kiállítás tárgyai a közreműködő intézmények archív gyűjteményeiből származnának, ugyanakkor várják azon magánszemélyek jelentkezését is, akik szívesen kölcsönadnák kommunista relikviáikat a tárlat időtartamára. „Turisztikai szempontból is érdekes lenne ez a kiállítás, amely a többpártrendszer megszűnésétől a kommunista párt egyeduralomra jutásán át a többpártrendszer visszatértéig követné az eseményeket, különös tekintettel a Szatmárban történt eseményekre” — mondta a megyei tanács elnöke, aki szerint a Közigazgatási Palotánál keresve sem lehetett volna jobb helyszínt találni, hiszen a Nicolae Porumbescu által az 1970-es években tervezett épület és az egész új központ szintén a kommunista építészet egyik jellegzetes példája.

 

 

Szabó Kinga Mária