A megszövegezési procedúrán már túl vannak, hamarosan aláírásra kerül az a dokumentum is, amelynek révén a Nagykárolyi Elméleti Líceum újabb magyarországi testvériskolával büszkélkedhet.
A Nagykárolyi Elméleti Líceum a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnáziummal fűzi szorosabbra kapcsolatát. Menţiu Gabriella, a nagykárolyi középiskola földrajz szakos pedagógusa a tulajdonképpeni mozgatórugója a partnerkapcsolat létrejöttének — a két tanintézmény közötti együttműködés egyébként immár három éve tart. Az első lépéseket egy olyan közös projekt jelentette, melyben részt vett a nagykárolyi és a budapesti iskola egy-egy tanára is. (Menţiu tanárnő képviselte itt a nagykárolyi felet.) Az a projekt akkor sikertelennek bizonyult, az ismeretség viszont megmaradt, és túlzás nélkül mondható: ma már baráti viszonyt ápol néhány pedagógussal a tanárnő. Közös kirándulások, kölcsönös látogatások — egy-egy mérföldkő a testvériskolai kapcsolathoz vezető úton. A pedagógusok és diákok meglátogatták egymás tanintézményeit, a nagykárolyiak megcsodálhatták a budapesti iskola kivételesen profi módon felszerelt természettudományi laborját, és részesei lehettek egy lebilincselő csillagászati előadásnak.
A budapesti iskola hírnevét az ott végzett, nemzetközi elismertségre szert tett tudósok, művészek stb. öregbítik. Bemutatkozó szövegükben ez olvasható: „Tradíció, tudás és hit szövetsége. Petőfi Sándor, Doráti Antal, Tátrai Vilmos, Neumann János, Stein Aurél, Kandó Kálmán, Harsányi János, Wigner Jenő… Az élet különböző területein alkottak világra szólót, egyvalami azonban közös bennük: mindnyájan ugyanabból az evangélikus alma materből indultak el a sikerek felé. S ez az alma mater nem volt más, mint a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium.”
A nagykárolyiak persze tudtak újat, figyelemre méltót mutatni a magyarországiaknak. Az elmúlt három évben immár hagyománnyá vált, hogy a budapesti diákok az Elméleti Líceum március 15-i ünnepségének meghívott résztvevői. Idén sem lett volna ez másképp, azonban a kedvezőtlen időjárás átírta a forgatókönyvet. A fasoriak megérkeztek, s az ünnepség helyett érdekes, kulturális programokban bővelkedő sétát tettek Nagykárolyban és környékén. Menţiu tanárnő elmondta, nagyon örült, hogy a vendégek régi álma valósulhatott meg, amikor felkeresték az Ady Endre-, Petőfi Sándor-, Kaffka Margit-emlékhelyeket, megnézték a Károlyi-kastélyt, ellátogattak Kaplonyba, s a sváb hagyományokba is betekintést nyertek (olyannyira, hogy még a strudlit is megkóstolták).
Menţiu Gabriella közölte, heteken belül aláírásra kerül a testvériskolai szerződés, és nagyon reméli, hogy a jövőben újabb sikeres közös programokról és esetleg uniós projektekről is beszámolhat majd.