„Amit tömnek nappal, kilyukad reggelre” — talán így parafrazálhatnánk a Kőmíves Kelemen népballadát, a Nagykároly közútjain folyó kátyúzási munkálatok hatékonyságával összehasonlítva.
Amennyiben Romániában számolnák, melyik városban hány kátyú van, Nagykároly egész biztosan a top hármas listán szerepelne. Mindössze néhány igen hideg, fagyos nap is elegendő volt ahhoz, hogy rohamosan „elburjánzanak” az autósok életét megnehezítő gödrök a város közútjain. A kátyúk mérete változó, azonban a felbukkanásuk sűrűsége meglehetősen sok autóvezető idegrendszerét teszi próbára.
Több hete dolgoznak már a Közterület-fenntartó Igazgatóság munkatársai, azonban a helyzet nem sokat javul. Egy kátyút betömnek, két másik „terem” mellette. Szélmalomharc ez, melyre csak a pénz jelenthet hathatós megoldást. Megfelelő anyagi háttér híján, marad a bosszúság és néhány esetben a törött tengely.
„Most azokat a gödröket kátyúzzuk, amelyek a tél folyamán keletkeztek, azokon az utakon, amelyek nem lettek leaszfaltozva vagy újraaszfaltozva. Ezek a régi utak, amiket tulajdonképpen már újra kellene aszfaltozni, azonban ez egyelőre nem megoldható” — magyarázta munkájuk jelenlegi állását Adorján Csaba, az igazgatóság képviselője, a munkálatok felügyelője.
„Csodát ne várjon senki, egész télen végezhetnénk ezt a munkát, mivel szakkifejezéssel élve, „márványozott” az aszfalt. Ez azt jelenti, hogy amikor jön az enyhülés, olvadás, a régi aszfaltban található repedésekbe befolyik a csapadék, majd a következő hidegfront befagyasztja a kis víz-eret, ami a továbbiakban szétfeszíti a repedést, így keletkezik a kátyú. A munka során figyeltük a munkásokkal, hogy mihelyt túljutunk egy részen, két hét múlva akár jöhetünk is vissza, mivel újabb és újabb gödrök bukkannak fel” — nyilatkozta Adorján.
Kovács Jenő polgármestert néhány USL-s tanácsos kérdezte a kátyúzással kapcsolatban. Mivel a kérdezők nem teljesen voltak ismeretében annak, hogy mit is lehet, s hogyan működik az útjavítási munkálatok hierarchiája országos szinten, a polgármester felvilágosította őket. Kovács Jenő elmondta, mivel Nagykároly municípium, más besorolásba tartozik, mint mondjuk egy „város”, ezért önerőből kell megoldania a rossz utak okozta problémát. Azonban amíg el nem készül a körgyűrű Nagykároly körül, s így ki nem szorítják a kamionokat a város útjairól, minden erre költött bani csak kidobott pénz lenne. Egyelőre marad tehát a kátyúzás, és a remény, hogy a körgyűrű után Nagykároly is használható úttal rendelkezik majd.
Az igazgatóság szakemberei a napokban a 25 Octombrie sugárúton dolgoznak, a Mezőpetri felé haladó sávon. Az erre utazók itt forgalomkorlátozásra is számíthatnak.