Szatmárnémeti

Költségmentesség igényelhető a bíróságokon

2013.04.18 - 11:15

A 2008-ban elfogadott 51-es számú sürgősségi kormányrendelet értelmében mind a polgári eljárások, mind a büntetőjogi eljárások során igényelhető a költségmentesség. Ennek ellenére Szatmár megyében nagyon kevesen élnek költségmentesség-kérési jogukkal.

Április 17-én Crina Corina Hotca bírónő, a szatmárnémeti bíróság sajtószóvivője és Ana Camelia Pop bírónő arról tartottak sajtótájékoztatót, hogy 2008-tól igényelhető a költségmentesség, azonban az állampolgárok nincsenek tisztában ezzel a jogukkal. A bírónők elmondták, hogy a költségmentesség a védelmi jog része. Bárki, aki csak úgy tudná állni a bírósági eljárás költségeit, hogy közben megnehezítené a saját maga vagy családja eltartását, költségmentességet kérelmezhet. Ez jelen esetben azt jelenti, hogy ingyenességet élveznek mindazok, akiknek háztartásában az egy főre eső jövedelem kevesebb mint 300 lej, illetve 50 százalékos kedvezményben részesülnek azok, akiknek jövedelme 300 és 600 lej között van. A költségmentesség a következőket foglalja magában: mentességek, csökkentések biztosítása, a bélyegilletékek kifizetésének beütemezése vagy a halasztás lehetővé tétele, valamint az ügyvédi kamara által kijelölt ügyvéd általi térítésmentes képviselet és segítségnyújtás. Büntetőügyekben — kérésre — bizonyos áldozatcsoportok számára biztosított a költségmentesség, egyrészt az elkövetett bűncselekmény súlyosságától, másrészt az áldozat anyagi helyzetétől függően. Hotca bírónő elmondta, hogy idén a polgári ügyekben 35 esetben kérvényezték a költségmentességet, míg 2012-ben a leadott 51 kérésből 42-t hagytak jóvá. Ha azt vesszük figyelembe, hogy tavaly mintegy 17 ezer új ügyet iktattak a bíróságon, igencsak kevesen igényeltek költségmentességet. A perköltségek a következőket foglalják magukban: bélyegilletékek, bírósági eljárási díjak és arányos adók, szakértők kifizetése, tanúk költségtérítése, ügyvédi költségek és bármely egyéb kiadás, mindez több tízezer lejt is elérhet, a szóban forgó ügy függvényében.

Bűnügyi esetekben

Pop bírónő elmondta, hogy a büntetőjogi eljárások során az elmúlt évben 2271 személy részesült költségmentességben, mely azzal magyarázható, hogy a védelem jogának biztosítása a büntetőeljárás egyik alapvető szabálya. A jogszabályban előírt feltételek szerint a bírói testületek kötelesek a vádlott vagy az alperes számára ügyvédet kijelölni, ha az illetőnek nincs választott képviselője. A költségmentesség kötelező, ha az alperes vagy a vádlott kiskorú; ha rehabilitációs központban vagy egészségügyi intézményben kezelik; más üggyel kapcsolatban őrizetbe vették, vagy letartóztatták; ha az adott személyt egészségi biztonsága érdekében vették őrizetbe; vagy ha az ügyész vagy a bíróság úgy ítéli meg, hogy az alperes vagy a vádlott nem képes önmagát megvédeni. Költségmentességben részesülnek súlyos, erőszakos bűncselekmények, szexuális bűncselekmények áldozatai. Költségmentességben részesül továbbá az a felperes is, akinek eltartója (férj, szülő, gyermek) valamilyen erőszakos bűncselekmény következtében elhalálozott.