Szatmárnémeti

Kolbászolók napja lesz szombaton!

2023.10.02 - 18:19
Ismét nótaszóra tekeredik a kolbász a Borókagyökér Egyesületnél, a Szejke-tanyán, s október 7-én „lesz itt kérem dínomdánom, ingyom-bingyom, ákom-bákom, néptánc, népdal, citera, kolbásztöltés, lacikonyha, Mesterségem címere — mi szemnek-szájnak ingere” a Hagyományok Napja keretében.

Tizenegyedik gyúrásra készülnek a borókások, illetve az eddig már benevezett 15 csapat, akik nem csak a kolbászkészítés csínját-bínját gyakorolják a hátralévő napokban, hanem igyekeznek minél ötletesebb Mesterségem címere alkotásokat kitalálni és elkészíteni — természetesen szigorúan „disznóalkatrészekből”, ugyanis a zsűri könyörtelenül lepontoz mindent, ami például műanyag. 

hirek/2023/oktober/3.jpg


Aki az elmúlt bő évtized során már egyszer is ellátogatott a Borókagyökér Egyesület kolbásztöltő versenyeire, a Kolbásztérinbábára, az a saját szemével is meggyőződhetett róla, hogy szalonna-repülőtől  kezdve gémeskutas parasztudvarig, sonka-cipőn és kolbász motorkerékpáron, velocipéden át szalonna-laptopig bármit meg lehet alkotni az ehető „disznóságokból” csak fantáziára van szükség hozzá —  hogy a fenséges, különleges fűszerezésű vagy éppen nagyon is hagyományos kolbászokról már ne is beszéljük. Aki viszont elmulasztotta volna ezeket az alkalmakat, annak október 7-én, szombaton mindenképp érdemes elmennie a Szejke–tanyára (Almás, volt Nagyrét utca 122. szám), ahol a Hagyományok Napja keretében – mert bár a főszereplő a kolbász, színre engedi a hagyományos készítésű ételeket, kézműveseket és néptáncosokat is  – számtalan program és érdekesség várja. 

hirek/2023/oktober/6.jpg

„Eddig már 15 csapat jelezte részvételi szándékát országhatáron innen és túlról,  de október 5-én, csütörtökön 16 óráig  még várjuk azok jelentkezését az ITT elérhető űrlapon , akik úgy gondolják: megmutatnák a világnak, hogy ők készítik a leg-leg-legebb kolbászt. 
S csak tisztázás végett: a kolbász úgy kezdődik, hogy disznóhús, disznószalonna, disznózsír ...a fűszerezés persze már minden csapat egyedik és titkos receptje alapján történik.” – mondja Szejke Judit. 

hirek/2023/oktober/4.jpg

A verseny szokás szerint 10 órakor startol a csapatonkénti 10–10 kilogrammnyi kolbászalapanyag átvételével, a zsűri pedig — Bertici Kinga, Székely Zsolt és Pallay Gábor szatmári származású magyarországi séf, valamint az utánpótlás Hámos diákzsűri —  ez alkalommal sem csak a különféle módon készített-fűszerezett kolbászokat pontozza a szervezés, a higiénia, az öltözet, a jókedv és humor mellett, hanem a „vendéglátói módon díszesen megterített” asztalt is. 

hirek/2023/oktober/2.jpg

Az ehető disznóságokból alkotott Mesterségem címere alkotások közül külön verseny keretében döntik el, melyik címer is a legszebb, legötletesebb. A csapatoknak 14 óráig kell leadniuk az asszonyok által mért 15 centis kolbászdarabot a zsűrinek, 15 órakor kezdődik a tombolasorsolás — rengeteg ajándék vár gazdára, no meg a női és férfi kerékpár-fődíj a Caritas felajánlásából —, 16 órától pedig  a díjkiosztó. 

hirek/2023/oktober/8.jpg

Akik pedig inkább csak kóstolni és nézelődni szeretnek, 11 órától azok se maradjanak otthon , hiszen egyrészt a csapatok asztalai mellett nem lehet úgy elsírülni, hogy ne kínálják a ízes falatokkal az érdeklődőt, másrészt a lacikonyhán folyamatosan frissen sül a kolbász, harmadrészt pedig a termelői- és kézművesvásár portékái várják őket (hagyományos fazekastárgyaktól, népi gyöngyékszerektől kezdve különféle bőrdíszműves, tűzzománc termékig szebbnél szebb alkotások).  
Ugyancsak 11 órától perdül táncra a Röpike, a Gemeinsam és a Ceatăra néptánccsoport, a talpalávalót pedig Major Arnold húzza, illetve lépnek a nagyközönség elé a Borókás Vonósok.
A népi játszótéren természetesen a jól ismert és közkedvelt játékok mellől nem hiányzik a PMN-en bemutatott s nagy sikert aratott újdonság, a húzdmagad-szánkó sem. 

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

hirek/2023/oktober/7.jpg