Szatmárnémeti

Kocsmadráma a szatmári színpadon

2015.05.06 - 08:00

Május 15-én, pénteken, 19 órakor a debreceni Csokonai Nemzeti Színház előadásában bérletcserében kerül bemutatásra Mészáros Tibor: Istent a falra festeni című kocsmadrámája.

Tegnap Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Harag György Társulat és a debreceni Csokonai Nemzeti Színház többéves együttműködésének eredményeként újabb bérletcsere jött létre a két társulat között. A szatmárnémetiek Debrecenben a Világjobbítók és a Rokonok című darabokkal léptek színpadra, a debreceniek pedig Szatmárnémetiben a Iokaszté királyné című darab után most az Istent a falra festeni című kocsmadrámát hozzák el. Gemza Péter, a debreceni színház igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az eredeti tervben a Mester és Margarita című előadás szerepelt, de amint az később kiderült, a díszletet nem tudják berendezni a Szakszervezetek Művelődési Házának színpadán. Az Istent a falra festeni című darab szövege díjat nyert egy pályázaton, bemutatása után több fesztiválra is meghívást kapott, mindenhol sikert aratott. Mészáros Tibor rendező rámutatott, hogy a darab az emberi kapcsolatok korunkra jellemző elsivárosodásáról szól.

A darabról

Az Istent a falra festeni című előadás műfaja kocsmadráma, amit Mészáros Tibor alkalmazott színpadra Tar Sándor: A mi utcánk című novellafüzére nyomán. A Tar Sándor-i mélységet és fanyar humort egyaránt megjelenítő darab igazi tragigroteszk a kis magyar valóságról, a mindenki számára ismert ténnyel, hogy egy faluban az élet egy kedves presszóban zajlik, ahol a levegő mindig megáll, ha egy idegen betéved. A színházi szakemberek igazi bátorságnak tartják a debreceni író szövegeinek színpadi feldolgozását, főként úgy, hogy Mészáros Tibor színész első alkalommal rendezett olyan darabot, ahol tizenhat színész színpadi jelenlétét koordinálta. Egy különleges színpadi mozgásvilág emeli meg a darabot egy magasabb értelmezési tartományba.

Stier Péter, az Északi Színház adminisztratív igazgatója a két társulat közötti együttműködésre tért ki. Az utóbbi két évadban a vendégjátékokkal minőségi szórakoztatásra adtak lehetőséget a két város színházi közönségeinek, ezt szeretnék folytatni a jövőben is. Mindkét társulat számára fontos a nyitás egymás felé. A repertoár-színházak esetében — ahol mindig ugyanazon a színpadon ugyanannak a közönségnek játszanak a színészek — fontos, hogy a társulatok más közegekben is megmérettessenek.

Elek György