Klopp tartalékai hazavágták a Barcát

2019.05.08 - 03:49

Nagyon szólt a Liverpool kedd esti teljesítménye a Bajnokok Ligája elődöntőjének a visszavágóján: az angolok zsinórban második éve jutottak be a sorozat döntőjébe, de most óriásit küzdött Klopp gárdája, 3–0-ról felállva búcsúztatta a Barcelonát.

Ha valaki borítékolta a Barcelona továbbjutását a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntőjéből, az nagyon ráfázott: a katalánoknak nem volt elég a múlt heti, hazai 3–0, a Liverpool ugyanis négyet vágott a Barcának kedd este az Anfielden.

Naby Keïta, Roberto Firmino és még Mohamed Szalah is „parkolópályára” kényszerült a sérülés miatt, ezért Jürgen Kloppnak a tartalékaiból kellett kiválasztania a legjobb felállást. „Távol vagyunk attól, hogy már most feladjuk a párharcot” — mondta mindezek ellenére a német szakember a hazai visszavágó előtt. Gólvágói hiányában három gólos hátrányt kellett ledolgozni egy olyan Barcelona ellen, amely ugyanabban a felállásban kezdhetett Liverpoolban, mint a hazai odavágón.

Ráadásul, a statisztika sem segítette az angolokat, hiszen egy olyan csapattal álltak szemben kedd este, amely története során 42 olyan európai kupapárharcot vívott, amelynek az első felvonását megnyerte hazai pályán, s ezek közül csak négyet bukott el összesítésben.

Azonban az Anfield Road-on egy óriási lendülettel játszó hazai együttest láthattunk, és – megérdemelten – már a 7. percben sikerült megszerezni a vezetést: Jordan Henderson találta magát szemben Marc-André ter Stegennel, s bár a lövését még védte a kapus, a kipattanót Divock Origi közelről a jobb sarokba rúgta (1–0). A belga támadó pályafutása során először volt eredményes a Bajnokok Ligájában, és ő lett a klub történetének 50. játékosa, aki betalált a legrangosabb európai kupasorozatban. Ráadásul úgy kerülhetett a kezdőbe, hogy a két fő gólvágó nem játszhatott kedden.

A Pool természetesen nem vett vissza, a feltolt védelem és erőteljes letámadás miatt viszont a Barca előtt is adódtak ígéretes lehetőségek, ilyen esetekben azonban vagy a liverpooli védelem mentett az utolsó pillanatban, vagy a katalánok hibáztak nagy helyzetben.

Jött a másik csere

A szünetben le kellett cserélni az első félidőben sérülést összeszedő Andrew Robertsont, s a helyére Georginio Wijnaldum állt be, akit sokan a kezdőcsapatba vártak. És mégis, talán így járt jobban a Liverpool.

Az eggyel magasabb fokozatba kapcsoló hazaiak elképesztő nyomás alá helyezték Lionel Messiéket, és ennek gyorsan meglett az eredménye. Előbb Wijnaldum lőtt a kapuba Trent Alexander-Arnold jobb oldalról érkező beadása után, majd Xherdan Shaqiri középre adását váltotta gólra fejjel a holland (3–0). A Liverpool három perc alatt ledolgozta a hátralévő kétgólos hátrányt!

És a csodának itt még nem volt vége: a 79. percben elaludtak a Barcelona játékosai, Alexander-Arnold ezt kihasználva nagyon okosan, a szögletet gyorsan elvégezve tekert középre, Origi pedig köszönte szépen, és a jobb felsőbe bombázott (4–0).

A Barcelona tavalyhoz hasonlóan ezúttal is úgy búcsúzott a Bajnokok Ligájától, hogy az első meccset három góllal nyerte meg, a visszavágón azonban érthetetlen teljesítménnyel rukkolt ki, és gyakorlatilag kiejtette saját magát.

A honi bajnoki címet minden bizonnyal elbukó, ám története egyik legvarázslatosabb estéjét ünneplő Liverpool kilencedszer jutott be a BEK/BL döntőjébe, ennél több finálét csak a Real Madrid (16), a Milan (11) és a Bayern München (10) tud felmutatni. Ráadásul sorozatban második BL-döntőjét játssza Kloppal, aki a mérkőzés után mosolyogva, megkönnyebbülten válaszolt az újságírók kérdéseire: „Ez a meccs túl sok volt nekem... Láttam, hogy a lefújás után sír a pályán James Milner, ez is azt mutatja, milyen sokat jelent számunkra ez az eredmény. Vannak sokkal fontosabb dolgok is a világon, mint a futball, ám ilyen érzelmeket átélni, az nagyon különleges dolog. A tehetség és a félelem nélküli szív olyan elegyet alkotott most, amilyet még soha nem láttam. Divock Origi és Xherdan Shaqiri nem sokat lépett korábban pályára, de nagyon fontos volt, hogy így teljesítettek ma, ez mutatja: a labdarúgásban minden lehetséges.”

„Miután két gyors gólt kaptunk a fordulás után, átcsaptak a hullámok a fejünk fölött. Nem tudtunk gólt lőni, átrohantak rajtunk – ismerte el a Barcelona vezetőedzője, Ernesto Valverde. — A Liverpool vagány volt, ezért szerezte a gólokat”