A kahovkai vízgyűjtő gát felrobbantása után a dél-ukrajnai településeket, szántóföldeket elárasztó víz nemcsak pusztít, de szennyezettsége révén betegségeket is terjeszt. Olyan hírek kaptak szárnyra az elmúlt hét folyamán, hogy az áradat eléri a Fekete-tengert is, és a baktériumokkal teli vízből a román partokhoz is jut, koleraveszélytől kell tartani a fekete-tengeri nyaralóhelyeken és a Duna-deltában. Olyan információk is napvilágot láttak, hogy a fertőzésveszély miatt sokan mondták vissza tengerparti foglalásukat, mondták le romániai tengerparti nyaralásukról.
Napi vízminőség-mérés
A rémhíreket az egészségügyi miniszter és a turisztikai tárcavezető is cáfolta. Alexandru Rafilă azt mondta, mindenki nyugodtan fürödhet a tengerben a román partokon, mert ahogy a gazdaságért, vállalkozásokért és turizmusért felelős minisztérium közölte, az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) folyamatosan ellenőrzi a tengervíz minőségét és nincs koleraveszély sem a Fekete-tenger partjainál, sem a Duna torkolati vizeinél.
A hatóságok arra kérik a romániaiakat, hogy ne mondják le a román tengerpartra tervezett nyaralásukról, mert a koleraveszélyről szóló híresztelések alaptalanok, a turisták biztonságban vannak.
A minisztérium emlékeztetett arra, hogy az INSP, illetve a Konstanca és Tulcea megyei egészségügyi igazgatóság naponta frissíti honlapján a vízminőség-ellenőrzések eredményeit.
Sós víz
A Romániai Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetsége (ANAT) is igyekszik a turistákat megnyugtatni: az ukrajnai gátrobbanás által érintett folyó fekete-tengeri torkolata és a román partok között 300 kilométeres távolság van, ami jelentősen csökkenti a part menti vizek szennyeződésének lehetőségét. Ugyanakkor a tengervíz sós, ami korlátozza a baktériumok élettartamát és szaporodását.
Hírszerkesztő